EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Sąžiningos prekybos dienos | Fairtrade

Posted by pranesimas - 6 lapkričio, 2008

Ketvirtadienį (lapkričio 13 d.) 17.20 val. Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre, startuos pirmoji Sąžiningos prekybos (angl. Fairtrade) judėjimo savaitė Lietuvoje. Vakarų šalyse populiarus judėjimas Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius ir kviečia gyventojus daugiau sužinoti apie bendradarbiavimą su besivystančiomis šalimis.

Visą savaitę, lapkričio 13 – 20 dienomis, Vilniuje vyks „Sąžiningos prekybos“ (angl. Fairtrade) judėjimui skirti renginiai, akcijos, parodos, kurių metu bus galima sužinoti daugiau apie tarptautinį bendradarbiavimą ir paramą neturtingiausioms šalims. Sostinės gyventojai galės apsilankyti paskaitose, apžiūrėti unikalią fotografijų parodą, įsigyti „Sąžiningos prekybos“ sistemos ženklu, pažymėtų produktų bei sudalyvauti tarptautinės šlovės sulaukusio filmo „Juodasis auksas“ (rež. Marc Francis ir Nick Francis) peržiūroje.

Filme „Juodasis auksas“ pasakojama apie kavos pramonę ir kavos augintojus Etiopijoje. Per metus pasaulinė kavos kompanijų apyvarta siekia 176 milijardus litų, kava yra antra pagal pelningumą (po naftos) prekė pasaulyje. Nepaisant to, jos augintojai Etiopijoje priversti parduoti savo užaugintą kavą vos po 0,5 Lt už kilogramą, žemdirbiai vargsta ir badauja. Filmas ‚Juodasis auksas“ – įspūdinga dokumentinė istorija, priversianti kiekvieną susimąstyti iš kur atkeliauja ir kiek verta mūsų rytinė kava.

Renginio metu bus atidaryta fotoparoda “Vystomasis bendadarbiavimas mūsų akimis“. Nuotraukose atsispindi žmonių kasdienybė Ganoje, Etiopijoje, Kuboje, Indijoje, Filipinuose ir Peru. Fotografijų autoriai – jauni savanorių programų dalyviai, kurie apsilankė šiose šalyse ir dirbdami mokyklose, bendruomenėse, nacionaliniuose parkuose dalinosi savo patirtimi ir žiniomis su vietiniais gyventojais. Paroda „Skalvijos“ kino centre bus eksponuojama visą lapkričio mėnesį.

“Sąžiningos prekybos” savaitę spalvingais plakatais pažymėtose prekybos vietose ir kavinėse gyventojai taip pat galės įsigyti ir paragauti FAIRTRADE ženklu pažymėtų produktų ir taip tiesiogiai paremti neturtingųjų šalių ūkininkus bei gyventojus. Čia bus galima rasti ir informacinių leidinių apie Sąžiningą prekybą.

Savaitės metu bus organizuojamos paskaitos ir seminarai verslo, visuomeninėms organizacijoms, moksleiviams. Pagrindinis seminarų tikslas yra pristatyti Sąžiningos prekybos judėjimą kaip skurdo mažinimo ir aktyvaus vartotojų teisių gynimo priemonę. Seminarai vyks lapkričio 18 – 20 d. Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje patalpose.

Visi renginiai yra nemokami (reikalinga išankstinė registracija) ir yra projekto „Sąžininga prekyba kaip priemonė vystomajam bendradarbiavimui skatinti“ dalis. Projektą įgyvendina nevyriausybinė organizacija Aplinkosaugos informacijos centras, o remia Nyderlandų Karalystės ambasada Lietuvoje ir Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Sąžininga prekyba (angl. Fairtrade) apibrėžiama kaip prekybos partnerystė, pagrįsta dialogu, skaidrumu ir pagarba, kuria siekiama didesnio teisingumo tarptautinėje prekyboje. Siūlant geresnes prekybos sąlygas ir užtikrinant pastovumą nepalankioje padėtyje esantiems trečiųjų šalių ūkininkams, kurie savo gaminius gali parduoti už sąžiningą kainą, prisidedama prie stabilaus ir darnaus politikos vystymosi. Sąžiningos prekybos produktai žymimi specialiu ženklu – žalios ir mėlynos spalvos bangelėmis juodame fone, jį suteikia tarptautinė organizacija FLO (angl. Fairtrade labelling organization, daugiau http://www.fairtrade.net/).

4 atsakymai to “Sąžiningos prekybos dienos | Fairtrade”

 1. mashius said

  Smagu, kad ir Lietuvoje tai prasideda. Čia (Edinburgas, Škotija) fair trade labai ‘populiaru’ – produktų gausa pažymėta šiuo ženklu tikrai nežmoniškai didelė 🙂

  O kartais tas ženklas net ir išsirinkti padeda.

 2. vytenisd said

  Masiau, pafotkink kaip kavines reklamuojasi, kad gamina kava is “teisingu“ pupeliu. Turiu siek tiek rysiu viesojo maitinimo sektoriuj, tai bandysiu pameteti ta ideja. Siaip turetu buti sekminga ne tik ideologiskai bet ir komerciskai, nes kavazoliu kaina kavinei sudaro centus. Fotkes gali imesti i mano meila vytenis [eta] sps.lt

 3. mashius said

  Vytenisd, turėsiu omeny. Ne centre gyvenu, tai kai nurepečkosiu iki ten, pafotkysiu 🙂

 4. ramūnas said

  na va, kaip tik spalio pradzioje edinbr buvome, napagalvojau… tai visur uk panasiai fairtraideas ant bangos.. starbuksai net skelbiasi, costa coffee – 40% rain forest alliance; pret a manger – alia organic. bet del pastarojo tai pirmas ispudis geras.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: