EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

NASA: klimato kaita greitesnė nei manyta

Posted by ramūnas - 5 birželio, 2007

Manyčiau, klimato kaitos skeptikai nusipelno antrojo Niurnbergo teismo (Paskutiniuoju netikiu). Gegužės mėn. rimtame moksliniame žurnale Atmospheric Chemistry and Physics išspausdintas NASA ir Kolumbijos Žemės studijų instituto mokslininkų straipsnis, kuriame teigiama, kad klimato kaita vyksta greičiau nei numato IPCC. Dar bent 10 metų “vykdant verslą taip, kaip dabar“ – toliau deginant iškastinį organinį kurą – išvengti “grėsmingų pasekmių“ bus “neigyvendinamas uždavinys“. Anksčiau taip pat buvo nemažai duomenų, kad procesas gali vykti greičiau, nei manyta, tačiau, manau šis straipsnis yra vienas svaresnių.

Jei jau NASA sausoje mokslinėje kalboje pradėjo naudoti tokius žodžius, kaip “disastrous effects“, “dangerous consequences for the planet“, “critical tipping points“ – patikėkit, tai rimta.

Nuogastaujama, kad jei laiku nesumažinus CO2 kiekio atmosferoje (neCO2 šaltiniai – CH4 (metanas) turi mažesnę įtaką, nes jų emisija mažesnė, tačiau vistiek labai svarbūs), gali įsijungti “potencialiai nekontroliuojami“ grįžtamo ryšio mechanizmai – dėl ledynų tirpimo pagreitės šiltnamio dujų (pagrindinai metano ir CO2) atsipalaidavimas iš konservuotų natūralių šaltinių – štai šito proceso jau nebesukontroliuos jokios sankcijos ar įstatymai. Pvz, pagal anksčiau išspausdintą Nature straipsnį, pagreitėjus Sibiro pelkių ir ežerų tirpimui, atsipalaiduos dugne užšalę metano burbulai bei suaktyvės mikroorganizmų veikla (puvimas), kurio pašalinis produktas yra taip pat metanas. “Amžino įšalo“ (permafrost) rūšis yedoma turi sukaupusi apie 500 Gigatonų anglies – tai tarsi laiko bomba tiksinti (dar) užšalusių ežerų dugne… Dar daugiau, tamsesni (labiau sugeriantys saulės šviesą) medžiai labiau pasistumia link šiaurinių platumų, pakeisdami labiau spindulius atspindinčią tundrą ir sniego dangą, tuo dar labiau galintys paspartinti šį pražūtingą metano “tirpimą“. Ištirpus spindulius atspindinčiam Arkties ledų sluoksniui taip pat nebeliks vieno svarbiausio Žemės “veidrodžio“ – vanduo ir žemė sugers šilumos daugiau, nei atspindės.

Būtent tokie klimato kaitą amplifikuojantys mechanizmai yra didžiausia grėsmė visai žmonijai. Visuotiniu mąstu lyginant, žmonijos išmetamas CO2 kiekis nėra labai didelis, tačiau svarbiausia, kad jis nėra cikliškas, todėl net ir tokio kiekio užtenka negrižtamų procesų (circulus vitiosus – lot. ydingas ratas) įsijungimui.

Nors neseniai paskelbtose IPCC ataskaitose pateikiami keli CO2 kiekio scenarijai (450-550-650 ppm), NASA mokslininkai kategoriškai teigia, kad “450 ppm ribos viršyjimas bus beveik neabejotinai pavojingas“, ir ta riba turėtų būti dar žemesnė. Vidutinių veiksmų ir priemonių CO2 emisijos mažinimui neužtenką – reikia veikti iš peties.
Šiuo metu Žemės atmosferoje CO2 koncentracija yra 383 ppm (2007 gegužė), išaugusi nuo 280 ppm ikiindustrinio laikotarpio lygio ir sparčiai didėjanti.

Laiko prislopinti CO2 augimą dar truputį turim, tačiau tikrai nenoriu jaustis kaip tas K. Vonneguto “Katės lopšio“ personažas, knygos pabaigoje laikantis iškėlęs vidurinį pirštą į viršų “patys žinote kam“…

9 atsakymai į “NASA: klimato kaita greitesnė nei manyta”

 1. Andrius said

  😦 Labai žiauru. Visada saugaui ir saugosiu gamtą.

 2. Ieva said

  🙂
  o kai pasakai kam nors, kad iš principo neskraidai lėktuvais ir nė neketini vairuoti automobilio, žmonės pasukioja pirštą prie smilkinio :} ką su tokiu žmonių mąstymu galima nuveikti? asmeniškai nelabai tikiu visuomenės “susąmoningėjimu“, ir, mano kuklia nuomone, TIK ITIN radikalūs politinių vėjų pokyčiai galėtų vesti prie vykstančių procesų lėtinimo/sustabdymo/padėties gerinimo.

 3. leon187 said

  ir man tas pats. didžioji dauguma žmonių neturi beveik jokių žinių apie klimato kaitą, o kurie kažka žino, tai laikosi pozicijos kad tai ne nuo jų prilauso, ir kad “naujausiais tyrimais“ irodyta kad čia viskas normalu, ir niekas negresia…

 4. Arnoldas said

  Ne į temą, bet ketvirtadienio “Laisvalaikyje“, puslapis reklamoms bus skirtas temai “Global Warming“. Įdėjau porą geresnių reklamų apie globalinį atšilimą..

 5. ramūnas said

  be worried. be very worried: http://scienceblogs.com/framing-science/upload/2006/08/TimeCoverGlobalWarming.jpg
  mačiau kelias komercines – džinsų reklama – iki absurdo.
  apatinių geresnis – http://www.neatorama.com/images/2006-05/positive-proof-global-warming-underwear.jpg
  tačiau prisijuoksim, oi prisijuoksim tuoj…iki ašarų.
  geriausias būtų su kokio marsiečio (vitaminų?) atvaizdu “patys kalti, kvailiai” ir vaizdeliai – uraganų suniokoti namai, potvyniai, plūduriuojantys lavonai, sausros išdegintos žemės plotai etc…
  Arnoldai, įdėk ir mūsų logo – papozuotume 🙂

 6. mashius said

  gali taip būti, kad aš net nespėsiu baigti savo mokslų (su kuriais galėčiau rimtai pradėti kovoti prieš globalinį atšilimą), kai ateis pabaiga…

  Yes, we should be very worried…

 7. Dancey* said

  nu tai ka, turim imtis veiksmo. visi manau >cia< zino ka daryti, bet reikia pasakoti ir kitiems, pasakoti ka randi nu ir zodziu skleisti informacija…

 8. spok said

  as taip pat uz informacijos skleidima:common everybody we got plant a trees.dar yra linkas http://www.climatcrysis.com kaip i auto variklius kishti HHO“generatorius“.reik bandyt,ziuresim,kas gausis…

 9. Arego said

  pff išsigandot kaškokio, ko nesiruošia būti dar greitai… Ankščiau pasakojo, kad vanduo pakils labai aukštai ir paskes visi, bet ištikrūjų vanduo nuslūgs… Juk ledas pelčiasi, o kai pasidaro vanduo sumažėja ane? Nu tai visa šiaurė tai vandenyje… Nu vienžo išpūčia bubrbulis tik pagazdinti žmonis visokie hipiai “for the green peac“… O žemei kenki tu nori ar ne todėl, kad bet ką pirksit, darysit, net tas oras kur kvėpuojat kenkia žemei ir gyvuliukams. Tai vo nori išgelbėt žemę? Eik pasikark.
  Ir tiki žmonys tokiomis nesamonėmis…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: