EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Žalioji Europos savaitė | Tiesiogiai iš Briuselio

Posted by ramūnas birželio 14, 2007

LRT žurnalistė Vaida Pilibaitytė tiesiogiai iš Briuselyje vykstančios “Žaliosios savaitės“:

Šią savaitę leidžiu Briuselyje, vadinamajame Europos institucijų “trikampyje“, kur keli tūkstančiai bendraminčių susirinko į „Žaliąją savaitę“.
Į septintus metus rengiamą aplinkosaugos politikos forumą kasmet suvažiuoja politikai, mokslininkai, visuomeninių organizacijų atstovai ir ekologija susirūpinę verslininkai.

Priešingai nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, tai joks ne medžių glėbesčiavimo ar emocingų šūksnių apie būtinybę gelbėti planetą renginys. Tiesa, daugiau ar mažiau nuoširdžių už širdies griebiančių pasisakymų neišvengta.

Šiemetinė forumo tema – „Praeities pamokos. Ateities iššūkiai“. Bendrijai švenčiant penkiasdešimtetį, gamtosaugos specialistai ir aktyvistai Belgijos sostinėje diskutuoja apie tai, su kokiomis problemomis ateities kartos susidurs dėl besikeičiančio klimato, biologinės įvairovės nykimo, darnaus vystymosi principų nepaisančios gamybos ir vartojimo.

Vienas pagrindinių viso pasaulio mokslininkus vienijančios Tarpvyriausybinės klimato kaitos tarybos naujausios ataskaitos autorių vokiečių prof. Stefanas Rahmstorfas sako esąs net 99 proc. įsitikinęs, kad žmonės atsakingi už tai, kad planetoje dedasi šimtus metų nematyti dalykai. Pasak klimatologų, imtis priemonių beliko dešimtmetis.

Nors šiandien neegzistuoja nė viena mokslinė studija, kuri paneigtų, kad žmogus atsakingas dėl klimato kaitos, iš auditorijos pasigirsta tokios replikos: „Įsivaizduokit bent sekundei, kad po kelerių metų paaiškėja, jog jūs klydote. Kas kompensuos investicijas į jūsų siūlomas priemones, kurios bus nebereikalinos?“, arba – „Ką pasakysite į tai, kad hibridinio automobilio gamyba reikalauja tiek gamtos išteklių, kad neigiamas poveikis gamtai nusveria šios transporto priemonės teigiamas savybes?“, „Pasakykite paprastai, kaip kova su klimato kaita paveiks mano sąskaitą už šildymą?“

Mokslininkai nesutrinka. Jie nepuola sakyti, kad nieko nedarydami mes susimokėtume daugiau nei investuodami į priemones mažinti atmosferos taršą. Užuot gąsdinę jie sako, kad investicijos į kovos priemones atsvertų nuostolius, tačiau pagalba gamtai būtų neginčijama.

Nors į visus daugiau kaip dvi dešimtis susitikimų nueiti tikrai nespėsiu, bet jau pasikalbėjau su 31 jau važinėjantį vandenilinį automobilį vis tobulinančios „Hondos“ atstovu.

Į Lietuvą žingsnį žengę britų „M&S“ čia pasakojo, kaip jie perka žaliavas tik iš gamtą taustojančių tiekėjų ir planuoja klasifikuoti bei žymėti savo produktus pagal tai, kiek CO2 buvo išmesta į atmosferą juos gaminant. Sako, pirkėjams tai rūpi tiek, kad jie priversti pasitempti, todėl paskelbė penkmečio planą iki 2012 tapti „carbon neutral“ t.y. nedidinančiu CO2 kiekio atmosferoje gamintoju.

„Man viskas čia skamba pernelyg paprastai“, – girdėjau murmant sau po nosim vieną bankininką. – „Juk išties kalbame apie tai, kad būtina kurti radikaliai kitokį ekonomikos modelį“.
Matyt ne veltui forumo pavadinime yra žodis „iššūkis“.

Galima ir tiesioginė transliacija internetu.

Reklama

2 atsakymai to “Žalioji Europos savaitė | Tiesiogiai iš Briuselio”

  1. Linas ozonas said

    Geras ir teisingas bankininko komentaras, kol jis bus nepagautas, nieks ir nebus isspresta

  2. […] savo audioblog’e komentuoja įspūdžius ir interviu su IPCC vadovu iš Briuselyje vykusios “Žaliosios savaitės”. Įdomi yra CarbonLimited siūloma idėja apie prekybą asmeniniais taršos leidimais, kuomet […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: