EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Visuomenės žalinimas

Posted by ramūnas gegužės 28, 2007

Šiuo metu, kai visuotinė klimato kaita jau kelia realią grėsmę, kai aplinka vis labiau kenčia dėl didėjančio vartojimo, aplinkosauga ir darnus vystymasis tampa būtina žmonijos išlikimo sąlyga, o asmens požiūris į aplinką – pilietine vertybe (o ne krepšinis :)). Atsakomybė už planetos ateitį tenka kiekvienai valstybei, kiekvienam jos gyventojui [via]. Pernai „Spinter tyrimai“ atlikta visuomenės gyventojų nuomonės apklausa parodė, kad realybėje dauguma žmonių nepuoselėja gamtos (61 proc.) ir visai nesidomi aplinkosaugos temomis (92,2 proc.). Daugiau nei pusė (60 proc.) gyventojų didžiausią atsakomybę už aplinką priskiria sau – ne pramonės įmonėms ar valstybei,- tačiau jų rūpinimasis aplinka dažniausiai yra pasyvus ir apsiriboja pozicija „nešiukšlink ir nekenk“ [via]. Domėtis aplinkosaugos temomis vaikus skatina mažiau nei 6 proc. Lietuvos gyventojų.

Todėl ir Lietuvoje aplinkosauga turėtų rūpėti ne tik įstatymų leidėjams, valstybės institucijoms ir atskiroms bendruomenėms. Ji turi tapti visos visuomenės interesu, kiekvieno jos nario poreikiu. Juk mes turime tiek nedaug laiko: „žmonijai liko mažiau nei 15 metų užkirsti kelią negrįžtamai katastrofai“ – tokią prognozę po šešerius metus trukusių tyrimų paskelbė Jungtinės Tautos.

Pradėtos vienyti valstybės institucijų ir pramonės sektoriaus pastangos:

A. praeitą savaitę Švietimo ir mokslo ministerija, Aplinkos ministerija ir aplinkosauginė iniciatyva „Žalioji karta“ pasirašė Nacionalinį susitarimą dėl aplinkosauginio švietimo pažangos:

1) vienyti valstybės institucijų, verslo bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų pastangas bei galimybes ir skatinti jas bendradarbiauti, siekiant spartesnės pažangos darnaus vystymosi ir aplinkosauginio švietimo srityje;
2) inicijuoti ir įgyvendinti bendras edukacines programas vaikams;
3) skaidriai ir veiksmingai panaudoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų 2007-2013 m. paramos lėšas, ugdant visuomenės aplinkosauginį sąmoningumą ir atsakomybę;

4) aplinkosaugos srityje remti pilietines iniciatyvas, konkrečiais veiksmais įrodančias rūpinimąsi šalies aplinka ir ateitimi. [via]

B. Rytoj (gegužės 29 d.) rengiama pirmoji “Žalioji pamoka“, kurios metu mokiniai bus supažindinti su darnaus vystymosi principais ir paskatinti per artėjančias vasaros atostogas aktyviai rūpintis aplinka. Pirmąsias “Žaliąsias pamokas“ Vilniuje ves švietimo ir mokslo bei aplinkos ministrai ir aplinkosauginės iniciatyvos “Žalioji karta“ atstovai.

Paklausite, kas gi ta iniciatyvinė grupė “Žalioji karta“? Ogi mūsų pramonės “pažaliavę“ banginiai: AB „Achema“, AB „Lifosa“ ir AB „Mažeikių nafta“ – bei Lietuvos Pramonininkų konfederacija ir Chemijos pramonės įmonių asociacija, kurie 2007 m. pradžioje įkūrė šią aplinkosauginę iniciatyvą. Pagirtinas ir sveikintinas žingsnis, kuriam, pasirodo, ruoštasi buvo gana ilgai.

2005 m. buvo surengta pirmoji Nacionalinė aplinkosauginė konferencija „Pramonės dialogas su aplinka: kaip gyvensime ateityje“. Po šios konferencijos LR Aplinkos ministras ir Lietuvos Pramonininkų konfederacijos prezidentas pasirašė Memorandumą, kuriuo nutarė siekti glaudesnio pramonės ir valstybinių institucijų bendradarbiavimo aplinkos apsaugos srityje. 2006 m. gruodžio 18d. buvo organizuota 2-oji metinė konferencija „Pramonės dialogas su aplinka: kaip išugdyti atsakomybę už aplinkosaugą?“ Šioje vietoje labai tiktų vienos pravdietės subjektyvus reportažas iš šio renginio:

“Konferencijos pradžioje skambėjo paukštelių balsai. Lyg lakštingalų, lyg vieversių. Matyt, norėjo imituoti gamtos foną. Tikrai, kai dėl pramonės veiklos nyksta gamta, turbūt daugiausia ką gali padaryti – tai sukurti dirbtinę imitaciją. Iniciatyva sveikintina ir pagirtina.Tuo galima būtų ir baigti. Ir išlikti politiškai korektiškiems, mandagiems ir supratingiems, kad yra kaip yra, kad reikia neburbėti ir džiaugtis tuo, ką turime – pirmuosius šiek tiek viešų pasisakymų apie ekologiją pramonėje daigus. Vis dėl to, klausantis tų monologų, darėsi neramu ir šiurpiai klaiku, nes tapo gan akivaizdu, jo Lietuvoje užsiveisė nauja valdiškų ir korporacinių biurokratų veislė – ekokratai. Tai ciniškai ir sausai iš šalies į ekologiją žiūrintys žmonės su užsiblokavusiomis emocijomis ir turintys patologišką potraukį skaičiukams, popierinėms rezoliucijoms ir geram apie save įvaizdžiui. Ir baksnojančiam pirštu, ka TAI visuomenė šiukšlina miškus, o mamos liguistai rūpinasi savo vaikais. Ir nė žodžio, kad kažkas negerai su pačia pramone.

…Nė vienas pramonės atstovas neprisiėmė atsakomybės už pramonės daromą žalą aplinkai ir visuomenės sveikatai ir bandė įrodyti, kad ne tokie jie blogi.

…Susidarė įspūdis, kad pramonininkai susirinko klubinėje aplinkoje, pasišnekėjo patys su savimi, prisikvietė žiniasklaidos atstovų, reikalingų geram įvaizdžiui sudaryti, padejavo, kokia niešprususi ir buka visuomenė, pasikvietė keletą politiškai korektiškų pranešėjų, kurie negailėjo ritualinių reveransų ir tik švelniai šį bei tą pakritikuojančių, bet tikrai nemetančių iššūkių nusistovėjusiam status quo.

..Manome, kad reikėjo niuansiškai kitokio pavadinimo: “Pramonės dialogas su aplinka: kaip iš(SI)ugdyti atsakomybę už aplinkosaugą?“

Pagrindinis “Žaliosios kartos“ atstovas – AB “Achema“ – tampa universalia įmone, besirūpinanti ne tik atsinaujinančia energetika, žiniasklaidos priemonėmis, bet ir mūsų vaikų švietimu. Turbūt reikėtų dėkoti? 🙂

Na, o tuos kurie rytoj nesėdės mokyklos suole ir neklausys “žaliosios pamokos“, kviečiu apsilankyti nuostabiame VDA Kauno dailės fakulteto Grafikos katedros bakalaurės pasaulyje www.ekopamokos.lt – tai dar vienas gyvas įrodymas, kad pavieniai entuziastai gali daugiau už visas AB ir ministerijas, jas kartu sudėjus.

Reklama

5 atsakymai to “Visuomenės žalinimas”

 1. Ieva said

  “pažaliavę” banginiai: AB „Achema”, AB „Lifosa” ir AB „Mažeikių nafta” žaliuoti gali nebent iš baimės dėl to, kas būtų, jeigu visuomenė imtų ir pažaliuotų.

 2. Tomas said

  Aš labai neigiamai vertinu didžiųjų teršėjų iniciatyvą mokyti visuomenę. Ji suinteresuoti kuo anksčiau užgrobti švietimą, kad galėtų ji pakreipti sau tinkama linkme.

  Tas pats, kad tabako kompanijų programos prieš rūkymą. Absurdas!

 3. ramunas said

  tame tai ir bėda… koks ten gali būti asmeninis pavyzdys? technologiją keist visą iš pagrindų reikia. tačiau tokie žingsniai į viešumą (viešųjų ryšių kampanijos?) tikrai sveikintini.

 4. Tomas said

  Kaip dyleris gali atpratinti narkomaną vartoti svaigalus?

 5. MrNice said

  imho, Achema + jų žalioji pamoka = greenwash aka load of bull.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: