EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Vandeniliniai mikroorganizmai

Posted by ramūnas - 2 vasario, 2008

Štai vienas pavyzdžių, kai genų inžinerija gali būti naudinga, saugi ir tiesiog reikalinga.

Teksaso universiteto mokslininkai modifikavo plačiai paplitusią bakteriją Escherichia coli (E.coli arba žarnyno lazdelę) taip, kad gebėtų gaminti vandenilį (H2). Sukurtas štamas geba produkuoti H2 net 140 kartų greičiau, negu kitų procesų metu. Tokios energetinės ląstelės gali tapti ateities vandenilio ekonomikos pagrindu. Specialiuose reaktoriuose bei miniatiūriniose cėlėse, jos galėtų gaminti švarią, atsinaujinančią ir praktiškai neišsiankančią energiją.

Kitas organizmas, neseniai sukurtas pilnai dirbtinės sintezės būdu, Mycoplasma laboratorium (arba Synthia) sukėlė nemažai diskusijų. The Ecologist jau anksčiau kritikavo sintetinę biologiją, tačiau man tai pasirodė labai lėkšta pozicija, pasiklydusi miglotuose kontraargumentuose ir filosofiniuose išvedžiojimuose. Be abejo, kiekviena nauja technologija turi būti diskutuojama ir galų gale kontroliuojama, tačiau iš inercijos aklai viską nurašyti, yra, dovanokit, mažų mažiausiai neprotinga.

Kol kas šią kryptį matau kaip realiausią būdą spręsti klimato kaitos, taršos ir energijos išteklių problemas.

8 atsakymai į “Vandeniliniai mikroorganizmai”

 1. Ieva said

  Mano manymu, yra būtinas genų inžinerijos filosofinis (etinis) vertinimas ir tai yra labai svarbus, netgi esminis klausimas, o ne “lėkštumas“.

 2. nemunas said

  mano manymas toks pats. veikiau yra kvaila priimti aklo mokslo naujas technologijas, kurias net nežinia ar įmanoma kontroliuoti. neskaičiau nei argumentų, nei kontrargumentų, neišmanau mokslo (gal tame ir bėda) bet planai grįsti ateitį modifikuota žarnyno bakterija skamba kaip kliedesys. yra pažadai ir apie vėjo ar saulės technologijų užimtą ateitį, tačiau jie bent skamba sveikai.

 3. Paulius said

  Ar jūs žinote, kad mokslininkams pavyko sukurti cheminius junginius, kurie gali būti įterpiami į dnr kaip bazės. Toks dirbtinis dnr gali funkcionuoti kaip normalus dnr gyvame organizme. Jis nebus atemestas. Ar jūsų nė trupučio nešiurpina tokio atradimo ir jo vystimo bei taikymo pasekmės ?

 4. nemunas said

  beje, kažkur internete skaičiau straipsnį apie britanijoje skelbiamą genetiškai modifikuotų augalų sugrąžinimą – ne maistui, o biokurui, teisinantis globaliniu atšilimu

 5. mashius said

  va čia tai super 🙂
  mikrobiologijoje išvis matau daug ateities. Dar n*n*n*n*n*n*n rūšių vienaląsčių iš vis neatrasta.

 6. Na, jei jau prakalbome apie aklą tikėjimą, tai, Ramūnai, labai keista, kad aklai tiki, jog mūsų supuvusi visuomenė su korupcija pačiose viršūnėse sugebės KONTROLIUOTI šį procesą. Atominė energetika irgi buvo kuriama taikiems tikslams. Realybė tokia, kad joks mokslininkas nesugebės kontroliuoti šių procesų, nes jie bejėgiai prieš pinigus, jėgą, terorizmą, valdžios troškimą.

  Idealiomis sąlygomis galbūt tai ir pavyktų, bet idealios sąlygos egzistuoja tik tavo galvoje. 😉

 7. Algimantas said

  Techninės galimybės vystosi daug greičiau nei mūsų sugebėjimas jas protingai ir atsakingai naudoti.
  Žmogus kaip gyvūnas per paskutinius kelis tūkstančius metų nedaug pasikeitė, bet jo įrankiai ir galimybės padidėjo tūkstančius kartų.
  Galime nuskraidinti žmogų į mėnulį, bet nesugebame susitarti nekariauti, t.y. nežudyti vieni kitų.

 8. Darius Damalakas said

  Liuks!

  Gal žinot, ar galima lietuvoje nusipirkti vandeniliu varomą automobilį?
  Girdėjau, VGTU kažkokį prototipą buvo sukūrę

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: