EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Globalinis atšilimas “lochams“ (I d.) | CandyCactus

Posted by candycactus liepos 2, 2007

Visi aplink šneka apie globalinį atšilimą kaip apie kokią armagedonišką neišvengiamybę. Taip, pasaulio galas artėja, vėl taip karšta pas mus kaip dykumoj, sako Marytė ir eina į kiemą deginti šiukšlių. Kad ten baterijos tarp jų ir kad chemikalams kelias iki šulinių labai netolimas, per Petro laidotuves niekas nešnekės. Nu nes ir taip aišku, kad alkoholis kaltas.

Ne, politika yra beviltiškas reikalas, sako Juozas. Dirba žmogus banke ir skrenda dabar į Egiptą atostogų. Reikia pailsėti, žinai, kaip mus ten gręžia, ištisiniai neapmokėti viršvalandžiai. Kaip dėl ekologijos manąs? Nu ištikro iki apsiverkimo liūdna, kaip Amerika jau bilekiek vilkina pasaulines konvencijas dėl emisijų mažinimo. Ne, ta politika…

Esu šventai įsitikinus, kad šiauriečiams pasąmonė veikia šitaip – jei jau globalinis atšilimas, tai reiškia pas mus šilčiau bus, beliks tik viešbučių prisistatyti ir nebereiks į Egiptą skraidyt, fu, ten gi dar tie purvini arabai… O su globaliniu atšilimu tai viskas panašiai kaip iš Orwello aprašytų komu za 40 gerai pažįstamų laikų. Pravda gi būdavo pats tas paskutinis laikraštis, kurs teisybę rašytų, tovarišč būdavo irgi toli iki tikro draugo. Taip ir su atšilimu. Tiesą sakant, ne atšilimas, o atšalimas, patvirtina mano įtarimus geologė Gražina Skridlaitė. Tuoj Lietuva virs stepe, kuriai toli nuo tropikų. Vasaros karštos, žiemos šaltos.

Bet Lietuvoj žmonės matyt nepražus, ir taip juk kieto būdo. Kas socialinio ir kitokio klimato neatlaiko, juk emigruoja ir lieka čionajaus stipriausi. Galėtume spjauti į tą atšilimą, ir toliau gyventi kaip gyvenę. Vistiek viskas politikų kaltė. Jei ne mūsiškių, tai tų visų, kur anapus.
Taip, čia jau aišku, kad iš kur kur, bet jau iš Lietuvos žalioji, ar bet kokia kita revoliucija tikrai nekils. Tai ar verta dar klibinti pirštus rašant kažką apie ekologiją, kai tuo tarpu žmonės čia ir dabar grumiasi su kasdieninėm socialinėm neteisybėm? Jaučiu ne. Nu kas blyn tie trys milijonai? Net ir jei taptų ekologiškiausia šalim pasaulyje? Dabar Lietuvą linksniuoja, kaip trečią pasaulio šalį pagal darbuotojų teisių pažeidimus (Chomsky) ar pagal savižudybių skaičių. Tik trys milijonai, bet pagarsėję. Reiškia ne skaičiuje esmė. Ir teoriškai pažiūrėjus, galėtų linksniuoti ir kitaip.

Kažkokie iškrypę idealistai savo laiku svaičiojo apie Šiaurės Atėnus. Ir aš save prie tų iškrypėlių priskiriu, vis dar tikėdama, kad įmanoma, kad tie trys milijonai išsiris iš tautinio susireikšminimo ir pubertetinio rūpinimusi įvaizdžiu, kuriant fondus apie tautos garsinimą. Juk tuo tarpu šitam globaliniam baliuke praverstų apsidairyt aplink ir pasigalvot, kuo galim prie viso tūso prisidėti?

Mes globaliniame tūse
Ne ne, globaliniame vakarėlyje nesiūlau būti susikausčiusiais asketais ir vegetarais ir nuotaikų gadintojais, susireikšminusiai atsisakinėjant bet ko, ką pasiūlo globalinė bendruomenė. Kaip sako, paslaptis glūdi ne tame, ką sakai, bet kaip sakai. Viską imanoma pateikti charmant, žavingai. Tarkim, jum pasiūlo išgerti Coca-Colos. Jūs kaip sąmoninga globalios bendrijos pilietė, žinodama apie korporacijos Coca-Cola nuodėmes, galite atsakyti, o, ačiū, bet dviratį prieš kelias dienas išvaliau. Išties Coca-Cola yra puiki priemonė valyti dviračių grandinėm.

Arba, tarkim, jūs negalite išvengti darbinio skrydžio ir žinodami, kad tai viena iš žiauriausiai teršiančių keliavimo priemonių, jums pateikiant pietus išsitraukiate savo nešiojamą puodelį, su kuriuo nesiskiriat jau vien dėl to, kad ant jo išgraviruotas jūsų vardas ir mandagiai atsisakote imti plastikinius, gerokai sutrikdydami stiuardus, kurie tokio bairio dar nebuvo matę. Lygiai taip pat, jei jau negalite išvengti apsilankymo Maximoje, galite bent jau prie kasos išsitraukti savo atsineštą James Bondišką maišelį, žavingai atsakydama, ačiū, žinot, maišeliai nepaprastai teršia. Ir lyg niekur nieko pridurti, beje, kada planuojate streiką už darbuotojų teises?

Dabar galėtumėte manęs paklausti, kaip čia siejasi darbuotojų teisės su ekologija ir globaliniu atšilimu? Sakyčiau, patys įdomiausi žmonės baliukuose man būna, kurie nėra įkandami iš pat pirmo pokalbio. Jei norite įkalti tą patį stiliuką, nesitikėkite iš vieno straipsnelio imti ir suprasti visas sąsajas. Jos yra, bet kantrybės.

CandyCactus, keliauja ir rašo

Tbilisi, 2007 birželis

Reklama

14 atsakymai to “Globalinis atšilimas “lochams“ (I d.) | CandyCactus”

 1. lau said

  “..geologė Gražina Skridlaitė“ … 😀 😀

  delfi ankstesni straipsniai
  atsilimas\atsalimas?!? 🙂

  http://www.delfi.lt/news/daily/science/article.php?id=13325073

  http://www.delfi.lt/news/daily/science/article.php?id=13589469

 2. mashius said

  Grazhios mintys.

  Bet…

  Ar Tu taip padarai ?

 3. ramūnas said

  autentiškesnio teksto dar nesu skaitęs! nepakartojama.

 4. Aiste said

  smagiai parasyta, noretusi tik daugiau minciu 😉

 5. leon187 said

  http://www.stopglobalwarming.org/

 6. doo said

  Džiugina tas vienetas skliausteliuose prie antraštės.

 7. Dovile said

  sauniai.

 8. […] Globalinis atšilimas “lochams” (I d.) | CandyCactus […]

 9. ridiquelapppypypy said

  karocia, palaikau, bandau tuno nebeest

 10. ramūnas said

  aš tai tuną mėgstu 🙂

 11. mashiui: aha. bandau bent jau 🙂 kartais gana drastiskai, bet precedentu gi reikia?
  kitoms: faina gaut feedbacka, ne duona o griztamu rysiu gi gyvas zmogus

 12. xzebrasx said

  O ko čia dabar vegetarai užkliuvo?
  Dėl pačio teksto tai, hm, tipo – neatsisakykime didžiausių blogybių, bet išsi***nėkime su mažesnėmis? O ar ne geriau būtų kolektyvinės pastangos pakeisti viską geresne linkme? Kažko aš, matyt, neįkertu. Apšvieskit mane, tamsuolį.

 13. MrNice said

  nzn, as bijau, kad be tam tikro diktato viso sito reikalo neisjudinsi is mirties tasko

 14. RB said

  Jo, kaip pasakė klasikas, gyvenk kaip galima švariau. Arba, think globaly, act localy. Galvok ką darai ir galvok kodėl taip galvoji. Bet visa tai tik todėl, kad norisi būt žmogum, o ne todėl, kad pakeisti klimato kaitą (jau vėlu tvirtina mokslininkai, kurie nepasirašo po visuotinu pinigo kalimu naudojantis globaliu atšylimu).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: