EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Aliejus kaip alternatyvūs degalai | Biomotorai

Posted by ramūnas - 6 rugsėjo, 2007

Mums rašo Biomotorai.lt ir praneša apie naujieną Lietuvoje (apie “Fraibridus“ trumpai buvau užsiminęs anksčiau (Frybrid):

Pastaraisiais metais nuolat kylant dyzelinio kuro kainoms atsirado susidomėjimas pigesnių degalų paieškomis.

Pasirodo, kad viena iš alternatyvų tradiciniam kurui gali būti paprasčiausias augalinis aliejus, kuris yra ne tik nebrangus, bet ir ekologiškas dyzelinio kuro pakaitalas. Naudojimui tinka aliejus spaustas iš rapsų, sojos, kukurūzų, saulėgrąžų arba palmių. Toks kuras neteršia aplinkos, jame nėra sieros komponentų, neturi toksinių medžiagų, o svarbiausia, kad variklio galia išlieka nepakitusi. Perdirbtų dyzelinių variklių eksploatacijos kaštai sumažėja iki 50 proc.

Visai nesenai aliejaus panaudojimo idėją Lietuvoje ėmėsi įgyvendinti UAB ,,Biomotorai‘‘. Ji specializuojasi automobilių su dyzeliniu varikliu perdirbimu į varomus augaliniu aliejumi. Pasak įmonės vadovo D.Karanausko, yra žinoma daug perdirbimo būdų, tačiau išanalizavusi juos įmonė atsirinko pačias geriausias įrangas ir sistemas. Šiuo metu Vokietija yra lyderė tarp dyzelinių variklių konvertavimo įrangų gamintojų. UAB ,,Biomotorai‘‘ tapo oficialiu daugiausiai įrangų pasaulyje sumontavusios Vokietijos kompanijos “ATG” atstovu Lietuvoje.

Įmonės vadovas patvirtina, kad dyzeliniai varikliai puikiai veikia naudojant augalinį aliejų. Kadangi aliejus klampumas yra daug didesnis nei dyzelino, jį reikia pakaitinti iki 70-80 oC kol suskystės ir klampumas susilygins su dyzelino klampumu. Pačiame variklyje nėra daromi jokie pakeitimai, tačiau tam reikia sumontuoti specialią įrangą:

 • papildomą kuro baką;
 • aliejaus šilumokaitį;
 • degalų perjungimo mechanizmą;
 • elektroninį valdymo pultą.

Įranga prijungiama prie kuro padavimo sistemos. Šaltas variklis pradžioje turi būti užkuriamas naudojant dyzelinį kurą, o jam užkaitus iki 70 0C per aliejaus šilumokaitį tekantis karštas variklio aušinimo skystis sušildo aliejų iki reikiamos temperatūros. Tuomet valdymo pulto pagalba perjungiama degalų rūšis ir automobilis važiuoja naudodamas aliejų. Likus keletui kilometrų iki kelionės pabaigos būtina perjungti į dyzelino režimą, kad atvėsusiame variklyje neliktų aliejus. Užgesinus variklį apie paliktą netinkamą režimą perspėja garsinis signalas.

Perdirbti galima praktiškai visus mechanizmus, naudojančius dyzelinį kurą. Tokį kuro panaudojimo būdą galima pritaikyti ne tik lengvuosiuose automobiliuose, bet ir sunkvežimiuose, laivuose, elektros generatoriuose ir t.t. Lietuvoje didžiausią panaudojimo perspektyvą turi transporto įmonės, autobusų parkai, statybų ir kelių remonto darbams naudojančios techniką įmonės. Daugumai automobilių sumontuoti įrangą trunka vieną dieną, tai jau galima padaryti specializuotuose UAB “Biomotorai” autoservisuose.

Labiausiai savo charakteristikomis į dyzeliną panašus yra rapsų aliejus, tačiau kurui tinka beveik visos augalinio aliejaus rūšys. Svarbu, kad aliejus neturėtų jokių mechaninių priemaišų ir nebūtų užterštas vandeniu. Aliejų galima pirkti tiesiog įprastose parduotuvėse arba didesnį kiekį užsakyti UAB “Biomotorai”.

Netgi naudotas augalinis kepimo aliejus gali sėkmingai tapti kuru, tačiau jį primygtinai rekomenduojama filtruoti iki 1 mikrono. Neišfiltravus aliejaus smulkios maisto dalelės gali užkimšti purkštukus ar sugadinti kuro siurblį.

Augalinis aliejus ne tik sumažina išlaidas kurui, bet ir dėl daug geresnių sutepimo savybių prailgina variklio tarnavimo laiką. Sutepimui pagerinti į dyzeliną dedami sieros elementai, o augalinis aliejus yra natūralios kilmės lubrikantas.

Turint dviejų bakų sistemą vartotojai gali žymiai padidinti pravažiuojamą atstumą, o tai ypač aktualu komercinės paskirties ir kelioniniam transportui.

Šiuo metu tiesiog savartynuose šalinamos tonos panaudoto aliejaus, o juk tūkstančiai jų galėtų būti išfiltruotos ir panaudotos antrą kartą.

31 atsakymai į “Aliejus kaip alternatyvūs degalai | Biomotorai”

 1. Audrius said

  O įdomu kiek kainuoja tokio variklio sumontavimas 🙂 labai tikiuosi, kad tai paplis. Ir kvėpuosime švaresniu oru 🙂

 2. xzebrasx said

  Šaunu! Labai sveikintina iniciatyva. Tik man įdomu, jei visi (čia teorinis klausimas) pereitų prie augalinio kuro vartojimo, ar nebūtų aplinka teršiama beveik taip pat dėl išaugusių tam kurui auginamų kultūrų plotų?

 3. […] paskaičiau, kad galima bus į kuro baką pilti aliejų. Ekologiniai dalykai savaime šaunu, bet smagiausia, kad galima bus lenktyniauti prabanga: ubagai […]

 4. telesforas said

  gali ir taip pilt į baką aliejų, ir važiuot. tik kad nuo aliejaus nuodegos susidaro, tai po kokių 10-15Kkm gali motors užsilenkt

 5. Rolandas said

  Tai, galiu pritarti telesforui, dyzelinės mašinos gali važiuoti su dalinai pilamu aliejumi (Jei pilama 50% – 70% aliejaus, trumpėja variklio ilgaamžiškumas. Normalu yra iki 50%). Tačiau reikia nepamiršti, kad tada aliejus yra priskiriamas kurui ir gali reikėti valstybei mokėti papildomus mokesčius (taip yra Didžiojoje Britanijoje). Taip pat, toks maišymas netinka žiemą, nes stingsta kuras. Žodžiu tiek kas nori, jau gali nieko nelaukdami pilti alieju ir važinėti – kvepėsit blynais 🙂

 6. doo said

  Dėl švaresnio oro tai kažko abejoju – spėju CO2 išmes tiek pat kiek ir paprastas dyzelis.

 7. Biomotorai said

  Sveiki,
  Smagu, kad domitės aliejaus panaudojimu dyzeliniuose varikliuose. Pabandysiu išsklaidyti dūmus 🙂
  Anot Telesforo trumpėja variklio ilgaamžiškumas – taip jis mažėja, jei pilsite aliejų į baką be papildomos įrangos. Aliejus normalioje (10-30 laipsnių) temperatūroje yra per tirštas, todėl prieš patekdamas į variklį jis turi būti pakaitintas, o tam ir reikalinga papildoma įranga. Blynais kvepia jei blogai sumontuota įranga arba įrangos nėra visai. Kvapas atsiranda, jei aliejus nepilnai sudega.
  Kol kas Lietuvoje iki akcizų įvedimo aliejuj dar labai toli. o D. Britanijoje kiek žinau tie mokesčiai visai panaikinti ar tai labai stipriai sumažinti. O naudotam aliejuj tai niekur nėra akcizų. Visi tik apsidžiaugs, kad tokiu būdų yra utilizuojama atlieka.
  Dėl taršos. Aišku ir aliejus degdamas išmeta CO2, bet jis palaiko balansą gamtoje. Kiek aliejus išmeta CO2 tiek augdami rapsai ar saulėgražos augdami jo neutralizuoja.
  Įrangos kaina priklauso nuo automobilio ir gali svyruoti nuo 2000 iki 3000 lt.
  Jei jus tikrai domina pigus, o gal net nemokamas važinėjimas – kreipkitės.

 8. Augis said

  įdomu , ar biomotorai žiūrėjo BTV laidą “Nepaaiškinami faktai“ apie aliejaus kuro perdirbimą iki tokios stadijos , kad galima tiesiogiai pilti į baką – kažkur Rusijoje atrado tokį būdą, tačiau atradėjai skundėsi , kad valdžios mafija neleidžia toliau vystyti temos iki pramoninio lygio , buvo užduotas klausimas be atsakymo,kam toks draudimas naudingas.

 9. kecokas said

  kas jus per duhai!!! is pradziu normaliai perskaitykite skelbima o tik po to komentuokite, tai gal taip nenusisnekesit! Ten taip aiskiai buvo parasyta, kad norint patikimai vaziuoti reikia irangos, kuri pakaitina alieju iki tam tikros temperaturos, na karocia ka cia dar aiskinti, dauk ka pridure “Biomotorai“
  Geras sumanymas tas biokuras!!! ir gamybos butu ne vienas yra… atsiradus daugiau vartotoju jei aliejaus neuztex, tai daugiau gamins is rapsu, ar medienos atlieku, turetu isplisti ir zilviciu auginimas,nereikia prieziuros, juk Lietuvoje db tiek dauk nenaudojamos zemes, o del paplitimo tai cia trukdo ir naftos kompanijos (pvz Rusijoje) juk jiem db pats kainu lupimas, kai kuro kaina taip sparciai kyla, ir musu paciu skepticizmas y naujoves…na pritarciau, kad kolkas tokios yrangos montavimas y automobilius yra ne visiem prieinamas, reikia tiketis kad atsiradus daugiau vartotoju, atpigs (kaip ir duju yranga)…

 10. Vidmantas said

  Sveiki.As gyvenu anglijoje ir mano kaimynas turi Peugot 306 dyzeline masina,tai jis sake pila 50% dyzelio ir kita 50% paprasciausio aliejaus is prekybos centro tiesiai i baka,ir masina kuo puikiausiai uzsikuria ir vaziuoja,jau beveik metus taip vazineja ir jokiu papildomu modifikaciju.
  Kazkas kalbejo kad Anglijoje yra akcizas ant aliejaus – IKI 2500 Litru jei sunaudoji per metus (asmeniui),tai nieko nereikia moketi,paprasciausiai perki parduotuvej ir vaziuoji.
  Cia dar yra nuoroda,kas netingi ir angliskai supranta,gali pasiskaityti,kaip ir kokios dyzelines masinos ant aliejaus vaziuoja:
  http://www.vegetableoildiesel.co.uk/

 11. Liutauras said

  Perskaiciau nuoroda kuria gave Vidmantas. Bet ten kalbama apie biodyzelina, o ne alieju. Biodizelinas ir paprastas dyzelinas skiresi tik tuo, kad pirmasis yra gaminamas is augaliniu alieju, o antras is naftos. Ir abudu tinka i bet koki dyzelini varikli be jokios papildomos yrangos. O Biomotorai siulo papildoma yranga kuri leidzia vaziuoti paciu AUGALINIU ALIEJUMI.

 12. Liutauras said

  Turiu atsipasyti Vidmanto, jo nuorodoje raso ir apie biodyzelina ir apie augalini alieju vietoj dyzelino.

 13. airidas said

  Matau ,kad domejotes pavirsutiniskai.Pirma pilnam aliejaus sudegimui riekia jo temperatura pakelt iki 150laipsniu tik tokioj temperaturoj aliejus pilnai atomizuojasi[ipurskimo metu susidaro pakankamai smulkus laseliai]o ne 70-80.Vokieciai atliko aliejaus dumu tyrimus ir rado juose kancerogeniniu mediagu.jei norisi pigiu degalu siulau biodyzelina.Jo gamybai nereikalingi brangus yrengimai.Gamyba galima vykdyt namuose.jeigu mokat angliskai internete rasit visa info.Nori uzlenkt brangu matara prisipilk aliejaus ir remontas garantuotas.Biodyzelino kaina skiriasi , bet variklis ir kuro siurblys tarnaus ilgai.GRYNAS ALIEJUS BLYNAM KEPT ARBA BIODYZELINO GAMYBAI BET NE I BAKA.

 14. Robertas said

  Kaip kuro sanaudos? Kiek kainuoja perdirbtas aliejus? Kokia garantija jusu irnagai, ir kokai garantija kad variklis neuzlinks nuo jusu irangos?

 15. Nautilus said

  Metus laiko vazineju kuru kurio sudetis 50% panaudoto aliejaus 50% dyzelino. Tiesa tik siltuoju metu laiku kazkur nuo +10C. Panaudoto aliejaus gaunu nebrangiai todel litro kaina iseina apie 2Lt. Masina vaziuoja lygiai taip pat kaip ir ant dyzelino, tik kvapas blynu jauciasi 🙂

 16. rapsas said

  jokiu problemu su aliejumi,,,as taip vaziuoju jau 2 metai ,bet tik siltuoju metu laiku 80% aliejus 20% dyzelis ir tikrai jokiu problemu,,,vw golf 2002 metu 1.9 tdi 85 kw.

 17. miledi.lt said

  Tas kreivas poziurys i tai manau tik todel kad dyzeliniu varikliu ir siurbliu remontas labai brangus. Zmones bijo. Dar nuo saves pridesiu kad nelabai isivaizduoju kur Kaune butu imanoma gauti to panaudoto aliejaus

 18. Legendas said

  Sweiki panaudoto aliejaus galite rasti Mcdonalduose ar panasiose vietose man atrodo kad jie dziaugtusi kad kas nors is ju ta alieju paima jai reik dar kelis centus damoka.

 19. Jaroslav said

  Aš važineju su alieiumi(naudotas) neseniai,pilau 1/3 prie dizelino,
  važiuoja puikiai; girdejau kad alieių galima praskesti vaitspiritų,gal kas bandet arba girdejot? kaip skesti, kokios proporcijos?.

 20. Kas nors daugiau bandėt?

 21. Husky said

  Pasakysiu jums visiems ,,Bull shit,,. Turiu II golfiuka dizeli be turbo ir landrover diskavery 2.5td 94m. Masinos senos bet technine bukle sakyciau ideali (su golfu katik ismaisiau puse ispanijos). Praleides intensyviai apie du men. internete, pririnkau pakankamai informacijos apie biodyzeli ir alieju (galeciau turbut surenkt konferencija tuo klausimu), tad ryzausi pradet eksperimenta…
  Drasiai galiu teigti kad mano golfas ir diskaveris vaziuoja ant 100% rapsu aliejaus (nenaudotas) pirkto parduotuveja. Variklis is ryto kuresi prie +6: golfas lengvai tik kol pasila lyg purkstuku kalenimas girdisi, o diskaveris truputi sunkiau, garsu nesigirdejo, kol pasilo variklis gal biski trukciojo, dabar rytais apie +15 nejauciu jokio variklio darbo skirtumo, dirba iprastai. Aisku kol pasila varikliai meta balta duma kvepianti blynais.
  Zinoma ismeginau ir panaudota alieju, tai pigu bet labai jau jis nesvarus pakliuvo (nuo 20lit nusesdavo 2-3lit kaskokiu tauku). Vaziavau tokiu 100% aliejum su diskavery tai tas pradejo slopti(nerasau kaip filtravau alieju nes ir bambukas pakelej supranta kas bus jei ipilsi nefiltruota), uzpilus dizkuro viskas baiges. O dar jei pasiseka gaut panaudoto tai pilu 50-70% panaudoto aliejaus ir 30-50% dizkuro. Lygiai tokias pat dalis maisau ir su nenaudotu aliejumi….

  Ko nerekomenduociau, arba ko griestai neleisciau:::

  Nepilkit jokio aliejaus i masinas naujesnes, kurios turi elektronine ipurskimo sistema
  Nedekit i masina ,,aliejaus irangos,, jei jus neturit privataus greito maisto restorano ar makdonaldo. (tarpkitko ji pravercia tik saltuoju meto sezonu,o jei vazinejat trumpais atstumais, tai ji vistiek nespes to aliejaus susildyt saltuoju sezonu)(as nuvaziuju abiem masinom apie 10-12km is ryto tada variklis tik apsyla, o dar kaip jie sako +70 reikia kad sistema veiktu sekmingai, ziema dizelinis variklis visa diena dirbdamas tiek gali nepasiekt).
  Neprasidekit su alieju tie kurie, masinai sustojus kelyje nemokesit prasivalyt filtru ir visos sistemos.

  O dabar desertui…. kuro filtrai uzsikisa greit ir purkstukai pridega daug greiciau, neziurint grynas aliejus skiestas su dyzeliu ar su spiritu, su ,,aliejaus iranga,, kuria siulo biomotorai lygiai taip pat pridega…….

  su aliejais taip::: ipyliau i diskaveri tuscia baka 20lit panaudoto aliejaus ir 80lit naujo, isvaziavau i autostrada ir prasukau apie 1100km iskart, dabar vaziuoju skiesdamas 30d 70al. prasukau jau kaskur apie apie 5-6tuk.km. ir jokiu pokyciu nematau.

 22. Husky said

  Kad nepasipiltu durnu komentaru pasakysiu::: sendien moku uz (1.Litr) dyzelio 5.2lito, aliejaus nenaudoto 3.1lito, o uz naudota alieju apie 70cnt. Skaiciuokit patys, aisku viskas vyksta europoj, ne lietuvoj… Lietuvoj manau kitokios kainos…

 23. Husky said

  youtube Top Gear – Vegetable oil for your volvo diesel – BBC

 24. sitas said

 25. Yet another thing I would like to talk about is that as opposed to trying to match all your online degree tutorials on times that you finish work (since most people are fatigued when they return home), try to have most of your lessons on the saturdays and sundays and only 1 or 2 courses for weekdays, even if it means a little time away from your weekend break. This is fantastic because on the saturdays and sundays, you will be extra rested along with concentrated on school work. Thx for the different guidelines I have acquired from your website.

 26. Husky said

  Sveiki, masinos jau prasuko gerokai virs 10t., o varikliai vis dar suka…. Dabar meginu pajunkt katalizatorius (shemines medziagas) ir vandenili , kad vykstant degimui butu 100% sudeginami degalai. Taip tikiuos panaikinti aliejaus pedsakus. Pagal visa teorija, sudegus 100% aliejui turetu dingti blynu kvapas. Tik maza smulkmena ar bespesiu siemet, lauke jau salta, greiciausia teks atidet iki pavasario.

 27. pofik said

  taip, su tokiu kuru ne vienas ir ne vienus metus vazinejo, kol neatsivilko biomotorai ir nesusigraibste visu aliejaus tasku… ir po teismus visus tampo ir t.t.. zodziu suka bizni per kitus lipdami.. o kaip sneka.. beja iranga kainuoja apie 800lt, ne 3000…

 28. gediminas said

  ir as katik pradejau vazinet aliejum kolkas tesunaudojau kokia 40 ltr na kolkas nieko viskas normaliai

 29. lattenoisette said

  Sveiki, labai įdomu ir smagu girdėti tokias naujienas. Dar ir galime pasidžiaugti, kad gyvename Lietuvoje. Nusprendžiau pasidomėti šia tema, nes diskutavome su viena prancūze, kuri sakė jog, Prancūzijoje aliejų vartoti vietoje kuro – uždrausta. Kodėl? Oficialiai neaišku, neoficialiai – akivaizdu, mafijos, naftos verslas… liūdna. Skaičiau, kad čia vienas komentatorius ir apie Rusiją tą patį sakė… Na, ne taip ir blogai toje Lietuvoje. 🙂 Manau, kad reiktų šiek tiek plačiau pareklamuoti šitą idėją, kad “programa“ 2XEko įgautų pagreitį 🙂 : ir mums geriau, ir ekologišką šalies įvaizdį kurtume :).
  Sėkmės!!

 30. immortallt said

  Kol kai kurie svajoja, kad tai paplis, tai nusiraminkite, max 1% visų mašinų gali važiuoti ant aliejaus, nes kitaip pradės maisto kainos šoliuoti bei pačio aliejaus. Tada nebebūtų pigaus aliejaus ir dyzelis būtų pigesnis.
  Kitas dalykas – variklį reikia sušildyti, po to porą kilometrų likus reikia perjungti vėl ant dyzelio… Tai realiai tik ilgesnėse kelionėse važiuos ant to aliejaus…
  Ekologija man patinka, bet nereikia užsisvajoti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: