EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Ekonomistai nuogi

Posted by ramūnas rugsėjo 7, 2008

Ar žinote, kokia yra didžiausia ir pavojingiausia šių laikų pseudo- ir anti-mokslinė teorija? Tai – dabartinė ekonomikos teorija. Mokslo istorikas Robert Nadeau “Scientific american“ (taip pat ir naujam lietuviškame numeryje) demaskuoja klaidingas mūsų laikų ekonomistų spekuliacijų ištakas.

Neoklasikinės ekonomistų teorijos, kuria pagrįsta šiuolaikinė pasaulinės rinkos koordinavimo sistema, ištakos siekia XIXa., kai tuometiniai teoretikai pritaikė to meto fizikos lygtis, kurios ilgainiui pasirodė neteisingos. 1847m. vokiečių fizikas H. von Helmholcas suformavo energijos tvermės dėsnį ir postulavo visuotinio energijos lauko egzistavimą, idant paaiškintų mechanistinės Niutono fizikos dėsniams nepavaldžius reiškinius. Nors vėliau buvo atrasti geresni termodinamikos ir elektromagnetizmo paaiškinimai, ikonoklastiniai ekonomistai jau buvo pasiskolinę ir perdirbę Helmholco lygtis. Šių ekonomistų strategija buvo paprasta ir absurdiška – jie tiesiog pakeitė fizikinius kintamuosius ekonominiais: taip naudingumas (ekonominės gerovės rodiklis) užėmė energijos vietą, naudingumo ir išlaidų suma pakeitė potencinę ir kinetinę energiją. Ir šios ištakos buvo pamirštos – vėlesnieji ekonomistai tiesiog įsivaizdavo, kad jų pseudoprielaidos yra tiksli matematinė disciplina. Laikoma, kad:

 • rinkos sistema – uždaras gamybos ir vartojimo ciklas, izoliuotas nuo išorinės aplinkos įtakos
 • gamtos ištekliai yra neišsenkantys ir begaliniai bei neįtakojantys esamos rinkos sistemos
 • išorinei (gamtinei) aplinkai ekonominės veiklos padaryti nuostoliai neturi nieko bendra su uždara rinkos sistema arba turi būti traktuojami kaip kaštai, neįtraukiami į rinkos sistemos kainodaros mechanizmą (eksternalizuojami)
 • nėra jokios biologinių ar fizinių rinkos sistemų augimo ribų

Šios antimokslinės prielaidos dabar trukdo diegti gyvybiškai svarbius ekonominius visuotinio atšilimo ir kitų grėsmių aplinkos problemų sprendimus.

Man, biologinio ir gamtamokslinio pasaulėžiūros suvokimo šalininkui, visuomet buvo keistos ir dirbtinės įvairios begalinės tiesės ir bukos tiesioginės priklausomybės ekonominiuose vadovėliuose, kiek jų esu peržvelgęs. Tiesioginė priklausomybė gamtoje būna laibai retai, ir jei būna, tai iki tam tikro lygio.

Šiuolaikinė ekonomikos teorija yra autistinė – atsiribojusi ir nesusijusi su aplinka, paskendusi matematinėse fantazijose su ribotu žodynu ir nesugebanti suvokti realybės. Ateities ekonomistams vertėtų įvertinti šiuolaikinių fizikos, biologijos ir ekologijos mokslų paseikimus, kur nagrinėjamos atviros sistemos, o ne izoliuoti dirbtiniai konstruktai. Ir tai pritaikyti savo išvedžiojimuose. Tai turės būti ekologiška ekonomika.

Reklama

3 atsakymai to “Ekonomistai nuogi”

 1. sqrt said

  Aš, kaip matematikas, niekuomet nė per plauką nesugebėjau suprasti ekonomikos vadovėlių siūlomų spangalų – neveikiantys ir nepaaiškinami modeliai.
  Ir ne tik su tiesėmis (kurios taikliai pastebėta yra gilus absurdas) yra problemų, bet ir šiuolaikinė ekonometrija pilna nepagrįstų normalumo ar pan. sąlygų, kurios nieko neatspindi išskyrus autoriaus nesugebėjimą išspręsti uždavinį.

 2. Nesupranti ką kritikuoji, bet vistiek kritikuoji. O be to, kad esi diletantas, dar ir kultūringu elgesiu nepasižymi. Silpna.

 3. sqrt said

  Mindaugėli, būt gerai kokių nors gražių ekonomikos teorijos taikymo pavyzdžių, gal žinai ką?
  Vien faktas, kad ta teorija egzistuoja ir veši jau suponuoja (bet neįrodo) tai, kad ten kažkas turėtų būti vertingo, dėja kol kas regėjau tik mėšlą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: