EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Ištekliai, arba arsenas gi irgi natūralus | CandyCactus (IIId.)

Posted by candycactus - 31 liepos, 2007

Tai kame gi čia ta parkė su globaliniu atšilimu? Kad žemės išteklius išnaudojam? Baigsis vieni žemės resursai, atsiras kiti. Šiaip jau irgi ne melas. Kol didžiosios firmos kaip Shell ir kiti monstrai laiko nupirkę patentus vandeniliu ir kitom ne naftos priemonėm varomų mašinų. Matyt jos pačios tuos patentus ir vėl dienos švieson ištrauks, kai Žemėje pasibaigs nafta.

Evoliucija, sakytum. Dalykai keičiasi, ir žmonija juk prie visko prisitaiko. Nors kaip čia pasakius. Kai vaikas manęs klausdavo, mamyte, o ar galima šitą valgyti, sakydavau, viską galima valgyti. Tik kai kuriuos dalykus vieną sykį gyvenime. Arsenas irgi natūralus dalykas.

Su šita evoliucija matyt yra panašiai. Galime pažiūrėti, kas čia iš viso to išeis. Be abejo, atsiras kiti resursai ir reiškiniai. Žemė tai kaip nors, tik klausimas, ar mes sugebėsim su jais susitvarkyti?

Taip, kaip ir vandenilinės mašinos patentai laikomi slaptai, taip ir bet kokie geologai, išsižiojantys apie tai, kad naftos išsiurbimas yra viena iš žemės drebėjimų priežasčių, yra kuo greičiau užtildomi. Žemės klodai yra tartum sutepti alyva ir dėl to gali sau požemiuose ramiai slidinėti. Tik va kai naftos vietose nebelieka, atsitinka tas pats, lyg norėtai pajudint vieną Napoleono torto sluoksnį, nesutepta kremu. Košė. O žemėje – žemes drebėjimai. Pagal tarptautinę teisę kaltų nėra. Tuo tarpu stropiai kaišiojam į kalėjimus tuos, kurie praradę namus žemės drebėjime eina vogti.

Bet čia gi vėl politika kalta, ar ne? Ir dar teisė. Tai jau mes čia, maži žmonės galim padaryti?
Tarkime, mums išties pasidarė nuoširdžiai svarbu neprisidėti prie globalinio atšilimo. Kad ir kaip naivu, bet stebuklų juk vis dar būna, ar ne? Tai kaip čia dabar elgtis?

Žemėj yra tam tikras kiekis išteklių. Oro, vandens, žalumos, deguonies, naftos. Nors jų mums atrodo daug (juk jei kraną atsuktume, vanduo nenustotų tekėti, ko kartais visai norėtųsi išgyvenant kokią santechninę avariją), jų kiekis yra ribotas.

Jei teoriškai visus išteklius padalintume visoms po lygiai, gautume po pakietą. Dabar bėda gi yra tame, kad tarkim vidutinis JAV pilietis važiuodamas dyzeliniu kuru, skraidydamas atostogoms į Meksiką ir valgantis mėsą kasdien, sunaudoja tiek išteklių, kad jei visi taip pat gyventų, reikėtų 9 planetų.

Jei įsisąmoninam tą faktą, kad pati populiariausia kalba pasaulyje yra anaiptol ne anglų, o mandarin, kuri yra pagrindinis Kinijos dialektas, tuo tarpu anglų kalba belieka trečioj vietoj po ispanų, belieka tik savęs paklausti, kas bus su Žeme, kai ne tik amerikonai ir europiečiai, bet ir kinai su indais pasieks tokį patį vakarietišką, mūsų akimis žiūrint civilzuotą gyvenimo stilių? Užtektų, kad pasidarytų madinga kiekvienai kinei ar kinui atskristi į Europą po mokyklos baigimo, ir prasidėtų karas dėl ekologijos. Nes argumentuoti diplomatiškai, kad žiūrėkit chebra, čia mum oro nebeužtenka, nebebus kaip. Juk patys uždavėm toną.

Civilizacija yra juk kai – važiuoji mašina, skrendi su šeima atostogų į egzotinę šalį, prausiesi duše bent du kart per dieną, ir pan. Kaip vienas Izraelio politikas pasisakė apie faktą, kad Jordano upė baigia išdžiūti dėl Tiberias ežero užtvankos: „Mes gi ne kaip purvini arabai, mums reikia vandens, nes mes prausiamės kelis syk per dieną!”. Ir mes ne ką geresni, atrodo, vis dar didžiuojamės mūsų civilizacijos pasiekimais. O radioaktyvias elektronines šiukšles reikalui esant visad galima eksportuoti į Afriką.

Todėl galima nuoširdžiai apgailestauti, kad tiek daug skurdo pasaulyje, ir galbūt net prisidėti prie kokios nevyriausybinės organizacijos veiklos bandant pagerinti padėtį, bet naivu būtų nematyti, kad vakaram, šiaurės pusrutuliui iš esmės neapsimoka, kad pietų pusrutulis atsistotų ant kojų. Nes tai reikštų vieną iš dviejų. Arba ekologinį galą, arba dabartinio vakarietiško gyvenimo būdo galą.

Nesiimsiu spręst, kada Kinija, ar juolab Indija ekonomiškai atsigaus, bet pasaulio istorijoj scena keičia vietas, ir anksčiau, ar vėliau keisis vystymąsi diktuojantis balsas. Jei dabar, kaip stiprios vakarų valstybės JAV ar Europa galėtų užduoti toną gyvenimo standartui, kuris būtų suderinamas su ilgalaike perspektyva, kad visi šioj žemėj taip gyventume, tai vėliau tos galimybės konstruoti taikingą pasidalinimą resursais gali nebebūti. Visi karai, kaip žinia, turi savo priešistorę. Ir jų galima būtų išvengti, jei būtų politinė valia.

Ir dabar atvirai. Kas ta politinė valia? Kas rinks politikus ir politikes, kurios siūlys kelti mokesčius už kerosiną ir privatų transportą? Ekologiniai mokesčiai už mėsą? Kas rinks politikus, kurie žadės paprastą ateitį proanūkiam, bet nežadės nieko greitai ir patogiai mums čia? Jei pora kvailių Vokietijoj ar Švedijoj atsiras, tai bet jau tikrai ne Lietuvoj. Nes mes gi irgi norim patogiai ir civilizuotai gyventi?

Ech, šitaip šnekant tie visi akmenys, paleisti į politikus ir teisinykus, tampa bumerangais. Kas gi čia kaltas dabar dėl to atšilimo, kad jį kur?

Savo ekologinę pėdą galima pasimatuoti štai čia www.myfootprint.org.

CandyCactus, keliauja ir rašo

Tbilisi, 2007 birželis

Vienas atsakymas į “Ištekliai, arba arsenas gi irgi natūralus | CandyCactus (IIId.)”

  1. erephas said

    Man labai įstrigo architekto Jacques Fresco komentaras: “kol kas mes nesame civilizuoti, o tik norime tokiais būti“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: