EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Bloginimas iš Mėnulio, pilietinė žiniasklaida ir QR kodai

Posted by ramūnas - 10 birželio, 2007

Sutapimas, kad po mūsų straipsnių apie galimą mobilaus ryšio žalą bitėms, praeitą mėnesį EKO((b))logas “Omnitel“ blogerių konkurse buvo išrinktas vienu mobiliausiu blog’u. Pildydamas anketą, nurodžiau, kad jei pavyktų blog’inti iš Mėnulio, pirma mano frazė būtų “omnitelis – ir mėnulyje omnitelis“ 🙂 Prizas – galimybė metus nemokamai naudotis mobiliuoju internetu ir naujas mobilusis telefonas „SonyEricsson K550i“. Ačiū – mobilumo turėtų dar daugiau prisidėti – tarsi kažkoks moblogo ir tumblr mišinys. Anot žurnalo “The Economist“, mobilūs telefonai tiesiogiai įtakoja ekonominį augimą. Tam antrina ir BBC. Lietuvoje irgi įvyko savotiškas techno-ekonominis šuolis (“leapfrogging’as“), kai mobilūs telefonai tapo kasdienybė. Dabar mums belieka susikaupti rimtesniam “ekologiniam šuoliui“ – nekartoti bei “peršokti“ aplinką teršiančią iškastinio kuro energetinę infrastruktūrą ir tapti alternatyvios energetikos ir (eko)biotechnologijos šalimi. Mums nereikia 20 amžiaus industrinio pagrindo, kad galėtume sukurti 21-ojo amžiaus bio/nano/informacinę ekonomiką. Manau, kad blog’ų gausa taip pat turėtų tiesiogiai sietis ne tik su ekonominiu augimu, bet ir (svarbiau) su atviros visuomenės lygiu ir… trečiųjų blog’inimo metų proga spaudžiu ranką buvusiam mūsų merui-blog’eriui 🙂

Svarbiausias komunikacijos ir informacinių technologijų privalumų yra visuomeninis poveikis – globalizuotame pasaulyje elektroninė komunikacija padeda bendrauti geografinių atstumų atskirtiems žmonėms, mažina žmonių susvetimėjimą kitoje šalyje ir pan.

Paprastėjanti prieiga prie technologijos, minimaliai reikalaujanti specializuotų žinių, sukuria naują pilietinės žiniasklaidos terpę, kur tampa svarbi paprastų žmonių nuomonė. Tai padeda mums naujai permąstyti mus supančias problemas ir numatyti naujus sprendimo būdus. Tam reikia daugelio nuomonių, perspektyvų ir naujų komunikacijos kanalų. Viešas debatas ir įvairiapusė diskusija, taip pat kaip ir bioįvairovė ekosistemų moksle, lemia produktyvumą ir atsparumą.

Nuo J. Gutenbergo laikų mes įgavome galingus ir visiems prieinamus informacijos sklaidos įrankius – nuo zinų iki blog’ų bei wiki, piratinių ar nepriklausomų radijo stočių iki podcast’ų ir RSS srauto, nepriklausomo kino iki video blog’ų ar youtube, – pilietiniai žurnalistai plačiai naudojasi šiuo arsenalu. Tiesa, nors pasaulyje blog’ai jau sukėlė informacinį perversmą, pas mus daugelis blog’ų tėra kuriami “ant durniaus“

Trys svarbesni principai verti dėmesio [via].

1. Kadangi šios priemonės tampa vis lengviau prieinamos ir pigios, jos padeda išgirsti tuos žmones, kurie anksčiau neturėjo globalaus balso galimybės – Global Voices Online ryškiausias pavyzdys.

2. Šios priemonės leidžia mums greičiau ir pigiau įrašyti bei papasakoti įvykius, kurie vyksta palink mus. Ši visuomeninė dokumentacija, dalyvaujančiųjų panoptikonas, atlieka iš esmės tokią funkciją, kurią pirmosios fotokameros atliko, kuomet kiekvienam atsirado galimybė turėti savo portretą (portretas ilgą laiką buvo laikomas galybės ir turto simboliu). Pilietiniai video reportažai prisideda prie didesnio įvykių skaidrumo ir padeda iškelti į viešumą “nematomus“ vaizdus bei įvykius. Jau tampa tradicija talpinti reportažus iš Kritinės Masės 🙂

3. Ši technologija leidžia mums per įvarius kultūrinės ekspresijos fragmentus kurti geresnę ateitį, tokią kokios mes patys norime. O galimybė numatyti ir siūlyti ateities scenarijus yra galingas politinis įrankis.

Ką tai turi bendro su aplinkosauga ar ekologija?, paklausite. Daug ką. Naujoji technologija įgalina siekti skaidrumo mus supančioje aplinkoje – žmogaus teisių pažeidimas ar aplinkos teršimas gali būti greit pastebimi, užfiksuoti, paviešinami bei demaskuojami. Taip pat šie nauji informaciniai ryšiai įgalina mus objektyviau įvertinti prekių “istoriją“ – pvz. Japonijoje mobiliais telefonais galima nuskanuoti specialų greito atsako ( QR – quick response) kodą ir gauti visą informaciją apie prekės sudėtį, kilmę, gamybos procesą bei gamintoją (gal net jo nuotrauką). Toks telefonų priedas (ar jų yra Lietuvoje???), manau svarbesnis nei integruota kamera ar RFID. Ši informacija leidžia vartotojui priimti informuotą apsisprendimą ir pasirinkti priimtiniausią prekę, kurios gamybos procesas turi mažiausią neigiamą poveikį aplinkai bei socialinei sferai. Tai taip pat puiki sistema užtikrinti maisto kokybę ir saugumą. Jei prekybininkai ir dizaineriai žinos, kad jie privalo nurodyti produkto istoriją, jie bus priversti pasistengti, kad ji tikrai būtų tokia, kokią mes norėtume matyti – be GMO, kiek įmanoma lokalesnė, sąžiningos prekybos, ekologiška ir pan. Galiotų lygybė maistas + jo istorija = geresnė sveikata ir sveikesnė aplinka. Kai mūsų prekybos centrai kovoja dėl šviežiausio centro įvaizdžio prove it! – įrodykite tai – mes sugebėsime pasirinkti 🙂

Šviesiai žalioji ateitis yra atvira, skaidri ir prieinama kiekvienam.

6 atsakymai į “Bloginimas iš Mėnulio, pilietinė žiniasklaida ir QR kodai”

 1. mashius said

  Didžiausi sveikinimai, Ramūnai 🙂

  Dėl Global voice. Manau, kad tas didelis informacinių technologijų šuolis turi ir šiek tiek minusų. Visų pirma, padidėjo (nežmoniškai) informacijos kiekis, o tai reiškia, kad informacija ‘išsitampė’ – daugiau dezinformacijos, šališkų nuomonių, kliedesių.

  Kartais net sunku būna rasti tau pačiam reikalingos tikslios informacijos (jeigu nežinai objektyvių šaltinių, o naudojies tiesiog paieškomis).

  Bet taip, tenka pritarti, kad geriau taip, nei be nieko 🙂

 2. laimikis said

  Sveikinimai laimejus.
  🙂

 3. sqrt said

  Laimėjimai šmaimėjimai…

  Sveikinu esant geriausiu blog’u ant svieto!

 4. ramūnas said

  na taip, kai daug informacijos, tuomet svarbus tampa kitų vertinimas/reitingavimas – digg.com tai neblogai atlieka.

  geriausias blogis ant svieto 🙂 – ačiū.

 5. Linas ozonas said

  tikrai manai kad lietuvoje daugiau blogu kuriama “ant durniaus“ nei pasaulyje? kazkaip netaiklu..

 6. ramūnas said

  tiesiai į dešimtuką 🙂 mūsuose trūksta profesionalių ir nepriklausomų bloger’ių, kadangi tai suvokiama daugiau kaip pramoga ar vaikų žaidimai (alia “krūta“ turėti savo blogą). žinoma, yra išimčių, tačiau tai vienetai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: