EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Ar švęs Kipras kitą Vandens Dieną?

Posted by ramūnas kovo 23, 2008

Kovo 22d. buvo Pasaulinė Vandens Diena. Prieš kelias savaites teko viešėti graikiškoje Kipro dalyje konferenciniais reikalais. Pati šalis paliko gana slogią nuotaiką dėl kelių priežasčių.

Vanduo. Šalia Larnakos oro uosto žiemą ir ankstyvą pavasarį telkšo druskingas ežeriukas, į kurį suskrenda flamingai (kitoj kelio pusėje taip pat):

Šiemet vandens lygis ypatingai žemas. Neužilgo flamingai matyt nebeatskris… Patraukiau pėsčiomis apdžiūvusio ežero dugnu link jūros, o vėliau iki miestelio. Mėtosi didžiuliai stiklo šukių kalnai:

Beje, žmonės iš ežero pakrančių gautą druską vartojo savo reikmėms, tačiau dabar ji neatitinka ES sanreikalavimų, todėl draudžiama…

“Vaišinkis, vaišinkis, mes daug visko turim, turim gero vandens…“ savo vaišingumu tryško organizatorius Kyriakus. Kaip vėliau sužinojau, visą gėlą vandenį Kipras gauna iš kalnuose esančių rezervuarų, kurie prisipildo per žiemos lietus, kartais iškrentančio sniego. Tačiau šiemet iškrito ypač mažai kritulių, rezervuarai užpildyti tik 10%. Kol kas niekas oficialiai nepanikuoja, tačiau daugelis susimąsto, o kas gi bus kai plūstels masiniai turistai?

“…Pietuose kils daugiau grėsmę sveikatai keliančių karščio bangų ir greitai plintančių gaisrų, sumažės vandens ištekliai ir hidroenergetikos potencialas, iškils pavojus auginamiems javams, nunyks vasaros turizmas…“, prisiminiau IPCC ataskaitos prognozes dėl klimato kaitos pasekmių…

Tame regione vandens stygius ir karai jau realybė – apie tai rašė CandyCactus.

Gyvenimo būdas. Kipre trečdalis žmonių serga ar turi didelę riziką susirgti cukriniu diabetu – tai didžiausias rodiklis tarp ES šalių. Daugelis kipriečių (ypač jaunimas) turi viršsvorį. Iš tradicinės Viduržemio jūros dietos mažai kas beliko – vartojama daug sočiųjų riebalų, riebios mėsos, plinta greito maisto įpročiai. Stulbinamai žemas gyventojų fizinis aktyvumas – visur važiuojama savo automobiliu, viešas transportas beveik nenaudojamas. Kipriečių (ir manau visų) genotipas nepritaikytas tokiam gyvenimo būdui. Beje, Graikijoje panaši tendencija.

P.S. Anksčiau Kipre buvo apstu medžių – iš jų dar finikiečiai savo laivus statėsi. Jų beveik nebeliko dėl vario rūdos kasybos – tuos laikus mena varinė salos spalva vėliavoje. Tačiau dėl to vario priemaišų dirvos labai derlingos.

Reklama

2 atsakymai to “Ar švęs Kipras kitą Vandens Dieną?”

  1. […] on July 1, 2008 Kur ruošiatės atostogauti/jau atostogavote šiemet? Tikiuosi ne Kipre. Jau anksčiau rašiau, kad ši grožio ir meilės sala (juk Afroditės gimtinė) turi rimtų problemų dėl vandens. Taip […]

  2. […] komentarai Vandens!!! Kipras, B… on Ar švęs Kipras kitą Vandens…elt.lt » Blog … on Apie oro taršą atviraiŠvarus ir jaukus mi… on Apie […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: