EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Papolitikuokim 2008

Posted by Vytenis spalio 6, 2008

Mano augimo laikais atsimenu  būdavo toks užsiėmimas – sueidavo keli vyrai ir prie butelio, o gal ir be jo aptarinėdavo ką kam pavyko nugirsti iš kokio užjūrio radijo stoties. Moteriškės tai vadino politikavimu. Man užaugus politikavimas išnyko iš mados.
Prieš šiuos rinkimus taip jau susiklostė, kad  ir mes ėmėm politikuoti. Tačiau tikėti politikų reklamomis, o juo labiau patiems jas skelbti nesinorėjo, tad pabandėm ieškoti  „teisingesnių“  priemonių.
Netrukus su Ramūnu sukūrėme anketąkurią kartu su laišku išsiunčiau pagrindinėms parlamentinėms partijoms. Šios anketėlės tikslai:

 • Pabandyti  išsiaiškinti  kokios politinės jėgos Lietuvoje yra  „žaliausios“
 • Pakviesti politikus į diskusiją aplinkosauginėmis temomis
 • Mainais už galimybe pasinaudoti Eko(b)logo eteriu išgirsti jų  įsipareigojimus mums rūpimomis temomis.

Išsiuntėm  7 partijoms laišką su anketa. Viso gavom net 4 anketas iš 3 politinių jėgų, kaip buvo ir tikėtasi visos jos daugiau mažiau sutampa su mūsų pozicija. Matyt tie kas galvoja kitaip pasirinko tylėjimo taktiką. Argumentas „neturėjom  laiko“ mūsų neįtikins. Kaip ir žadėjome paminim tas partijas, kurios nors anketą ir gavo, bet pabūgo atsakyti.

Tvarka ir teisingumas
Atsakymo neatsiuntė.
Itin įkyrus atominės elektrinės propagavimas ir agitavimas besąlygiškai  laužyti prisiimtus susitarimus sudaro itin nepatikimos jėgos įspūdį.  Įdomu, kad programoje net nėra  skyriaus skirto aplinkosaugai. Atskirai verta  paminėti lyderio Rolando Pakso  skrydžius su malūnsparniu į miestų ir miestelių aikštes – jėgos ir bukumo demonstravimo šou.

Liberalų ir centro sąjunga.
Atsakymo neatsiuntė
Privalumas tas , kad laikosi gana nuoseklios freedmaniškos laisvosios rinkos politikos. Visada parankesnis  tas priešas kuris net neapsimeta draugu.  Programoje pasirodė itin agresyvus nusiteikimas  saugotinų teritorijų atžvilgiu – esamas  sumažinti ir naikinti, o  likusiose liberalizuoti ūkinę veiklą. Taip pat reiktų  prisiminti lyderio Artūro Zuoko  Siemens Arenos, Vichy vandens pramogų parko  statybas Vilniaus Oze, jei neklystu, būtent A. Zuokui būnant meru  prasidėjo Akropolio Vingio parke projektas.

Darbo partija
Patvirtinimą,  kad gavo atsiuntė, tačiau anketos neužpildė
Nors surinkusi fantastišką daugumą praeituose rinkimuose valdžia mėgavosi neilgai. Todėl ir apie nuveiktus darbus šnekėti sunku.  Na, o eibių pridaryta daug. Vien ko vertas A. Boso paskyrimas vadovauti aplinkosaugos komitetui. Ko tai labai primena vilko paskyrimą saugoti ėriukų bandai. Darbo programoje trumpame skyriuje skirtame aplinkosaugai  taip pat užsimota prieš saugotinas teritorijas. Matyt yra tam savų interesų.

Lietuvos socialdemokratų partiją.
Atsakymą, kad gavo atsiuntė, tačiau anketos neužpildė
Tradiciškai Europoje socialdemokratai – žalia partija. Tačiau  tas negalioja  Lietuvoje. Žiūrint atgal – gaila, kad senieji socialdemokratai kada-kadais susijungė su  LDDP. Pirmieji turėjo kažkokio šarmo tapti gana simpatiška politine jėga.  Šios partijos naudai tenka pasakyti, kad  jie kone vieninteliai savo programoje aiškiai pasisako už saugotinas teritorijas.

Tėvynės sąjunga – krikščionys demokratai. Nr 5
2 Atsakymai
Aurelija Stancikienė Nr 24
Vidas Urbonavičius Nr 33

Kiek mano atmintis veža,  šiai partijai galima priminti dėl beatodairiško turėtos ir neturėtos nuosavybės teisių atkūrimo. Jau senokai –  1997 metais  konservatoriai buvo užsimoję visą turėtą turtą kompensuoti niekada neturėtu mišku, jei tas būtų pavykę kažin ar būtų šiandien valstybinių miškų. Įstatymas dėl miško parkų privatizavimo buvo svarstytas 2006 metais. Vėlgi konservatoriai buvo už miško parkų  privatizavimą. Nors neigti teisę egzistuoti privatiems miškams  būtų kvaila, kažin ar 100% miškų privatizavimas geriausia išeitis. Įdomu, ką galvoja nacionalinių parkų vadovai apie tai?  Kažin ar Savininkai mažiau nei miškininkai suinteresuoti greitu naudos gavimu, kuris įmanomas tik iškirtus mišką. Tad šiek tiek įtarimo  kelia ir šios partijos rinkimų programoje išsakytas teiginys, kad „ Rūpinsimės, kad visi Lietuvos miškai kuo greičiau įgytų tikrus šeimininkus“.

Džiugu, kad gavom net du atsakymus į mūsų anketą, tarp jų buvo ir Aurelijos Stancikienės, žmogaus kurio  kovos  už Kuršių Neriją  negalima nepastebėti. Dar smagiau būtų, jei Jūs  būtumėte šiek tiek daugiau parašę komentarų, pasidalinusi savo sukaupta patirtimi aplinkosaugoje.

Vido Urbonavičiaus anketoje nurodyta kad GMO poveikis mažai ištyrinėtas ir atsakymas gana nuosaikus – nieko keisti nereikia.  Gan keista – jei neištyrinėtas , gal tada reiktų elgtis itin atsargiai. Ar jūs norėtumėt vartoti vaistus kurių poveikis nėra ištyrinėtas? Labai panašių atsakymų yra tekę girdėti ir dar liberalesnių. Nėra ištyrinėta, tai gal čia nieko  drausti ir nereiktų.

Šios partijos programoje aplinkosaugai skirta net trys puslapiai. Visumoje šie puslapiai sudarė neblogą įspūdį, neabejotinas „ arkliukas“ saugotinos teritorijos. 

Konservatorių žygiai dviračiais „suk į dešinę“ – smulkmena, bet maloni. Dar galima būtų palinkėti kad ponas Kubilius su savo komandos nariais ne tik vasarą dviračius prisimintų, bet ir į darbą numintų. Žurnalistai tikrai turėtų tai pastebėti, būtų puiki nemokama reklama, mankšta, streso nuėmimas ir pavyzdys kitiems. Tikiuosi, ten seime turit dušą ir spintelę pasikabinti kostiumui?

Naujoji sąjunga Nr  6
Aplinkos ministro patarėjas Romualdas Patalavičius Nr. 36
Kova su  nelegaliomis statybomis gal kiek ir neadekvačiai išviešinta, bet tenka pripažinti gana racionali ir veiksminga. Tačiau nereiktų visų nuopelnų prisiimti Artūrui Paulauskui. Esminis įstatymas iš principo pakeitęs požiūrį į nelegalias statybas, kuriuo  neleidžiama  įteisinti nelegalaus statinio buvo priimtas dar Aplinkos ministerijai vadovaujant Arūnui Kundrotui.  Viešas  užregistruotų nelegalių statybų, vandens telkinių ir miškų aptvėrimų  internetinis  registras padėtų atsikratyti įtarimų, kad kovojama tik  tose vietose, kur patogu kovoti…
Pasirodė priimtinu nuosaikus požiūris į miškų kirtimą vasarą. Uždrausti trumpu intensyviausio paukščių  perėjimo laiku, o saugotinose teritorijose visą pavasario – vasaros laiką.
Kad  gėrimų taros privalomas supirkimas reikalauja pasiruošimo mes tuo neabejojam. Bet šnekant apie teigiamus dalykus visada malonu girdėti datas NE VĖLIAU KAIP vietoje NE ANKSČIAU KAIP. Daug rimčiau atrodytų jei aplinkos ministerija savo ekspertų padedama būtų pasakius „jei pavyks optimistinis planas privalomą taros supirkimą turėsim 2010 metais, tačiau bet kokiu atveju tai įvyks ne vėliau kaip 2011 metų sausio 1 dieną. Pasakymas,  kad neanksčiau  kaip 2010 arba 2011 yra nieko neįpareigojantis. Būtent nuo šios datos priklausys kaip greitai reikės naujų Kazokiškių. Kovoti reikia dabar, o ne tada kai esamas sąvartynas bus beveik pripildytas.
Pagal Jūsų anketą supratau kad stambūs gyvulininkystės kompleksai toleruotini, tik reiktų jiems liepti naudoti pažangesnes technologijas. Kyla klausimas – kodėl danai pas save nepasitiki moderniomis, o bando iškelti šią  gamybos šaką į rytus? Ar tikrai taip lengva išvalyti ne tik įprastas organines medžiagas bet ir nitratus ar hormonus. Kur dėti liekantį po valymo dumblą?

Partijos programoje aplinkosaugai dėmesio skirta kukliai. Fiksavosi du pagrindiniai dalykai: keisim šiferio stogus ir 60% sumažinsim šildymo kainas. Abu šie punktai labai patraukliai skamba eiliniam rinkėjui, bet norėtųsi kažko daugiau.
Valstiečiai liaudininkai Nr 12
Lietuvos valstiečių liaudininkų partijos strateginio komiteto narys, LR Seimo narės Laimos Mogenienės  padėjėjas Tomas Tomilinas

Programoje aplinkosauginė dalis parašyta išsamiai. Joje be kitur jau matytų  dalykų, kaip energetika, perdirbimas ar nelegalios statybos, bet joje atsirado vietos  dviračiams, teisingai reklamai ir produktų aprašymams  ar net sodininkų bendrijoms. Išsamiausiai ir pagrįstai pagal rinkimų programą  buvo atsakyta ir į mūsų anketą.
Tačiau vis jaudina klausimas: kaip ten buvo su tomis kiauliškomis bendrovėmis  iš Danijos. Ar jūsų manymu ten viskas gerai?  O jei negerai, tai kas už tai  atsako?
Būtent valstiečiai liaudininkai kalti ir dėl šito  teksto.  Tai  jų užklausa dėl reklamos inspiravo šį susidomėjimą politika.

Resume
Kadangi  viskas gimė gana spontaniškai daug kas liko dar nepaklausta, laukia kitų rinkimų.
Konservatoriai – krikdemai ( Nr 5), Naujoji sąjunga (Nr 6) ir valstiečiai liaudininkai (Nr 12)   partijos kurios sugebėjo atsakyti į paprastą anketėlę vertos šiokio tokio pasitikėjimo.  Aš  rinksiuos vieną iš  jų.  O jūs?
Papolitikuokim!

Reklama

10 atsakymai to “Papolitikuokim 2008”

 1. Adomas said

  Šaunuoliai, kad nusiuntėt, pagarba.

  Kiek peržvelgiau atsakymus anketose, tai daugiausia apibendrinti “papilstymai“, taikant į tikslinės auditorijos jautrią vietą. Ir ne visur pataikyta. 🙂

  Atsakymuose yra nelogiškumų, pavyzdžiui ne vienoje anketoje mačiau atsakymus, jog reikia “subsidijuoti alternatyvios energetikos projektus“ ir, tuo pačiu, “sudaryti lygiavertes sąlygas vystytis alternatyvios energetikos rinkai“. Mielieji politikai, juk tai vienas kitam prieštaraujantys teiginiai. 🙂

  Pora klausimų iš mano pusės (tiek anketos sudarytojams, tiek ir atsakiusiems):

  – Kodėl reikia skatinti elektromobilių infrastruktūrą ir kokią infrastruktūrą jūs turite omeny? Ar manote, kad tai padėtų spręsti ekologijos problemas?

  – Kodėl, jūsų nuomone, reikia skatinti energijos gamybos decentralizavimą? Ar jūsų manymu tai ekologiška?

  Komentaras anketos sudarytojams dėl GMO – o ką jūs galvojat apie natūralią selekciją, kurios būdu modifikuojamos kultūros (pavyzdžiui tie patys pomidorai, kuriuos valgote)? Jūsų manymu tai turi kitokį poveikį, nei genų inžinerija?

  Pabaigai, ačiū užpildžiusiems anketas, aš taip pat balsuosiu už vieną iš atsakiusių partijų ir tą rekomenduosiu kitiems.

  Adomas

  p.s. nuorodos į užpildytą Valstiečių anketą bei daniškas kiaules neveikia

 2. vytenisd said

  Adomui: pirmi du klausimai Ramūno, jis jau pakeliui namo, tuoj įsijungs laidą ir atsakys.
  Dėl GMO: selekcijos būdu išvestos veislės yra pakankamai netoli gamtoje esančių prototipų, jiems iš principo galioja tie patys natūralaus reguliavimo dėsniai kaip i jų laukiniams analogams. Vien žo tai kaip ir gamtos dalis. GMO – visiškas technologinis produktas, galima sukryžmint bile ką su bile kuo. Iš to kyla sekančios grėsmės:
  1. Yra rizika kad GMO pabėgs į laisvę, t.y. negalios natūralūs gamtos savireguliacijos dėsniai neleidžiantys vienos rūšies augalams /gyvūnams per nelyg dominuoti. KAs iš to gali gautis?Turbūt geriausiai parašyta mokslinės fantazijos knygose.
  2 Visiškai neaiškus arba tiksliau žalingas valgančiojo organizmui.
  3 Žemės ūkis dar labiau industrializuojamas įgalinama naudoti neribotus chemijos kiekius, ūkininkai finansiškai “pririšami“ prie korporacijų siūlančių GMO technologijas

  P.S. Neveikiancias nuorodas lyg ir sutaisiau. Taip pat buvau sumaišęs valstiečių liaudininkų sąrašo numerį, jų nr yra 12. Sorry už klaidas vakar labai forsavau, terminas spaudė

 3. dzilbus said

  Tos partijos, kurios atsiuntė atsakymus, bent jau formaliai parodo, jog aplinkosauga jiems rūpi, o gal ir rimtai nusiteikę dirbti. Teisingumą ir tvarką išpažįstantis darinys nenustebino savo reakcija į Jūsų anketą

 4. marius said

  as irgi balsuosiu uz Naujaja sajunga!

 5. shiny said

  Kaip tik bandau apsisprest uz ka balsuot tai idomu buvo paskaityt (: gaila kad tik sitos 7 partijos apklaustos, idomu ir ka kiti galvoja..

 6. ramūnas said

  didžiulis dėkui Vyteniui – čia jo idėja ir įgyvendinimas, pat prisidėjau tik keliais klausimais.
  atsakymai į pirmus klausimus būtų “taip” ir “taip” 🙂 elektromobiliai – vienas iš galimų būdų mažinti priklausomybę nuo naftos, mažinti taršos ir triukšmo lygį mieste. Ir šiaip – kodėl mes negalim turėti galimybių šiai alternatyvai? Antras kl. – esant centralizuotam energijos tiekimui (kaip yra dabar) susidaro milžiniškos sąnaudos elektros perdavimo tinklams, mažėja naudingumo koeficientas. Esant lokaliems ir autonomiškiems energijos gavybos vienetams (pvz, vėjo jėgainių parkai) gerokai sumažėja energijos nuotėkis perduodant tinklais, kadangi tai atliekama mažesniu atstumu. Kita vertus – potencialiai energijos gamintojais gali tapti patys gyventojai, kuomet mini vėjo ar saulės jėgainės gali patenkinti bent dalį energijos patalpų šildymui (kolektoriai) ar apšvietimui, o pvz, tuo metu, kai nieko nėra namie, perteklinę energiją parduoti į bendrą tinklą (atvirkštinis skaitliukas).
  Kadangi nesiruošiu balsuoti nė už vieną apklaustąją partiją, persiųsiu anketa likusioms 9-ioms. Beja, man rodos http://www.balsuok.lt pasekė mūsų pavyzdžiu, ir skelbia partijų eko reitingą (pagal programą).

 7. Adomas said

  Ramūnai, ačiū už atsakymą.

  Dėl pirmojo “taip“ – elektromobiliai patys yra ekologiški, bet jų bendrasis ekologiškumas priklauso nuo to, iš ko ir kaip gaminama juos varanti elektra. O juk ji gali būti gaminama iš tų pačių naftos produktų ar branduolio skilimo reakcijos. Be to, šiuo metu, mano žiniomis, jie dar yra labai neefektyvūs ir neekologiški savo naudojamomis baterijomis.

  Dėl antrojo “taip“ – sutinku dėl perdavimo nuostolių, tačiau atkreipčiau dėmesį, kad paprastai kuo mažesnis įrenginys, tuo jo naudingumo koeficientas mažesnis. T.y. jis pats savyje sukuria daugiau nuostolių ir yra ne toks efektyvus ROEI atžvilgiu, taigi, tuo pačiu – ir ne toks ekologiškas. Konkrečiau galima pasakyti tik palyginus konkrečius skaičius, t.y. tai priklauso nuo situacijos.

 8. Tygas said

  To vote or not to vote.

 9. sigurdas said

  …that’s the question. 😉

  Šiaip, jo, malačiai, kad taip susukot šią anketą ir partijų analizę. Tiesa, man asmeniškai kol kas nė viena partija didelio pasitikėjimo nesuteikė.

 10. […] arba iš vis panaikinti Sanitarines apsaugos zonas. Nesu naivus, ir nesitikiu kad mano kukli anketa ką nors  būtų pakeitus , ką nors įpareigojus . Juolab kad atsakė tik viena iš dabar […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: