EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Atliekų rūšiavimas – problemos, iššūkiai ir galimybės – I dalis

Posted by Vytenis - sausio 19, 2008

Turbūt ne kartą yra tekę išgirsti iš rūšiavimo skeptikų pagrindinį jų argumentą: „Kam rūšiuoti vis vieną šiūkšliavežiai viską sumaišo. Kaip tokio argumento tvirtumą jei įrodymą kad tą jei ne jie patys matė, tai bent jau tikrai žino kas matė. Ilgai aš tai laikiau tik savo tinginystės pateisinimu. Tačiau 2007 metų gruodžio mėnesio 10 dieną prie savo darbo Žukausko 39 pamačiau kaip Cleanaway sunkvežimiukas susivertė „į save“ surūšiuotą plastmasę. Neilgai trukus darbininkai ėmė į tą patį kėbulą mėtyti šalia popieriaus konteinerio buvusius kartono gabalus. Tada užsitraukiau mobilų telefoną ir ėmiau „paparacinti“. 1 Nuotrauka

Pirmojoje nuotraukoje matosi plastmasės konteinerio turinys ir pradėtas mesti popierius. Nors fotografavau gana akivaizdžiai, tačiau tas darbo netrukdė.

Popierius ant plastmasės buvo kraunamas toliau  – tas užfiksuota antroje nuotraukoje.

3 nuotrauka – galiausiai buvo pakabintas visas popieriaus konteineris ir suverstas į sunkvežimio kėbulą . Vairuotojas užklaustas – atsakė, kad surūšiuos vėliau , gamykloje.

Ta proga prisiminiau pirmąjį darbą. Jame praktikantui pirmą dieną duodavo išrūšiuoti didelę dėžę trijų rūšių varžtų nuo kompiuterių korpusų. Jei jis berūšiuodamas varžtus bambėdavo, tada būdavo tuoj pat atleidžiamas, jei sąžiningai rūšiuodavo tada palikdavo, o kai kuriuos vėliau net įdarbindavo. Tačiau po rūšiavimo kitą dieną vėl viską sumaišydavo, kad kitam praktikantui būtų darbo. Labai panaši pasirodė ir Cleanaway naudojama „gamyklinio“ rūšiavimo praktika- „ Iš kiemų išvežant sumaišykim, o po to gamykloje atrinksim“. Neneigiu, kad gyventojų surūšiuotas šiukšles reikia dar peržiūrėti, tačiau kiek nuvokiu, būtų žymiai lengviau tai atlikti prieš tai visko nesumaišius į vieną krūvą.

Atrodytų faktas akivaizdus – atliekos maišomos, bet norisi reikalą išsiaiškinti iki galo. Pavyko pasiskambinti į Cleanaway darbuotojui kuris atsakingas už surūšiuotas antrines žaliavas , tačiau šis sužinojęs apie ką noriu šnekėti , toliau į kalbas nesileido. Nieko kito nebeliko kaip susisiekti su įmonės vadovu Lauriu Tarlapu. Jis greičiausiai yra atvykęs iš tokio krašto, kur panašaus pobūdžio įmonės įpratę teikti informaciją visuomenei, tad bendrauti visiškai neatsisakė, tačiau į užduotus klausimus apie rūšiavimo procedūrą atsakė tik raštu ir tik po mėnesio. Ačiū jam ir už tai, atsižvelgiant , kad tą mėnesį buvo šventės, o taip pat uždarė Kariotiškes ir atidarė Kazokiškes, matyt ponas Tarlapas turėjo daug rūpesčių. Štai ką jis rašo apie tai kokią yra rūšiuotų antrinių žaliavų surinkimo procedūra jo vadovaujamoje įmonėje:

We are collecting 3 different type of materials:glass, paper and plastics.Glass we are collecting and selling directly to our partners in Vilnius.Partners are selling it to recyclers.Paper we are collecting, pressing and sending to Klaipeda to our Klaipeda branch. Depending on paper quality, some cases we need to re-sort, but mostly it goes from there to Klaipedos Kartonas for the recycling.Plastics we are pressing or sending directly to Klaipeda branch for sorting.

Šiame atsakyme niekur neparašyta kur yra dedamas popieriaus ir plastmasės mišinys. Teko pasiųsti patikslinamąjį laišką , kuriame klausiama kokiais atvejais įmanoma, kad Cleanaway išvežtų popieriaus ir plastmasės antrines žaliavas sumaišytas viename kėbule. Tačiau toks klausimas pasirodė per sunkus šios įmonės vadovui. Atsakymo nėra iki šiol.

Atsakingas už atliekų tvarkymą Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausias specialistas, užklaustas elektroniniu paštu, nurodė kad pagrindinis motyvas kodėl šiukšles vežančios įmonės turėtų sąžiningai elgtis su gyventojų surūšiuotomis antrinėmis žaliavomis turėtų būti noras šias žaliavas parduoti. Tačiau žiūrint konkretų atvejį su CleanAway, galima būtų įtarti , kad šis motyvas ne visada veikia. Savivaldybės atstovo atsakyme nebuvo galima aiškiai suprasti ar rūšiuotų atliekų sumaišymas yra nusižengimas ar tai vertinama kaip normali veikla. Taip pat liko ir neaišku ar įmonė vežanti atliekas iš pelno gauto už šiukšlių vežimą gali skirti papildomų lėšų tam, kad „atlaisvinti“ rūšiuotų žaliavų konteinerius ten pat Kazokiškėse.

Situacija iš tiesų nėra vienareikšmiška.Neabejotina, kad gyventojų rūšiuotas žaliavas dar reikia peržiūrėti, po tokio peržiūrėjimo dalis jų yra pripažįstama neperdirbamomis ir keliauja į sąvartyną. Tad lieka atviras klausimas kaip sukurti mechanizmą, kuris apsaugotų nuo antrinių žaliavų perdirbimo imitavimo stengiantis išlaikyti pelningą šiukšlių surinkimo rinką. Vienas iš galimų sprendimų būtų šias dvi veiklas atskirti ir tikėtis, kad antrinių žaliavų surinkėjai turėtų iš savo veiklos patys išsilaikyti – tai pataptų normaliu verslu

Tačiau nežiūrint visko linkiu visiems nenuleisti rankų, o toliau dar įnirtingiau rūšiuoti. Net ir esant pačiam blogiausiam šiandieniniam scenarijui didesnis surūšiuotų žaliavų kiekis , o kas dar svarbiau „aukštesnė“ rūšiavimo kokybė daro prielaidas, kad artimiausioje ateityje situacija turėtų pasitaisyti.

Reklama

24 atsakymai to “Atliekų rūšiavimas – problemos, iššūkiai ir galimybės – I dalis”

 1. raula said

  na, nieko keisto. nes man tada irgi nesuprantami konteineriai, skirti rusiavimui, kurie stovi salia vienu namu santariskese: vienas, skirtas popieriui, plastikui ir metalui rodos, o kitas stiklui atskiras. Ramunai, ar klystu ?! rodos taip.. Na cia jusu tie zalieji naujieji, nustebau pamaciusi, koks suskirstymas.. tai kur cia rusiavimas.. ? na, nebent kaip ir straipsnio herojai sako, kad gamykloje rusiuoja.. net nezinau, ar tiket…

 2. Rūšiuoju ir rūšiuosiu! Kaip rašai – dar įnirtingiau. 🙂
  Išsiųsk nuotraukas LTV laidai “Gamtos patruliai“ = jie susuks reportažą = viešumas – neblogas ginklas prieš “monkey-business“. 🙂

 3. mashius said

  Pritariu Cukrusdruska. Viešuma geriausias ginklas Lietuvoje 🙂 visi jos bijo.

 4. mylima said

  Na,manau,kad elgiamasi kažkiek nesąžiningai ir negarbingai gyventojų,rūšiuojančių atliekas atžvilgiu, netgi ne kažkiek,o labai.
  Matosi,jog sąmoningumo atliekų rūšiavimo klausimu stinga ne tik visuomenei, bet ir tuo užsiimančioms bendrovėms.Gaila.

 5. sqrt said

  O jei jau jie tikrai atskiria patys, tai galėtų bendrą konteinerė daryt. Būtų viena šiukšledėže mažiau namie.

 6. vytenisd said

  Kad patys atskiria abejoju, nes apie tai būtų CleanAway direktorius savo laiške parašęs.
  Belieka tikėtis kad kiti geresni. Bent jau išoriškai Cleanway konteineriai tikrai atrodo labai varganai palyginus su konkurentų. Galvokim, kad čia galioja bendrinė verslo taisykle – jei nėra stiliaus, nėra ir kokybės.
  Nebūtų netgi taip pikta jei jie pripažintų, kad esant ekstra aplinkybėmis kartais tenka sumaišyti ir vežti į Kariotiškes/Kazokiškes skubos tvarka nurodant kiek kartų ir kada taip yra atsitikę. Bet papabendravus su įvairaus rango darbuotojais susidarė įspūdis – kad jie tikrai ką turi nuslėpti ir daug klausimų jiems nėra malonūs.
  To Raula:Kas dėl metalo – tu gal šiek tiek klysti – metalai labai lengvai atsikiria autmaotizuotai.Jei neklystu jie turėtų būti metami kartu sus stiklu. Kadangi metalo yra pakankamai nedaug, tai statyt atskirą dėžę dėl jo napsimoka, nes pigiau gaunasi atskirti.

 7. vytenisd said

  O kaip “Gamtos paruliams“ nusiusti, gal kas turi koki adresa juju? Mielai ta padaryciau.

 8. Rasa said

  Kaip zinia, transportavimo islaidos vienos is didziausiu atlieku surinkimo versle. Tad visi taupo..
  Rasykite gamtos patruliams, butu idomu issiaiskinti kaip cia kas.

 9. Le said

  Vajė, buvau įsitikinus, kad taip nevyksta, ir šį savo įsitikimą labai nuoširdžiai skleidžiau tiems, kurie, pasirodo, yra teisūs!

 10. Linas ore ozone said

  Vyteni, o tai gal galima pirmiau i ozona? galiniam virseliui, taip sakant

 11. vytenisd said

  To Linas: Su mielu noru, gerbiu jusus leidini. Medziagos negaila niekam, kaip sakant del bendro tikslo. Atiduodu visus savo copyright’us is si straipsni ir fotkes(o gal jie nuo paskelbimo jau ne man o Ramunui priklauso cia jau pats nezinau, siaip ar taip eko(b)logas – jo kudikis). Kas pirmesnis paskelbs tas ir bus “pirmiau“. Nuotrauku originailai guli http://www.azuolas.org/users/briedis/Ekoblogas

 12. Sveiki,

  Laikraštis “Žalioji Lietuva“ taip pat ketina parengti straipsnių ciklą apie surūšiuotų šiukšlių supylimą į vieną vietą ir sukelti diskusiją, bei reikalauti daugiau atsakomybės iš atliekas tvarkančių ir juos prižiūrinčių įmonių ir institucijų. Jei kas norite išreikšti savo nuomonę apie tai arba prisidėti prie straipsnių ciklo, tai susisiekite su manimi.

 13. RB said

  Tiems, kurie tingi skaityti, bet gali klausyti. Šimtai mielų ausims MP3:
  http://www.radio4all.net/index.php?op=topic-directory&topic=4&nav=topic-directory&

 14. nemunas said

  na, gal pavyko ką nors daugiau sužinoti? tiesiog pyktį kelią

 15. vytenisd said

  Na pakolkas dar rengiames daugiaus sužinoti. Kaip iš pavadinimo galima buvo suprasti – turėtų būti ir antra dalis skirta šiai temai. Panašu, kad klausimas svarbus ne man vienam, reiktų sukoordinuoti veiksmus, kad paeiliui neiti visiems iš eilės pas visus rušiuotų žaliavų vežėjus su savo klausimais. Daug solidžiau butu padaryti bendrą ekskursiją pas juos visus visus iš eiles. Po visa ko gerai dar butu su savivaldybe šnektelti su konkrečiais siūlymais kaip sutramdyti rušiavimo simuliavimą is vežėjų pusės. Dar gera butu kad ir jus atkreipotuemte pastrebėtumete kaip išvezamos rušiuotos žaliavos iš jūsų kiemo, o reikalui esant stebėjimus iliustruoti nuotraukomis.

 16. tomas said

  prisiminiau straipsnį, kaip vokietijoje iš rūšiavimui skirtų konteinerių supila į vieną vietą ir iš naujo išrūšiuoja. taip šiukšlintojai sumoka du kartus – už išvežimą ir už išrūšiavimą. taip surinkėjai padidina savo pelną

  kažkur girdėjau, kad lietuvoje už šiukšlių išvežimą iš rūšiavimui skirtų konteinerių mokėti nereikia. bet kaip tada išeina, jei už šiukšlių išvežimą mokama nuo gyvenamojo ploto ar gyventojų skaičiaus. gal kas žino, kaip yra iš tikrųjų?

 17. shiny said

  Prie mano tevu namu Vilniuj dabar pastate kiekvienam namui atskira konteineri buitinem atliekom ir viena bendra visai gatvei komplekta konteineriu rusiavimui (plastmase, popierius, stiklas). Kaikurie namai net spyna uzdejo and savo konteineriu kad svetimi siuksliu nemestu ((: tai tada matyt gana paprasta apskaiciuot kiekvienam namui atskirai ta mokesti pagal to konteinerio mase ir prisipildymo daznuma. Tik nelabai isivaizduoju kas ten atvaziuoja ir sveria ir uzsirasineja? Siuksliu masinu vairuotojai? Itartina sistema. Bet uztat visi pradejo rushiuot shiukshles (kas kad jas po to i viena konteineri sumeta – svarbiausia ugdyt zmonem iproti ziuret kur ka meti)

 18. […] pr. 9 esančioje galerijoje vyks renginys “Rūšiuok Rūšiuok. Nepamiršk” (tik ar nepamiršta to padaryti tuo užsiimančios […]

 19. […] pr. 9 esančioje galerijoje vyks renginys “Rūšiuok Rūšiuok. Nepamiršk” (tik ar nepamiršta to padaryti tuo užsiimančios […]

 20. […] kurį laiką rašiau apie problemas su kurias įžvelgiau “spalvotojų” antrinių žaliavų konteinerių operatorių darbe. Tačiau norėjosi ką nors siųlyti, ne vien tik […]

 21. […] kurį laiką rašiau apie problemas su kurias įžvelgiau “spalvotojų” antrinių žaliavų konteinerių operatorių darbe. Tačiau norėjosi ką nors siūlyti, ne vien […]

 22. […] tokius klausimus paprastai reikia ieškoti patiems, kaip tai padarė vienas blogeris, o prieš tai ir kitas. Nemažai konkrečios informacijos pateikia ir […]

 23. Gintaras said

  kaip pradeti rusiuoti jeigu salia tryju daugebuciu stovi po viena konteineri popieriui,stiklui,ir plastikui kuriu menesiais niekas neisveza bet saukia kad rusiuokim.bendra bent jau kas kelias dienas isvsza.taip ir sedim kaunieciai siukslynuose gerai kad salta tai ne taip smarve sklinda o jeigu dar ir pasninga tai visai siuksles paslepia ir visatai M.Gimbutienes g.Kaune .

 24. Romas said

  Gintarai, mūsų gatvėje buvo ta pati problema- du daugiabučiai dalinosi trimis konteineriais, kuriuos veždavo kas dvi savaites, žmona su kita kaimyne pasipiktinusi susisiekė su Regina kuri padėjo pakeisti atliekas išvežančią įmonę. Po šiai dienai viskas tvarkoje:)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: