EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Būkite geriau informuoti | Eko-roll #1

Posted by ramūnas rugpjūčio 29, 2007

Nusprenžiau pradėti naujų straipsnelių kategoriją “eko-roll“ – tai bus keliais sakiniais pateikiama personalizuota informacija su nuorodomis į įdomius šaltinius. Informacijos daug, ji kaupiasi, pasimiršta, laiko kaip visuomet neužtenka, todėl manau toks pateikimas padės išspręsti šias problemas bei skaitytojams padės išlikti “up to date“ (savalaikiai) informuotiems 🙂 Nuorodų bus ir lietuviškus, ir į angliškus šaltinius, gal ir temos atskiros išsirutulios. Šį kartą keli lietuviškų šaltinių eko-perliukai.

Ekologinė žemdirbystė

  • Paneigtas mitas, kad ūkininkavimas be trąšų sumažina derlių, negalėtų pakankamai išmaitinti pasaulį ir yra nuostolingas.

Mičigano universiteto (JAV) mokslininkė Ivette Perfecto su kolegomis nustatė, kad išsivysčiusiose šalyse ūkininkystės be chemikalų produktyvumas siekia 92 proc. įprastinės ūkininkystės produktyvumo. Tačiau besivystančiose šalyse ūkiai be chemikalų gamina 80 proc. daugiau produkcijos nei ūkiai, kuriuose naudojami chemikalai.

„Mes gaminame pakankamai maisto. Esmė yra to maisto paskirstyme“

„Mažų ūkių kiekio didėjimas padidintų maisto gamybą“ [via]

Technologijos:

  • Technologijų ir mokslo portalas Technologijos.lt pradėjo puikius ek0-skyrelius: klimato kaita ir GMO, kuriuose galite rasti išsamių straipsnelių. Tiesa, skyrelis “Gyvūnų mutacijos“ tikiuosi yra laikinas nesusipratimas.
  • Ten pat: išsamus straipsnis apie polietileną, jo istoriją ir žalą gamtai –
    polietilenas – gamtos naikintojas ir ištikimas žmogaus palydovas. Tradiciškai sakoma, kad plastikiniai maišeliai suyra per 500-1000 metų. Bet mokslininkai sako, jog tai – daugiau spėjimas ir būdas pasakyti, kad šis procesas užtrunka ,,labai labai ilgai”“, nes niekas tiksliai to nežino. Myli gamtą? Nenaudok plastininio maišelio, pataria Lietuvos rytas (tiesa, ne pirmame puslapyje, nes ten paprasta būna… patys žinote kas). Ar bent jau naudok daug kartų.
  • Vilniuje pastovėjusi saulės baterijomis veikiantį presą turinti moderni BigBelly šiukšliadėžė puikuojasi Trakuose, prie tilto į pilį.

Saulės energija naudojantis presas šiukšlių tūrį sumažina nuo 3 iki 6 kartų. Sumažinus šiukšlių kiekį, akivaizdžiai sumažėja sunkiojo transporto važiavimo intervalai, nes jau nebereikia, kad šiukšlės būtų išvežamos kas dieną, užtenka, kad jos būtų pašalinamos vieną kartą per dvi dienas arba dar rečiau. Tokiu būdu sumažėja oro užterštumas ir transporto spūstys pačiame mieste. [via]

Įdomu, ar sulauksim to laiko, kai tokios šiukšledėžės papuoš mūsų miestus?

Atliekos

  • Pagarba Verslo Žinioms – pirmame puslapyje figūravo atliekų rūšiavimo problema Vilniuje – soc. rekalama atliko savo darbą ir daugelis gyventojų norėtų rūšiuoti, tačiau daugelyje savivaldybių vis dar trūksta rūšiavimui skirtų konteinerių, kas piktina pačius gyventojus.

Aplinkos ministerija (AM) iš Gaminių ir pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšų 2005-2006 m. skyrė 0,8 mln. Lt visuomenės švietimui atliekų tvarkymo klausimais, socialinei reklamai. Šiemet tam tikslui numatyta dar didesnė suma – 1,5 mln. Lt.

Na, kaltinimai AM nelabai pagrįsti, imho, nes už tai atsakingos savivaldybė:

„Vadovaujantis Vyriausybės patvirtintu Valstybiniu strateginiu atliekų tvarkymo planu, savivaldybės atsakingos už komunalinių atliekų tvarkymo reglamentavimą, administravimą ir organizavimą bei ne mažesnį kaip vienos antrinių žaliavų konteinerių aikštelės 600 gyventojų įrengimą ir aptarnavimą“ [via]

  • Situacija yra tragikomiška Verkių savivaldybėje: štai naujoje Santariškių gyvenvietėje stovi rūšiavimui skirti konteineriai, tačiau administruojanti bendrovė (Adminsta) vilkina gyventojų prašymus sudaryti atliekų išvežimo sutartis. Tenka atliekas patiems vežtis į už pora kilometrų stovinčius konteinerius, kurie ir taip perkrauti, tačiau visko juk taip nenuveši…
  • Situacija miesto centre dar prastesnė nei Antakalnyje – apstu reklamos su šūkiais “Ne tavo rajonas?“, “Atliekų rūšiavimas tavo rankose!“ Na taip, sutinku, bet ką mąsto savivaldybė, saniūnijos, atliekų tvarkymo įmonės? Jei tai sutvarkyti taip, kaip sutvarkytas elektroninių prietaisių rūšiavimas, tai galima ir 47 mln. per pusė metų užsidirbti (tarp kitko).

Hey, leiskit man rūšiuot! Aš tik noriu gyventi taip, kad ateityje nebūtų gėda prieš vaikus, kai jie sakys: “idiote tu, negi buvo sunku atskirti butelį nuo popieriaus ir išjungt šviesą kieme naktį? Per tave visi meškiukai Arktyje nuskendo!“ , desperatiškai šaukia ŽudykReklamą.

Medija

  • Žiniasklaidoje šmėstelėjo (čia, čia ir čia ) tikro pseudomokslo ir dezinformacijos porcija, – tūlas “mokslininkas“ teigia, kad važinėjant automobiliu mažiau prisidedama prie klimato kaitos nei vaikščiojant ar važiuojant dviračiu (?!).

“Eilinis automobilis, įveikęs 3 mylias (4,8 km), į aplinką išmes maždaug 0,9 kg anglies dvideginio. Šį atstumą nuėjęs žmogus išnaudos apie 180 kalorijų. Norėdamas atstatyti prarastą energiją jis turės suvalgyti 100 gramų mėsos, kurią gaminant į orą bus išmesta 3,6 kg šiltnamio efektą sukeliančių dujų – keturis kartus daugiau nei važiuojant automobiliu“.

Na, jei suvalgys 100g mėsos, gal jis ir “išleis“ daugiau CO2 į aplinką, tačiau juk aktyviai judant daugiau vartojamas daugiau angliavanenių turintis maistas, kuris yra augalinės kilmės; ne visi juk mėsėdžiai; neįskaičiuotos energetinės automobilio pagaminimo ir eksloatacijos sąnaudos ir t.t.

O po kliedesio, kad popierinės dėžutės aplinkai kenkia labiau negu plastikinės, nes pirmųjų gamybai ir pervežimui sunaudojama daugiau energijos, aš visai supykau. Panašaus pobūdžio (nusi)skaičiavimai yra visiškas absurdas ir viso taip negalima trumparegiškai suabsoliutinti.

Kovoti su gamtos priešais galima įvairiausiais būdais, paviešinant ne tik blogus, bet ir sektinus pavyzdžius. Žiūrovai galės išrinkti didžiausią teršėją, pasiūlydami pačių nufilmuotą medžiagą ar pranešdami laidai apie šiukšlintojus.

Taigi, ginkluokites filmuojančiais mob. telefonais, filmuokite, dėkite į YouTube’ą, Vaizdelį ar VideoGaga ir siųskite į LTV (bei Ekoblogą) :).

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: