EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Ką darai, daryk gerai

Posted by ramūnas balandžio 22, 2008

Man patinka Estija ir estai. 1,4 milijonai estų, tarsi nedidelio miestelio gyventojai, sugeba puikiai tvarkytis ir stebina pasaulį naujovėmis ir inovacijomis – elektroninė balsavimų sistema, skype, genomo projektas, gerai veikianti PET taros perdibimo sistema ir kt. O kaimynų pašiepimą dėl lėtumo, sugeba meistriškai ir savikritiškai panaudoti alaus reklamai – teko matyti iškabą su užrašu “goriačyje estonskije parni“ (rus. “karštieji estiški vyrukai“).

Prieš 18 metų laikyta bankrutuojančia, korumpuota, užteršta bei nykstančia šalimi, šiandien Estija pasauliui daugiau žinoma kaip E-stonia – informacinių ir biotechnologijų šalis (ar bent jau taip pozicionuoja save).

Paskutinius tarybinius likučius galutinai šalis pašalins gegužės 3 d., kai 40 tūkstančių piliečių mobilizuosis visuotiniam šiukšlių surinkimui – Teeme 2008 (darom) projekto metu planuojama surinkti 10 tūkst. šiukšlių.

(nuotraukos šaltinis)

O rinkti tikrai yra ką – užtenka pažiūrėti A. Tarkovskio Stalkerį, kuris nufilmuotas netoli Talino esančios cheminės gamyklos teritorijoje (beje, daugelio filmavimo grupės narių, paties režisieriaus ir jo žmonos vėlesnės mirtys nuo vėžio, manoma yra būtent šio filmo filmavimo metu gauto cheminio aplinkos užterštumo pasėkmė).

Kaip turbūt žinote, ši estų užmačia inspiravo lietuvius taip pat neatsilikti, bei paskelbti karą šiukšlėms ir … estams. Kurgi, mes juk geresni ir pakliūsim į Guinesso rekordų knygą, pririnkę 120000 savanorių, kurie surinks 30000 tonų šiukšlių. Tiesa pasakius, toks akcijos Darom2008 pateikimas man buvo keistas – mes “perspjausime, padarysime estus“ ir pan. Manyčiau, mums vieną kartą reikia suvokti ir įsisąmoninti, kad mes ne tik savo mentalitetu, bet ir daug kuo atsiliekame nuo estų (bent 5 metų, imho). Ir nereikia čia stresuoti bei pasauliui skelbti, kad “mes juos padarysim“. Estų projektas kur kas labiau sumanytas, numatytas, pramatytas ir aiškus – sąvartynų geo-žymėjimas Google satelitiniame (GPS) žemėlapyje, aiški seka, platus rėmėjų ratas. Sakyčiau, pankiškame Darom2005 buvo daugiau aiškumo ir tikslo… Žinoma, sveikintina ir lietuvaičių iniciatyvą, tikrai, kad taip spontaniškai reaguoja – kaip ir mes su kaimynais per ad hoc medžių sodinimo akciją. Tik kam tokie kompromituojantys šūkiai ir nerealūs siekiai? Tiesa, dabar jau nurodoma, kad svarbu ne patekti į Guineso knygą, bet švari šalis. Tai – Rytų Europos šiukšlių žaidimas. Ir estai sveikina mus, tačiau įspėja, kad turėsime pademonstruoti ypatingai gerus organizacinius gebėjimus, jei norime juos aplenkti. Ir jie visiškai teisūs.

Kitas man nerimą keliantis dalykas – ši akcija mūsuose nusivažiuoja eilinio populizmo vėžiomis – akcijos globėju ir angelu sargu tapo Vilniaus m. meras draugas Juozas Imbrasas, šiemet pelnęs ypatingąsias nominacijas ir “simpatijas“ 🙂

Šaip ar taip, registruokitės, telkitės, organizuokite – aš jau užsiregistravau. Taip pat nuoširdžiai tikiu grandiozinio estų projekto sėkme, tačiau to nepasakyčiau apie Darom2008. Gal kitais, mums jubiliejiniais 2009 metais mes turėtume didesnę galimybę ne tik gerai suorganizuoti panašų švaros renginį, bet ir sugalvoti kažką naują? Ir nepamirškit senolių išminties – ką darai, daryk gerai.

Reklama

6 atsakymai to “Ką darai, daryk gerai”

 1. sigurdas said

  Tiesa tavo, Ramūnai… Estai planavo pusę metų tą akciją – tad manau, lietuviai paskubėjo su tais „padarykime estus“ – šiais metais nieko normalaus nepavyks suorganizuoti pas mus, IMHO, tačiau jei organizatoriai pradės dabar ruoštis 2009 metų akcijai, sudarinėti žemėlapį su šiukšlių koncentracija, organizuoti transportą, etc. – tai gal tada kitą pavasarį ir surinksim 30 000 tonų šiukšlių.

 2. vytenisd said

  Del estu tai pirmiausiai ne koks nors ju stebuklingas mentalitetas del visko kaltas, bet Suomijos kaiminyste. NA o mum dievulis leme salia lenku ir baltarusiu gyventi, tam kontekste atrodom visai neblogai ( gal?).

  Nesu as labai didzelis libdemu ir Imbraso gerbejas, bet jei zmogelis sumane jungtis prie geros iniciatyvo negi jam neleisit siuksliu rinkti? Na tipo tu isplovei te limona kita per stadiona, tai dabar musu siuksliu neliesk siukstu! Jas turi rinkti tik nepriekaistingos reputacijos politikai. A dar p..derai prajuokino su savo nominacijom..

 3. ENORCA said

  O kaip ta visa skulptūra gerai degtų :0

 4. tmbs said

  Su kažkuo jau diskutavau tokių akcijų nauda miesų savivaldybių biudžetams. Pinigų realiam tvarkymui neišleidžiama, reklama sukasi, o sutvarkyta aplinka bus prišnerkšta jei ne per kelias savaites tai per kelis mėnesius – tikrai.
  Akcija graži, bet be kompleksinių sprendimų nieko nebus.

 5. B said

  Kad Imbrasas rinks šiukšles – negaila. Gaila ir liūdna, kad gražią ir pilietiską akciją tokie žmonės panaudoja savo reklamai ir reitingams pasikelti… atseit “va, aš irgi šaunus, žiūrekit, kaip aš su visais šaunias žmonėm kartu “rinksiu“ šiukšles… jei simpatizuojat jiems, ar tokioms idėjoms, simpatizuokit ir man – aš juk (jau) irgi už jas“
  Bet negi čia koks delfis kad taip isijaučiau politikuoti…

 6. vytenisd said

  Bet papolitikuoti butu visai gerai. Juk seimo rinkimai arteja, o papolitikuoti pries balsuojant visai gerai, negi pagal plakatu veidus balsa atiduosi. Idomu ar kas nors mate nors kokioj partijoj kokiu nors realiu prioritetu irasyta istekliu tausojimas ir ekologija. O gal kuri nors bent ka konkretaus ta tema zada?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: