EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Skraidančios ir jūrinės vėjo jėgainės | Inovacijos

Posted by ramūnas birželio 14, 2007

Pažvelgus į vėjo jėgainių istoriją matyti, kad jos darėsi vis labiau aukštesnės ir didesnės, kadangi aukščiau vėjas yra stipresnis ir pastovesnis, todėl žymiai padidėja jėgainių efektyvumas. Tačiau didinti jėgainių iki begalybės neįmanoma. Todėl imta ieškoti gudresnių būdų efektyvumui padidinti. Vienas jų – montuoti vėjo jėgaines jūroje (offshore’inti jas), tačiau tai yra gana brangu. Štai ambicingas London Array vėjo fermos projektas, planuojamas atidaryti iki 2011 m. Temzės upės deltoje, turės 270 vėjo turbinų, kurios generuotų 1000 Megavatų energijos, sutaupytų >2 mln. tonų CO2 išmetimo ir aprūpintų >750 tūkst. namų (1/4 jų Londone). Projektas POWER tyrinėja galimybes statyti vėjo jėgaines Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos jūrinėse zonose.

Tačiau galima laužyti stereotipus ir tiesiog iškelti turbinas aukštyn! Amerikiečių Sky Windpower korporacija siūlo iškelti pririštos turbinos konstrukciją, kuri toliau malūnsparnio veikimo principu generuos energiją ir gebės išsilaikyti vėjo sraute. Tiesa, tokie “elektro-malūnsparniai“ turėtų būti įrengiami nuošaliose vietose, gali kelti pavojų lėktuvams.

Kitas radikalus sprendimas (mano mėgstamiausias) – kanadiečių bendrovės Magenn MARS prototipas – yra pagrįstas novatorišku principu: čia atsisakoma tradicinių dvimačių statiškų “malūnų“ ir į dangų paleidžiamas savotiškas helio pripildytas “aitvaras-balionas“, kuris sukasi dėl Magnuso efekto apie savo horizontalią ašį, taip generuodamas energiją. Originali idėja ir superinis trimatis dizainas!

Šitie mieli mobilūs “balionai“ gali būti iškeliami į norimą aukštį, yra pigesni palyginus su statiškomis vėjo jėgainėmis, efektyvumas beveik dvigubai (40-50%) didesnis nei tradicinių malūnų, gali veikti prie silpnesnio vėjo (prie kurio malūnai neveikia), neskleidžia garso, yra saugesnės ir nekelia grėsmės paukščiams. Pirmąjį komercinį 4 kW modelį ruošiamasi paleisti į rinką 2008 m. – šiuo metu tobulinami prototipai ir pritraukiamas kapitalas. Manau, Lietuvoje tokios sistemos būtų ypač efektyvios ir patrauklios. Vien tik sekti iš paskos kitiems bei montuoti tradicinius vėjo malūnus nepakanka – reikia inovacijų, o jei patys nesugebam išmąstyti kažko naujo, tai bent pritaikyti “karštas“ naujoves, kurios leistų išsiskirti kurį laiką.

Reklama

14 atsakymai to “Skraidančios ir jūrinės vėjo jėgainės | Inovacijos”

 1. doo said

  Nerealus dalykas. Pasileidi 10kW modelį ir gali atjungt savo namuką nuo sistemos. Arba, kaip daroma svetur – lieki prisijungęs prie elektros skirstomųjų tinklų, ir kai tavo generatorius gamina daugiau nei sunaudoji – tinklai tavo elektrą superka (pvz. Vokietijoj dėl ekopolitikos – gerokai didesne kaina). O jei kada tau savos nepakanka, tiekimas automatiškai perjungiamas iš tinklų. Sakyčiau, čia šansas pasauliui apsivalyti.

 2. sqrt said

  Kad brangus tas magenas: 30000 – 50000$
  Dar ir heliu nuolat pildyt reikia :/ Nebent parką iš jų statyt.

 3. laura said

  cia is jegainiu tematikos.. spekit,apie ka siuolaikinis menas ? 🙂 teko neseniai vieseti Liuksemburgo vieno kaimo Vianden pilyje, vyko a la Europos sajungos paroda.. vienam paveiksle baznycia, ant jos boksto sparnai kaip vejo jegaines.. ir uzrasas apacioje.. (prancuziskai) : “Ekologija – naujoji religija “ 🙂 stai taip..kaip pakomentuot!?!
  😀

 4. ramunas said

  geras! esu nuolankus šios religijos tarnas 🙂 vadinasi, mes čia visi apaštalai rašydami ir komentuodami kuriame naująją evangeliją 🙂 . skaitykite, veikite – ir būsite palaiminti per amžius..
  “galvijai užmaurojo, prabudo kūdikėlis, bet neverkia nerauda, mažasis jėzulėlis“… 🙂
  pats laikas panašaus pobūdžio “šventykloms“ (pvz.: http://www.solar1.org/about/index.html) rastis pas mus….

 5. laura said

  tai jau tikrai.
  amen.

  beje, ir nuotrauka turiu to paveikslo.. galesiu padovanot.. tokia biski nelabai kokybiska,bet ideja man irgi patiko 🙂
  dar va pastebejimas, kiek po Luxa vaziavau, niekur jegaines nemaciau nei vienos, o va jau kitoj Mozelio pusej, kur Vokietija, pilni laukai sparnuoti.. kaip ir Belgijoj.. o va Luxe ant kiekvieno beveik namo stogo uztat rasi po keleta-keliolika langu saules energijai surinkti ..
  🙂

 6. stanislovas said

  esu sukūręs sistemą kaip atpiginti saulės kolektorius ir toks jau realiai veikiantis jų modelis pas mane funkcionuoja jau 8 metus… Kasdien pagamina apie 200 ltr karšto vandens iš saulės energijos,apgalvotos konstrukcijos bako akumuliatoriaus talpa karšta vandenį išlaiko apie 3 paras net jei būna apsiniaukę. Sistema absoliučiai saugi,jai nereikia jokių apsauginių vožtuvu ir ji negali sprogti net jeigu pasibaigtų vanduo, jai nereikalingi cirkuliaciniai siurbliai ir brangi automatika… viską atlieka pati saulė ir žemės gravitacija. Pačiam gaminantis tokį įrenginį tenka išleisti tik 500 lt. medžiagoms neskaitant savo darbo…kurio įdėjau jo pagaminimui apie 2 savaites per atostogas Konstrukcijos pagrindą sudaro naujo tipo,- savaime įsitempianti polietileninė plėvelė ,mediena ir plokšti skardiniai radijatoriai

 7. Ramunas said

  gal galite sutekti daugiau informacijos kaip butu galima pasigaminti nebrangia sistema, panaudojant saules energija

 8. izvalgusis said

  Ramunai ir vel tik renki informacija nesiruosdamas kazka daryti? Gal suauk kada nors.
  Stanislovai gal galite man atsiusti savo elektroninio pasto numeri kur pasisneketume apie jusu saules kolektoriaus sistema? Aciu is anksto.

 9. alfredas said

  Gerb. Stanislovai ir as noreciau gauti jusu el.adresa ir su paciu padiskutuoti.

 10. alfredas said

  Gerb. Stanislovai ir as noreciau gauti jusu el.adresa ir su paciu padiskutuoti.
  Mano el pastas abalaisis@gmail.com

 11. Vytenis said

  Aha ir man įdomu… Seniau buvau radęs blogą, kuriam siūlė kaip šilumokaitį naudoti varinius šaldytyvo radiatoriaus vamzdelius, bet po ilgų bandymų vis tik pasirinko gamyklinius vakuminius vamzdžius.
  Tad būčiau dėkingas už bet kokią info ją permeskit vytenis @ sps.lt

 12. Aldas said

  ar jau kasnors tokias naudoja tokias vejo jagaines ar bent jau gal kas zino kas jas lietuoje platina? nebutinai tokio modelio. svarbu kad but lietuvoje atstovas. aciu is anksto!

 13. vitoldas said

  Lietuvoje svaigti galima iki begalybes del tokiu dalyku, nes turbut cia is rasanciu ne vienas nera tvarkes dokumentu jegainei 300kw+ ir nesusiduret su kiek instaciju reikia susitikti, o cia siulot tokius svaigimo objiektus kaip oro balionai… visu pirma aukstingumas, oro linijos, kaimynu zona ir visa tai sudeju geriausiu atveju pakelsi 20m oro maluneli kuris tik vaikus linksmins, bet i 500-1500km auksty tikrai nepakelsi nes apsaugos zona tada turetu buti 2.5km ne vieno laido, ne vieno gyventojo nieko – Afganistano kalnai… Tokiu vietu yra dar like Lietuvoj ;)))) ??? Pamastom zmones apie tas naujas technologijas kurios tik ne musu Lietuvos turyje..

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: