EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

EKOkarnavalas #9

Posted by ramūnas birželio 15, 2008

Šis EKOkarnavalo numeris bus skirtas elektromobiliams. Tačiau pradžia – su dviračiais. Didėjančios kuro kainos ir geri orai gerokai padidino dviratininkų skaičių miestuose. Panevėžio gaisrininkai į darbą nutarė važiuoti dviračiais, SEB Vilniaus bankas savo darbuotojus sodina ant dviračių, o daugelis GreenShop’o užsakymų išvežiojami dviračiais.

Atsirado ir naujų velobahn’ų – pabaigtas ir sužymėtas naujutėlis dviračių takas Vilniuje palei Nerį – Neries gatve. Dabar galima puikiai nuo Santariškių nusigauti vien dviračių takais iki Katedros aikštės! (per Kalvarijos-Verkių takus):

Tačiau kartais visko dviračiu nuveikti nepavyksta. O varuotojų kultūra ir gatvių švarumu Vilniuje nepasigirsi. Dažnas dviračiu važiuoja kai nelyja:

Pastebėjote kampe žvaigždutę? Ji labai svarbi, nes reiškia – “o kai lyja sėdu į elektromobilį“ 🙂 Turiu galvoje ne troleibusą, bet baterinę-elektrinę transporto priemonę (battery electric vehicle, BEV).

Automobilis jau seniai ne tik atlieka savo tiesioginę funkciją – važiuoti. Tai tapo įvaizdžio, testosterono kiekio, kietumo (tuščiavidurio?) simboliu, ir dar kitokiu sublimuotu dievinamu objektu. Tas pats pasakytina apie blondines džipuose ir “berniukus“ audinėse/bmw.

“Klausyk, kai taip klimatas šyla, jau galima ir apie kabrioletą galvoti“, nugirdau vienoje įstagoje besišnekant… Vidaus degimo variklis ir tarša visai nesvarbi…Tik ką darysim, kai per karšta bus ir be stogo važiuoti?

Niekam ne paslaptis, kad alternatyvų yra pilna, tačiau jos slepiamos nafta suinteresuotų grupių. Taip pat jos slepiasi ir mūsų sąmonės kamputyje – kaip gi čia atsisakysi prašmatnios tradicinės mašinos?

Tačiau tikiu, kad greit ateis ta diena, kai elektromobiliai taps (priešingai nei automobiliai), protingumo ir intelektualumo simboliu. Didžiai buvau nustebęs, suradęs lietuvišką elektromobilių katalogėlį:

ELEKTROMOBILIAI: Svetainėje pateikti ne visi elektromobiliai. Daugiau modelių galite rasti gamintojų svetainėse. Elektromobilius, kaip darbinius, galėtų naudoti įvairios (ypatingai valstybinės) įstaigos. Taptume mažiau priklausomi nuo naftos, labiau saugotume gamtą, miestuose taptų švaresnis oras ir ramesnės gatvės. Jie labai tiktų ir prie mūsų naujos Ignalinos AE :). Vidutiniškai nuvažiuoti elektromobiliu 1 km kainuoja apie 0,005-0,02 EUR + išlaidos akumuliatoriams, kurios paprastai ir sudaro didžiąją dalį kainos.

Virš 35 skirtingų elektromobilių modelių! Tai pat nemažai ir e-motorolerių, kurie net kartais stilingesni už legendinius Vespa.

Apie norvegų TH!NK jau rašiau. Mažumėle brangoki dar jie (~25300eur)…

Mano favoritas – vokiečių TWIKE – kaip rašo “human powered Li-ion hybrid“ – velomobilio ir elektromobilio hibridas, pasiekiantis 85km/h greitį ir vienu pakrovimu nuvažiuojantis 200 km:

Štai “kritinė twike masė“ Šveicarijoje (Berne) pernai:

Kitas įdomus sprendimas – GreenVehicles TRIAC (129 km/h; iki 160km), apie kurį neseniai brūkštelėjo Elt.lt

Ir visai simpatiškas neištariamasis “Treffpunkt Zukunft“, pasiekiantis 100-120km/h, pakraunamas per 1-4val. ir nuvažiuojantis iki 200km (su ličio baterija)

Ir visai ufonautiškas dvivietis šveicarų CREE (7,700 EUR, rida: 60 km, greitis: 85 km/h, krovimas: 100% per 6 h, 40% per 1 h, 70% per 2 h):

Taigi, ateina naujoji mobilumo (mados) banga – elektromobliai. Gal kas nors jau jį turite ir važinėjate?

Eko-karnavalas yra progresyvios ir pozityvios ekologinės minties internetinis žurnalas-karnavalas, išleidžiamas kiekvieno mėnesio penkioliktąją (15) dieną.

Ankstesni Eko-karnavalo numeriai:

# 8 : Ekoblogas
# 7 : Gyventi sąmoningai
# 6 : Žaluma
# 5 : Ekoblogas
# 4 : Ekoblogas
# 3 : ŽudykReklamą
# 2 : PažinimoVartai
# 1 : Ekoblogas

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: