EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Įmonių socialinė atsakomybė | LT

Posted by ramūnas birželio 19, 2007

Praeitą ketvirtadienį teko užsukti į pirmąjį JTVP ir Investuotojų Forumo organizuotą įmonių socialinės atsakomybės (ĮSA) partnerių forumą (ačiū Indrei už kvietimą!). Buvo diskutuota apie ĮSA naudą verslui ir visuomenei, ĮSA situaciją Lietuvoje, darnų vystymąsi; užmegztas dialogas tarp valstybės-verslo-pilietinės visuomenės dėl bendradarbiavimo ĮSA srityje. Forumo, kuriame dalyvavo įvairių sektorių: valstybės, visuomenės, darbuotojų ir verslo atstovai, diskusijų ir pranešimų pagrindu suformuluotos šios išvados:

  • Lietuvoje vis dar trūksta supratimo apie įmonių socialinę atsakomybę
  • reikia daugiau pateikti “gerosios“* arba “blogosios“** praktikos taikymo pavyzdžių įmonių veikloje
  • kiekviena įmonė turėtų ieškoti ĮSA koncepcijoje to, kas jai aktualiausia, ar tai būtų siekis didinti konkurencinį pranašumą, mažinti neigiamo poveikio aplinkai ar reputacijos riziką bei sąnaudas, siekti darbuotojų motyvacijos ir lojalumo ar kitų įmonės veiklai svarbių tikslų.
  • reikia skatinti konstruktyvesnį dialogą tarp pilietinės visuomenės organizacijų ir verslo
  • pilietinė visuomenė turėtų tapti labiau organizuota, paskirtų savo atstovus konstruktyviam dialogui, suformuluotų pagrindinius lūkesčius iš verslo ir pristatytų juos taip, kad būtų įmanoma identifikuoti potencialius partnerius tarp NVO.
  • svarbu integruoti įmonių socialinės atsakomybės principus į formaliąją ir neformaliąją švietimo sistemas.
  • reikalingas didesnis Valstybės institucijų įsitraukimas į ĮSA klausimo svarstymą
  • svarbu kuo plačiau viešinti jau šiuo metu Vyriausybės vykdomas socialinės ir aplinkosauginės atsakomybės skatinimo priemones, apie kurias didelė dalis verslo atstovų neturi pakankamai informacijos.
  • kadangi socialinė atsakomybė skirta ne tik įmonėms, bet apima visas organizacijas, valstybės institucijos galėtų rodyti socialinės atsakomybės pavyzdį kitiems***.

Oficialiąją dalį vainikavo ekologiško ispaniško AlbetINoya vyno degustacija, pristatymas bei neformalus bendravimas.

P.S. * – pasigedau EMP, kuri 2007 m. mažų ir vidutinių įmonių grupėje pripažinta socialiai atsakingiausia įmone aplinkosaugos srityje Lietuvoje (ar ne per daug mes čia juos reklamuojam?:) Manau, tai vienas geresnių teigiamos ĮSA pavyzdys. Štai Kanuose vykstančiame Reklamos Liūtų festivalyje jų Universal McCann sukurtas pristatymas šiandien laimėjo sidabrinį medalį (!) Media Liūtų kategorijoje (manau, tai kur kas geriau, nei gauti auksą už, pvz., disko metimą…). Teigiamą žinią galima puikiai komunikuoti ir apipavidalinti.

** – mūsų skaitytojo komentaras, manau, papildomų komentarų nereikalauja:

Čia man pasakojo apie Maksimkos elgesį su Lietuvos augintojais. Ūkininkas sutarė, kad Maksimka pirks iš jo obuolių fūrą po 50 cnt/kg. Reik pristatyt 8.00 ryte. Žmogus samdo krovikus, rūšiuotojus. Visi dirba vos ne per naktį. Pakeliui į Vilnių, apie 7.30 skambutis į ūkininko telefoną ir Maksimkos atstovas praneša, kad negalės mokėt 50cnt, o tik 30cnt/kg. Negi suksi atgal, važiuoja. Atvykus į vietą ateina tokia mergikė, tik užmeta akį į atidarytą fūros galą ir “30%-brokas”. Vienžo, ir į liūlį nėr kam kalt ir pinigų daugiau kaip pusę praradai. Užtat po kiek laiko žiūrėk dar kokioj kitoj šalį ar mieste duris atveria naujas, didelis ir svetingas prekybos centras. Ir tuo pačiu duris užveria šimtai nenaujų, mažų nesvetingų ir šiaip itartinų parduotuvėlių.

*** – o dabar labai rimtai. Teigiamą pavyzdį turėtų rodyti ne tik valstybinės institucijos, bet ir visos biudžetinės įstaigos. Ypač Sveikatos priežiūros įstaigos bei aukštosios mokyklos, kadangi vyraujančioje neskaidrioje studentas-dėstytojas, gydytojas-gydytojas bei gydytojas-pacientas aplinkoje jokio progreso iš principo būti negali. Tikiuosi Transparency International skvarbesnio žvilgsnio ir veiksmų šia linkme.

EKO epilogui: “Žemė nemiršta, ji yra žudoma, o tie kurie ją žudo turi vardus ir adresus“.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: