EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Ekologija norvegiškai | part 2

Posted by mashius rugpjūčio 22, 2007

Pagaliau Lietuva. Pagaliau namai. Pagaliau karštis (toje vietoje, kur aš buvau šiuo metu – 10-15C)

Pergalvojus apie visą mano laiką praleistą Norvegijoje, prisiminiau dar keletą dalykų, kurie manau būtų įdomūs šio blog’o skaitytojams.

Automobiliai. Na, pas juos visuomenė labiau pažengusi socialiniais aspektais. Jeigu pas mus vis dar yra ‘auto pride’ (kuo geresnę mašiną turi, tuo ‘kietesnis’ esi), tai pas juos tas visiškai neegzistuoja. Tačiau,mano galva, tai nėra gerai. Žmonės važinėja su 1980-1990 metų gamybos mašinomis, nesukdami sau galvos, kad iš tų mašinų duslintuvų sklinda tokie juodi dūmeliai 🙂 Kitąvertus, benzinas pas juos ypač kokybiškas – jokių pašalinių priemaišų.

Atvažiavę prie parduotuvės, jie nesuka sau galvos apie variklio išjungimą. Tiesiog užtraukiamas rankinis stabdis, ir einama apsipirkti. Ne visi taip daro, tačiau mačiau ne vieną ir ne du taip besielgiančius. Vaikščiojimas pėsčiomis pas juos irgi nepopuliaru. Netgi dėl 100-200metrų atstumo jie sėda į mašiną ir važiuoja.

Vanduo. Jūra. Tobulai švari. Bet iškilo daugybė klausimų kodėl. Viskas, kas jiems nereikalinga, atsiduria jūros dugne. Visi tepalai, rūgštys (kurios naudojamos žolei pjauti), kombikornų liekanos, ekskrementai, pesticidai ir t.t. savo kelionę užbaigia būtent jūroje. Tačiau juos gelbsti iš kalnų atitekantis vanduo. Maždaug kas gerus 50 metrų į jūrą įteka po viena ar pora kalnų upelių, kurie atneša visiškai tyrą vandenį. Todėl jūros vanduo skalaujasi, šiūkšlės nusėda dugne, vanduo tampa švarus… Kvaila buvo, nes jie labai didžiuojasi savo jūra (jos švara), tačiau aš jų paklausiau, kaip jie gali ja didžiuotis, jeigu visiškai jos negerbia. Stojo tyla 🙂

Na, ir galui.

Iš tikrųjų daug minčių kilo atsidūrus Oslo aerouoste. Matant visas tas mašinas ir lėktuvus. (ten mašinų per 10 minučių pravažiuoja tiek, kiek pas mus per pagrindinę gatvę per visa dieną gal nepravažiuoja. Lėktuvai kyla ir leidžiasi vidutiniškai kas 6-7 minutes)

Kaip Tu, paprastas žmogau, gali ką nors keisti, jei vyksta tokie dalykai ? Kaip Tu, užgesindamas elektros lemputę 10čiai minučių, užsukdamas vandenį 30sekundžių anksčiau, išgelbėsi pasaulį, jei kylantis lėktuvas išskiria tiek co2, kiek Tu ir Tavo kaimynai per visą gyvenimą kartu sudėjus neišskirs ?

Bet, veikti verta. Kad ir nežymiai. O juk ir nesunku 🙂

Reklama

Vienas atsakymas to “Ekologija norvegiškai | part 2”

  1. neocermus said

    mano pažįstami irgi buvo ten išvažiavę padirbėti. Buvo maloniai nustebinti, kad jie netaupo nei elektros, nei vandens, automobilyje neišjungia variklio.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: