EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

nieko nedaryk, bet vistiek būk ‘žalias’ (EMP)

Posted by mashius sausio 17, 2008

Čia nebus reklamos, ar ko nors panašaus. Tiesiog eilinė eilinio žmogaus nuomonė.
O ji šį kartą apie EMPElectronic recycling in Lithuania

Trumpai apie pačią įmonę:
<…>Vykdydama aplinkosauginę misiją EMP vadovaujasi principu, jog visas atliekas galima perdirbti, o išgautas antrines žaliavas vėl panaudoti naujos produkcijos gamyboje. MES žinome, kad ATLIEKOS TURI SAVO VERTĘ. Todėl esame PRIEŠ modernius sąvartynus, nes sakome UŽ modernias ir ekologiškas atliekų perdirbimo technologijas.<…>

Perskaičius šį tekstą buvau nusiteikęs labai kritiškai. “Eilinis pop-kultūros ‘bumas'“ – tokia buvo mano pirmoji mintis. Turbūt visi žino, kad dabar būti EKO – madinga.
Vis dėlto, prieš porą dienų kambaryje padarytą perversmą nusprendžiau atiduoti perdirbimo rankoms. O ir pasiskaičius jų tinklalapyje geresnio varianto nesugalvojau.
Taigi susikrovęs visą turtą (apie 100 kompaktinių diskų, diskų dėklų, pakrovėjų, bei senas mobilaus ryšio telefonas) patraukiau ieškoti EMP. Nors žemėlapyje pagal adresą susiradęs jų biuro vietą, tikrai žinojau, kur tai yra, bet nuvykus į tą vietą, teko tą žemėlapį ganėtinai apkeikti.
Nepavykus rasti biuro, grįžau namo ir jau pradėjau galvoti, kurgi man teks išmesti visą tą turtą.(Mano mikrorajone konteineriai skirti plastikams/popieriui/stiklui – retenybė, o jei ir pasitaiko, tai tikrai naudojami ne pagal paskirtį)
Teko griebtis paskutinio šiaudo. Išsiunčiau internetinę anketą, kad EMP atvažiuotų pasiimti mano turto. Tikrai nesitikėjau, kad dėl kompaktų, jų dėklų ir dar keleto menkniekių kas nors važiuos pas mane jų pasiimti.
Tačiau priešingai – jau po 15 minučių susilaukiau skambučio iš EMP.
Pokalbis buvo šiltas. Kitame ragelio gale sėdinti mergina kalbėjo labai maloniai, pasiteiravo kada man būtų geriausia, patogiausia, o pokalbio gale net pasakė: “ačiū, kad jums rūpi aplinka“. Na, mano atsakymas buvo paprastas: “Kitaip ir būti negali“

Reziume: Tikrai nustebino tvarka. Sėdint namie, galima ramia galva žinoti, kad savo nenaudojamą ‘turtą’ atiduodi ‘žaliai’ įmonei, kuri su juo pasielgs tinkamai. O ir nieko daryti nereikia, užtenka užpildyti anketą ir laukti pasirodančio EMP ekipažo.

Galbūt iš tikrųjų mes judame gera linkme ? 🙂

Reklama

15 atsakymai to “nieko nedaryk, bet vistiek būk ‘žalias’ (EMP)”

 1. RB said

  Gal kas turit tikslesnių žinių kaip ir kur vyksta EMP surinktų daiktų perdirbimas? Nes, kaip įsivaizduoju, perdirbti kompą ar teliką nėra taip paprasta. Turiu filmą “Manufactured landscapes“. Tai ten vienoj vietoj pasakyta, kad 50% pasaulio kompiuterių baigia gyvenimą Kinijoje, na, ir parodo kaip vyksta ta “utilizacija“. Visiškas ekologinis košmaras. Tai man ir įdomu kaip procesas vyksta Lt įmonėje.

 2. Audrius said

  O man ne tik tai kas RB įdomu būtų, bet ir norėčiau sužinoti kaip yra perdirbamos šiukšlės iš spalvotųjų rūšiavimo dėžių 🙂 girdėjau kalbant, kad atvažiuoja šiukšlevežiai ir viską į vieną priekabą susimeta ir viskas. Norėtūsi ko nors konkrečiau 🙂

 3. mashius said

  To Audrius – visiškai sutinku. Tiesą pasakius, dar nei karto nemačiau, kad prie specialiųjų konteinerių būtų atvažiavusios kokios nors specialios mašinos. Na, nesakau, kad visur taip, bet bent jau mano mikrarajone tikrai niekas nesivargina…

  To RB – perdirbti mechanizmus yra ULTRA sunku. Net neįsivaizduoju kas ir kur tai daro, bet visiškai sutikčiau, kad tai daroma Kinijoje (visgi ten dauguma ir gaminama)… O Kinijos ekologijos politika visiems aiški gi 🙂

 4. vytenisd said

  dabar kaip tik rasineju tekstuka apie surinkima popieriaus ir plastmasiu surinkima is rusiuotu zaliavu konteineriu surinkima(deja jie nespalvoti o metaliniai kampuoti ir aprudije..) zirmunuose. Deja jis nebus toks optimistnis…

  Comming soon…

 5. mashius said

  To Vytenis – laukiam, laukiam 🙂 bus įdomu paskaityti… Aš manau, kad Lietuvoje (kolkas) geriausiai metalų rūšiavimo darbus atlieka, liaudiškai vadinami, ‘bomžai’. Sakykit, jūs ka norit, bet jie tikrai atrenka viską.

 6. ramunas said

  tai jau taip…:(

 7. tomas said

  sveiki

  aš irgi abejodavau kaip iš rūšiavimui skirtų konteinerių surenka šiukšles, bet penktadienį važiavau pro šalį, kai krovė iš stiklui skirto konteinerio antakalnyje. naudojo specialų transportą su kranu. sustojau pažiūrėti, ar plastmasę ir popierių į tą pačia mašiną krauna. kadangi privažiavau kai jau krovė stiklą , tai nežinau ar prieš tai sukrovė iš kitų konteinerių, bet pasitikėjimas atsirado

  siūlau pasitikėti, nes nors surinkėjai ir nerūšiuotų, bent šiukšlintojai įprastų rūšiuoti

 8. mashius said

  To Tomas – nesupyk, nenoriu kritikuoti to, ką parašei. Bet manau pats supranti, kad argumentas “siūlau pasitikėti“, tikrai neįtikina. Kol nepamatysiu to savo akimis (per 5 metus, nepavyko akimis pagauti to epizodo), negalėsiu pasakyti, kaip yra iš tikrųjų.
  Beto, Vytenio naujasis post’as, tik dar labiau išryškina šią problemą.

 9. tomas said

  kritika yra gerai

  kai einame į ekologiškų produktų parduotuvę, pasitikime, kad obuolys ne afrikoje išaugintas. kitu atveju tektų savo akimis įsitikinti kaip tas obuolys iki parduotuvės atvyko

  manau skeptiškas požiūris atneša daugiau žalos (mažiau šiukšlintojų rūšiuoja) nei naudos (surinkėjai ima dirbti atsakingai). atsiras kritinė rūšiuotojų masė, surinkėjai privalės dirbti atsakingai

 10. mashius said

  To Tomas – sutinku. Kitąvertus, maistą kontroliuoja atitinkamos tarnybos (pvz.: dalijami sertifikatai), beto maisto pramonėje – didžiulė konkurencija, todėl kiekvienas gamintojas turi ir privalo įrodyti savo produkto kokybę, pranašumą prieš vartotojus. Tuo tarpu šiūkšlių rinkimas (bent jau Lietuvoje) yra visiška monopolija. Jeigu rūšiuotojai (t.y. mes) nerodysime kritikos, neišreikšime abejonių, niekas ir nesikeis, nes monopolija diktuoja savo sąlygas. Ją paveikti gali tik savivaldybės (kurios ir sukuria natūralias monopolijas).

 11. Rasa said

  Rusiavimo klausimas tikrai labai aktualus ir neaiskus. Butu labai idomu isgirsti antriniu zaliavu surinkeju nuomone, kaip surenkamos ir kur dingsta antrines zaliavos. Kaip ir bet kokiame versle, jie turetu buti suinteresuoti savo ivaizdziu, savo klientu- gyventoju pasitikejimu (pvz. emp tai rupi). Toks jausmas, kad jiems rinkos desniai negalioja ir verslas vykdomas mistiskai/ korumpuotai/ slaptai/ ar dar kitaip. Gal jiems labiau apsimoka surinkti stikla, popieriu ir plastika viena masina ir antra karta juos perrusiuoti pas save, taip uztikrinant 100% isrusiavima (manau taip daro ecoservisas)? Is principo gal gyventojams toks variantas butu OK, jei tik butu tinkamai paaiskinta, suteikta info. Butu idomu nusiusti pvz. ecoserviso marketingo dyrikui klausimus ir patalpinti ekobloge.

 12. mashius said

  To Rasa – pilnai sutinku. Bet kol didžiajai visuomenės daliai tai nepasidarys aktualu – niekas nesikeis. Juk tai verslas, o verslo pagrindinis dalykas – pajamos (kuo didesnės, tuo geriau).
  EMP – ganėtinas šešėlis. Pabandysiu išsiaiškinti detaliau.

 13. D.M said

  To Mashius – jeigu kyla klausimu, kaip yra perdirbami TV, monitoriai ir kita technika, siulyciau uzsirasyti i ekskursija i EMP. Mane tai tikrai maloniai nustebino ir tvarka ir pats perdirbimas..

 14. Teigiami atsiliepimai šios įmones platinami personalo skyriaus, toks jų darbas. Kaip pati įmone atrodanti iš išores tai socialiai atsakinga ir novatyvi, tačiau tai įmones investicija i rinkodarą. Viduje verda juodas verslas su savo machinacijom. Almantas Kybartas šiuo atveju reprezentatyvus įmones veidas skelbiantis novatyvias idėjas. Viduje atmosfera labai įtempta ir griežtai kontroliuojama, skyrių vadovai artimiausi draugai ir giminaičiai nes niekuo kitu pasitikėti negalima.
  Tarptautines imonės įvaizdis, tai tik keletas pavienių žmonių užsiemančių atliekų supirkimu ir tikrai esančių gana žemo mentalo.
  Aišku apie kiekviena įmonę galima pasakyti kažką gero ir blogo, bet esmė tame, kad visuomenei pateikti tikra informaciją o ne reklamos ar marketingo įrankių pagalbą sukurta įliuziją yra kur kas brandžiau.

 15. mashius said

  To Nuo Galinės Iki Ozo – Visiškai sutinku. Juodas verslas – manau betkuris žmogus turintis bent kiek daugiau intelekto nei ‘pilkoji masė’, tai supranta. Deja, tokia jau šių dienų biurokratinis/buržuazinis verslas. Aš stengiuosi mąstyti pozityviai šia tema, dėl to, kad tai vistiek yra geriau, nei mest viską į bendrus konteinerius, ar tiesiog, kaip dauguma daro, į bendrų namų kiemus, ar palikt darbą “švarai“ (apie ją manau komentarų tikrai nereikia )

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: