EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Vandens!!! Kipras, Barselona. Vilnius?…

Posted by ramūnas - 1 liepos, 2008

Kur ruošiatės atostogauti/jau atostogavote šiemet? Tikiuosi ne Kipre. Jau anksčiau rašiau, kad ši grožio ir meilės sala (juk Afroditės gimtinė) turi rimtų problemų dėl vandens. Taip pat ir Barselona Ispanijoje (tiksliau Katalonijoje), kur teko viešėti praeitą mėnesį konferenciniais reikalais. Sutikti pažįstami kipriečiai patvirtino, kad šią vasarą jiems tikrai riesta – vanduo įjungiamas tik tris dienas į savaitę (!). Vandens tiekimo grafiką galite pamatyti čia. Taip pat, perkant vandenį Kipre, reikia pateikti ID-kortelę, įrodančią jog turite 18 metų – kad paaugliai be reikalo nepilstytų vandens. “So, what are you going to do?“, paklausiau. “Hopefully, will buy some water from Greece..“

Man labai keista, kad ne taip plačiai nušviečiama ši problema. Priešingai, turizmo agentūros tik ir vilioja vykti jus į šį “rojaus kampelį“. Ar masiniam turistui, susimokėjusiam savo “all-inclusive“ mokestį gali bent kiek rūpėti vandens taupymas atostogų metu? Nė trupučio.

Žinios apie vandens problemą Kipre viešumą pasiekia per blog’us ir kitų netradicinių informacijos šaltinių. Per pastaruosius 35 metų įvyko ryškus kritulių sumažėjimas, o šalis yra visiškai priklausoma nuo vandens rezervuarų kalnuose (kurie, deja žiemą ir pavasarį (atseit drėgniausiu metu) tebuvo 9-10 proc. pripildyti).

Visi sutaria, kad to priežastis – klimato atšilimas:

“Climate change is clearly evidenced in Cyprus. Climate change is not only about a rise in temperature, but also about extreme weather conditions, and drought is one of them. Desertification is also becoming a serious problem. It is not just that we do not have water in dams for irrigation, but we are looking at a decline in the productivity of soil, and we have a tremendous problem.”

Tiesiog stebiuosi tokiais siaurapročiais ekonomistais, kurie nutaiso paniekinamą visažinių miną, kai pradedi kalbėti apie klimato kaitą. Tokią poziciją laikyčiau nevykusia lietuviška bjorno lomborgo imitacija. Nesinori net veltis į panašaus pobūdžio ginčus – įrodymų pakanka, ir tam tiesiog neturime laiko.

Šiuo metu vandenį atplukdė graikų tanklaiviai, nutiesti vamzdynai jų transportavimui iš laivų cisternų į salą. Deja, viso Kipro tokiu būdu neaprūpinsi… Tik gal to žinoti eiliniam (o ypač lietuvių) turistui net nereikia?

Gegužės mėnesį panaši situacija buvo ir Barselonoje – vanduo buvo atgabentas tanklaiviais. Tokios “operacijos“ kaina – 21mln eurų mėnesiui…. Buvau ten gegužės pabaigoje – buvo gana lietinga – vietiniai tiesiog džiaugėsi. Viena pranešėja ispanė net išdidžiai pareiškė: “gal jums ir nepatinka lietus, bet, žinokit, mums, gyventojams, tai yra didžiulė šventė“.

Gal panašiai teks vandens ieškotis ir mums? Pvz, 2039-aisiais. Kaip tai galėtų atrodyti galite pamatyti, aplankę mados ir reklamos fotografo autorinę Tomo Kaunecko parodą „2039-ieji“ Nacionalinėje dizaino ir mados galerijoje (prekybos centras „Gedimino 9”, Gedimino pr. 9, Vilnius), kuri dar vyks iki liepos 10 d.

5 atsakymai į “Vandens!!! Kipras, Barselona. Vilnius?…”

 1. makaura said

  o stai kaip Londonas gali atrodyti 2090 metais, kai ji apsems vanduo ….
  http://vienofoto.wordpress.com/2008/07/01/londonas-po-vandeniu-2090-metai/

 2. vaida said

  Tavo minimas ekonomistas – tarp šviežiųjųjų Britų tarybos Klimato advokatų 🙂 Bus labai įdomu stebėti, ką jis priadvoakataus…

 3. KokoNA said

  Ne karta teko buti pietu Ispanijoje. Ten ta pati problema – kai pavasaris sausas, vanduo tiekiamas ribotomis valandomis… 😦

 4. Tamagochi said

  Yep – klimatas iš tiesų yra tiksinti bomba, apie kurią niekas nenori šnekėti. Teks atkreipti dėmesį kai planuosiu atostogas.

 5. hgf said

  If you want to get a great deal from this article
  then you have to apply such methods to your won weblog.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: