EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Alternatyvos juodajai energetikai Lietuvoje | Net metering

Posted by ramūnas rugsėjo 7, 2007

LRT svarbus straipsnis iš Saulės (Šiaulių): Lietuva – pragaro energetikos šalis. Nesu megėjas panašių metaforų, bet šiuo atveju tinka. Štai geoterminės, vėjo ir saulės energetikos realijos Lietuvoje:

Kodėl vienos šalys kompensuoja geoterminio šildymo įrengimą, kitos – ne?

„Viskas labai paprasta. Lietuvoje energiją valdo du monopolininkai – skirstomieji tinklai ir „Lietuvos dujos“. Užtat labai apsimoka statyti atomines elektrines ir neleisti vėjo, saulės jėgainių, šilumos siurblių. Politinės partijos yra remiamos tų struktūrų ir atspindi jų norus“, – paaiškino „Vilpros“ atstovas.

Geoterminio šildymo įrengimas 200 kvadratinių metrų namui, kainuoja nuo 40 tūkst. Lt.

Jei Amerikoje gyventojas ant stogo stato 10 kW galingumo vėjo elektrinę, moka apie 40 tūkst. JAV dolerių, o pusę sumos jam kompensuoja valstybė. Jei steigiama gamykla, kur vietoje elektros bus kinkomas vėjas, vėl – valstybinės dotacijos.

Seime nė viena politinė partija neužsiima atsinaujinančiais energijos šaltiniais todėl, kad toje šakoje nėra turtingų bendrovių, kurios ją paremtų,

mano Lietuvos vėjo energetikų asociacijos prezidentas.

„Visų atsinaujinančią energetiką kuruojančių valdiškų kontorų strateginis tikslas visada buvo stabdyti ir kompromituoti šį procesą Lietuvoje. Kas sėkmingai ir įvykdyta“, – tvirtina „Saulės energijos“ direktorius.

Anot jo, visi per 16 metų teikti jo projektai buvo šimtu procentų sužlugdyti.

„Jei kreipiesi tiesiai į Briuselį – viskas gerai. Tačiau Briuselis sutinka finansuoti, jei Lietuva parems bent keliais procentais. Bet Lietuva projektus žlugdo brutaliausiais metodais. Ir tai ne žodžiai, tai yra faktas. Projektų patvirtintų – nulis“.

Europoje atsinaujinantys energetikos šaltiniai subsidijuojami. Įvairiose šalyse veikia skirtingi kompensacijos mechanizmai. Pavyzdžiui, Danija skiria 110 eurų kompensaciją už vieno saulės kolektoriaus metro įrengimą. Vokietijoje iki 50 proc. kompensuojamas ir pats kolektorius, ir jo įrengimas (via).

Valdininkas:

dabar skaičiuojama atominės elektros energijos savikaina yra 7–8 centai, šiluminių elektrinių – 16 centų už kilovatvalandę.

Vėjo jėgainių pagaminta energija iš vėjo jėgainių turėtojų superkama po 20–22 centus už kilovatvalandę. O skirtumas turi būti padengiamas iš mokesčių mokėtojų kišenės.

Paklaustas, ar į tarifą neįskaičiuojamos lėšos, išleistos sveikatos apsaugai, ar nerūpi aplinkos tarša, vaikų ateitis, Energijos taupymo programos direkcijos vadovas atsakė: „O čia sunku ir paskaičiuoti“.

Europos Sąjunga rekomenduoja darniąją skaičiavimo metodiką.

„Jei paskaičiuotume, kiek milijonų skirta atominei elektrinei uždaryti (ji bus uždarinėjama 40 m.) ir atliekoms saugoti (Lietuvoje atominis kuras bus saugomas 400 m.), gautume visai kitokį tarifą“. Skaičiuojant darniąja metodika, atominėje elektrinėje pagaminta kilovatvalandė realiai kainuotų 72 centus.

UNESCO duomenimis, naftos ir jos produktų naudojimo per vienus metus sukeltų padarinių žala aplinkai prilyginama nuo 1 tūkst. iki 800 milijardų JAV dolerių.

Seime, pristatant Nacionalinės energetikos strategiją, Seimo narių atvirai buvo klausta: „Aš po Kalėdų eglute savo vaikams dedu vėjo malūnėlį. O jūs ką? Atominę elektrinę?“

Mūsų visuomenėje taip pat vyrauja paranoja – atseit, jei pradedi kelti klausimą dėl AE, iš karto būsi apkaltintas rusų šnipu/diversantu. Bet jei atominei uždegta žalia šviesa, tad ir kitos alternatyvos turėtų būti lygiavertės.

Gyventojai, įsirengę nuosavus vėjo generatorius ar saulės kolektorius, galėtų tapti laisvesni nuo bendro “tinklo“, ir, kaip yra normaliose šalyse, tiesiog parduoti perteklinę energiją (pvz, kai esate išvykęs iš namų, jūsų malūnėliai/baterijos generuoja elektrą ir ji patenka į bendrą tinklą, o jūsų skaitliukas sukasi atgaline tvarka.). Tokia technologija vadinasi “Net metering“ (verskite patys, arba daugiau ieškokite www, pvz. GridPoint). JAV tai siūloma 35 valstijose, taip pat Kanadoje, Japonijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje.

Kuo daugiau žmonių sužinos apie tokią galimybę, tuo daugiau spaudimo bus valdžiai. O rinka pati prisitaikys.

 

 

Reklama

4 atsakymai to “Alternatyvos juodajai energetikai Lietuvoje | Net metering”

 1. Laurynas said

  Teisybe. Pvz. Cekijoje is dalies kompensuoja geoterminio sildymo irengima arba labai patogius granuliu katilus (kas irgi visai viliojantis variantas). Gaila, bet pas mus taip nera 😦

 2. […] Kai už šį šildymo sezoną diktatoriškai priversti mokėti 58% daugiau, šviesiai saulėta šilumos apsirūpinimo alternatyva tampa viliojančia. Tikėkimės, greitai galėsime ir parduoti perteklinę energiją į bendrą tinklą. […]

 3. Jonce said

  Norejau paklausti dabar prasidejo kalbos kad Lubys ir jo turima kompanija statys saules energijos lelektrine. idomu ar sunku padaryti tai pasiturintiems kitiems zmonems ir ar sunku susitart su tinklais kad ja supirktu

 4. guru said

  „Viskas labai paprasta. Lietuvoje energiją valdo du monopolininkai – skirstomieji tinklai ir „Lietuvos dujos“. Užtat labai apsimoka statyti atomines elektrines ir neleisti vėjo, saulės jėgainių, šilumos siurblių. Politinės partijos yra remiamos tų struktūrų ir atspindi jų norus“, – paaiškino „Vilpros“ atstovas.

  ple prie ko atomine ir silumos siurblys??? jei nebus atomines, kuom bus sukamas siurblys? Rusai atjungs “Remontui“ tinklus, vejo nebus, kurensim elektrenuose dujas ir mesim i atmosfera Nox, CO2 ir kt, o vas pas ponus zaliasis siurblys suksis… Cia tipo is serijos jei man nesmirda tai man px…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: