EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Ekologinės Gastronomijos Frakcija | SlowFood

Posted by ramūnas sausio 24, 2008

Kas nutiko ėjimui į daržovių turgelį, maisto gaminimui namie, sėdėjimui ir lėtam valgymui, idant pajausti tikro maisto skonį? Kas nutiko susitikimams su šeima ir draugais, pasikalbėjimams, receptų aptarimui ir išmėginimui ką nors naują virtuvėje?

Tai, kas nutiko, vadinasi greitasis maistas (fast food). Esame (arba netrukus tapsime) Fast Food Nation. Kad ir ne McDonalds’o karalyste, bet įtartinų Kebabų bei taukuotų Tarybinių čeburekų. Greitai ir patogiai… Pizza Hut, Kentucky Fried Chicken (KFC), Taco Bell (pamenate Supersize Me pradžią??) – visi jau ruošiasi plėstis ir pas mus.

Tačiau vienas žmogus nusprendė pasipriešinti greitojo maisto epidemijai ir 1986 m., kaip atsakas į McDonald’s planus atsidaryti prie Ispaniškų Laiptų gimtojoje Romoje, Carlo Petrini atkreipė viso pasaulio dėmesį savo desperatišku raginimu sulėtinti šiuolaikinės virtuvės tempą. Taip prasidėjo Lėtojo Maisto Judėjimas.

Lietuvos Rytas kaip tik publikuoja puikų straipsnį šia tematika.

Judėjimas ragina atrasti save besimėgaujant natūraliu ir sveiku maistu. Dėl tradicinių lietuviškų didžkukulių ir ČiliKaimų sveikumo abejoju, tačiau štai kaimynai Latvijos sveikatos minsterija oficialiai pritarė, kad vegetariška bei veganiška mityba yra sveika ir augalinės kilmės produktai gali užtikrinti kūno aprūpinimą visomis būtinomis medžiagomis. Taip pat nurodyta, kad saikingai naudojant liesą mėsą, žuvį, pieną bei kiaušinius, galima maitintis sveikai.

Vienintelis greitesnis maistas, kurį pripažįstu – tai felafeliai (فلاف) su pita. Žinoma, ne pas mus, bet kitose šalyse. Stengiuosi neaplenkti turkų/arabų užeigėlių ir prisikrovęs kupetą daržovių, su pasimėgavimu valgyti.. Jei kas nors Vilniuje atidarytų panašią užeigėlę kaip MaozVeg, būčiau nuolatinis jos lankytojas … iki pat galo 🙂

Na, o tikrų skanumynų galima rasti Skaniai.lt, kur itin jaučiama Mediterraneo virtuvės dvelksmas… Džiugu matyti daugėjantį gastro-blog‘ų sąrašą!

Be abejo, patį išsamiausią eko-organinio maisto katalogą LT rasite Ekobloge 🙂

Iš Lėtojo Maisto Manifesto:

„Mūsų amžius, prasidėjęs industrinės civilizacijos iškilimu, iš pradžių išrado įrenginius, sugebančius pakeisti žmones, o tuomet paskelbė juos gyvenimo modeliu.

Visi mes tapome skubėjimo vergais ir pasidavėme greito gyvenimo virusui, griaunančiam mūsų įpročius, įsiskverbiančiam į mūsų privačias valdas ir verčiančiam mus valgyti greitą, nesubalansuotą maistą.

Jei mes ir vėl norime būti verti Homo Sapiens vardo, turime atsikratyti greičio, kol jis nespėjo palaužti mūsų rūšies iki išnykimo ribos.

Mėgavimasis ramiais bei paprastais dalykais yra vienintelis būdas priešintis greito gyvenimo beprotybei.

Tegu lėtas ir ilgai trunkantis mėgavimasis gyvenimu apsaugo mus nuo blogos įtakos, aukštinančios produktyvumą ir pamirštančios malonumą.

Turiningo gyvenimo pradžia – lėtojo maisto stalas. Atraskime iš naujo vietinės virtuvės kvapą ir skonį. Atsikratykime išsigimusių greitojo maisto padarinių.

Greito gyvenimo stilius, paklūstantis tik produktyvumui, pakeitė natūralų mūsų gyvenimo būdą ir elgseną, grasina mūsų aplinkai bei kraštovaizdžiui. Todėl vienintelis tikras ir progresyvus atsakas yra Lėtojo maisto judėjimas.

Kultūra – tai skonio ugdymas, o ne žeminimas. Todėl tarptautinis keitimasis patirtimi, žiniomis, projektais yra geriausias būdas kultūrai tobulėti.

Lėtojo maisto judėjimas garantuoja geresnę ateitį.

Lėtojo maisto judėjimas – tai idėja, kuriai reikia gausaus kvalifikuotų rėmėjų palaikymo, kad šis judėjimas taptų tarptautiniu dariniu. Todėl judėjimo simbolis yra maža sraigytė.“

Norintys kviečiami jungtis/burtis ir restauruoti maisto kultūrą www.slowfood.com

Reklama

3 atsakymai to “Ekologinės Gastronomijos Frakcija | SlowFood”

  1. vytenisd said

    Aš kaip nevegeteras labai gerbiu sena lietuviska greitaji maista lasinius (geriausia sudytus)su juoda duona ir cibulia. Daug kartu toks “dopingas“ sgelbejo ivairiose salygose: ir kalnuose ir nama statant ir grizus namo kai zmonos nera ir paciam tingisis ka daryti. Jei nera lasiniu namuose – tada jau blogai.
    Tik vat pramonine kiaulininkyste uzknisa. Dabar labai intrensyviai ieskausi ukininku kurie augina kiaules normalesnemis salygomis.

  2. Ieva said

    Mouth Revolution – http://www.youtube.com/watch?v=4nicOP2NLC0

  3. […] Posted by ramūnas on January 26, 2008 Nesusivaldžiau neįdėjęs skaitytojos Ievos video-nuorodos iš komentaro: […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: