EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Atliekų rūšiavimas – problemos i perspektyvos ( II dalis)

Posted by Vytenis - rugpjūčio 27, 2008

Prieš kurį laiką rašiau apie problemas su kurias įžvelgiau “spalvotojų“ antrinių žaliavų konteinerių operatorių darbe. Tačiau norėjosi ką nors siūlyti, ne vien tik konstantuoti, kad situacija ne visada džiuginanti. Pagaliau tam  atėjo laikas.

Pienininkai, aludariai ir cocacolininkai (atiprašau gaiviųjų gėrimų gamintojai) visai neseniai turėjo teikti siūlymus Aplinkos ministerijai kaip toliau išvengti vieno efektyviausių pakuočių tvarkymo būdo – užstato.  Mat AM susirūpino kad kitaip negalima įvykdyti Europos reikalavimų dėl pakuočių perdirbimo. Tačiau iš valdžios konkrečių veiksmų dar negirdėti.Kalbama apie  datą „ne anksčiau“ kaip 2010 ar 2011 metai,  o datos  „ne vėliau kaip“  negirdėti. Džiuginai bent tai, kad pagaliau atsirado kažkoks, nors ir labai abstraktus užstato už pakuotes projektas.

Pabandžiau pažvelgti ką duoda užstato  sistema:

 1. Gaunama aukščiausios kokybės itin tiksliai išrūšiuotos antrinės žaliavos.
 2. Užtikrinama tai kad didžioji dalis pakuočių bus perdirbama
 3. Gerokai sunkiau  imituoti antrinių žaliavų perdirbimą. T.y nupirkti pažymą apie jų perdirbimą kai realiai viskas išvežama į sąvartyną
 4. Supirktos pakuotės gali būti optimaliai transportuojamos. T.y supresuotos užims keliasdešimt kartų mažiau vietos nei surinktos  iš konteinerių. Vežamos tik tada kai bus galima pilnai pakrauti transportą.
 5. Atsiranda reali galimybė naudoti ne vienkartines bet daugkartines pakuotes.

Daugiau  pakuotės užstatą  galima pasiskaityti čia ir čia

Tauta bandoma gąsdinti ekonomikos baubu. Daugiausia  mojuojama infliacijos  vėzdu. Na supraskit, jei jūs įvesit užstatą tada ir taip didelė infliacija pasidarys dar didesnė.

Drįsčiau suabejoti ar keliasdešimt centų už pakuotes kurie bus įšaldomi  iki jų  pridavimo turėtų namų ūkiams juntamą  ekonominę įtaką. Dar  keisčiau atrodo, kad gąsdinama, kad taip gerokai  pabrangs  rūšiavimo sistema.

Perkėlus į supirkimo automatus  tai kas vertingiausia – PET butelius, skardines –  konteinerių likutis ypatingos vertės neturės ir galės būti lengvai perdirbamas tik į techninę plastmasę. Tačiau investavus į supirkimo automatus būtų  išvengta daug ne itin malonaus rankų darbo rūšiuojant konteinerių turinį, be to nepalyginamai geresni būtų kokybiniai ir kiekybiniai viso proceso rezultatai. Tūlas  verslininkas pasakytų, kad šiandien investuoti į įrenginius apsimoka, keista būtų, jei ši taisyklė  negaliotų antrinių žaliavų verslui. Tad kodėl taip priešinasi savo darbo automatizavimui ir efektyvumo didinimui tie kas šiandien užsiima pakuočių surinkimu ir perdirbimu? Matau tik du galimus motyvus:

 1. Dabartinė pakuotės mokesčio sistema, kada gamintojas sumoka tam tikrą  mokestį o perdirbus pakuotę jis grąžinamas yra pakankamai sunkai sukontroliuojama. T.y nustatyti kada šia veikla užsiimanti įmonė iš tiesų perdirbo pakuotę, o kada išmetė bet parašė apie perdirbimą pažymą labai sunku. Įvedus užstato sistemą iškiltų   pavojus ne perdirbimo bet pažymų rašymo kompanijoms.
 2. Jei iš bendro pakuočių ištrauktos vertingiausios žaliavos – PET buteliai ir aliuminio skardinės  bus perduotos į supirkėjų rankas , o beveik bevertės žaliavos liktų  plastiko, popieriaus ar stiklo konteineriuose.

Todėl  rūpinantis kad nepabrangtų pakuočių rūšiavimas, ar nevertėtų  Aplinkos ministerijai klausimą paversti šiek tiek  kitaip. Vietoj „ kaip ir iki kada atidėti pakuotės užstatą“  pagalvoti „ kaip įvedant užstatą superkamų pakuočių verslo neatiduoti prekybos centram, bet palikti tiem kas dabar kas surenka antrines žaliavas iš gyventojų“ ? Užduotis nelengva, bet įmanoma. Gal galima įpareigoti  prekybos centrus privalomai įsileisti į savo teritorijas supirkimo automatus priklausančius toms kompanijoms, kurios surenka tame rajone “spalvotojų“  konteinerių turinį. Tiesa  taip išnyktų prekybininkų lobizmas užstato klausimu, įdomu ar gali būti Lietuvos valdžios kas nors nuspręsta be jo?

 

  Tada  liktų tik pirmoji  priežastis. Ir pagal tai kas priešinasi naujai sistemai nesunkiai būtų galima identifikuoti „pažymų rašymo“ kompanijas. Vagie – kepurė dega!

Reklama

Vienas atsakymas to “Atliekų rūšiavimas – problemos i perspektyvos ( II dalis)”

 1. shiny said

  nesuprantu, kaip lietuviai sugeba rast tiek daug grėsmių sistemoje, kuri visoj Europoj senai naudojama ir visi patenkinti. Aišku, pas mus kaip visada, nieks nenori investuot, visiems kad tik prisivogt (: Liūdna.. Ir tikėtina, kad jei padarys, tai vėl bus ne kaip pas žmones. Švedijoj ateini į prekybos centrą, į sieną yra įmontuota surinkimo sistema – paprasta, patogu ir greita.

  Laikykim sukryžiuotus pirštus, kad kažkam tėvynėje nušvistų protas ir nepadarytų kokios nesąmonės! (:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: