EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Šiukšlių menas: active art ir art deco…

Posted by ramūnas gegužės 21, 2007

Nuo 1996 m. vokiečių menininko H.A. Schult 1000 žmogaus formos skulptūrų padarytų iš šiukšlių, apkeliavo daug šalių (Italija, Šveicarija, Belgija, Ispanija (šiuo metu), JAV (greitai bus), Egiptas, Kinija ir kt.) – šis Veiksmo Meno (aktionkunst) kūrinys tikrai sukrečia ir verčia susimąstyti apie šiukšles apskritai. 2008 m. planuojama jas eksponuoti Antarktidoje.

Tačiau mes irgi turime kuo “pasigirti“. Spontaniškai ar tikslingai sukurti “meno kūriniai“ štai riogso Verkių regioniniame parke:

Šiukšliadėžės, jei jos apskritai yra – perpildytos, šiukšlės nerenkamos ir neišvežamos. Man įdomu, kaip VM savivaldybė rūpinasi regioninių parkų šiukšlių tvarkymu? Kaip dažnai tvarkoma, kokios pinigų sumos tam skiriamos ir pan.? Jau nekalbu apie miesto pakrantes – kol nebuvo žolės, kalnai šiukšlių riogsojo palei Nerį – dabar jas dengia žolė…

O ką publika? Manau, beviltiška – pasitaiko tokių, kad sėdi šiukšlių krūvoje ir mėgina gėrėtis gamta. Manau, visose mokyklose reikėtų pavasariais privalomai vesti vaikus tvarkyti ne tik mokyklos aplinką, bet ir parkų (kažkiek tai daroma, bet manau ne pilnu pajėgumu). Arba studentus – vietoj karinės tarnybos prievolės. 🙂

Tikiuosi, bent jau Ekoblogo lankytojai žino, kaip elgtis gamtoje..

Reklama

13 atsakymai to “Šiukšlių menas: active art ir art deco…”

 1. Linas@ore/ozone said

  Nepritariu, pats buvau vaikas ir zinau, koki tai duos efekta. Taciau absoliuti nesamone butu “privalomai“ kazka versti vaikus (kurie net nesiukslino) Kai net nera is tu, kas galetu imtis tokios Vertimo iniciatyvos, – pastangu ir indelio, jog butu sistema prevencijai pries siuksles: parkuose (diferencijuotos!) siuksliadezes ir ju tvarkymo uztikrinimas.

 2. Archatas said

  Labai taiklus palyginimas.

  Kol žmonės savarankiškai neišmoks šiukšles mest tik į tam skirtas vietas, tol tvarkos nesitikėkim. O šiukšlių rinkimo talkose galėtų dalyvaut ne tik moksleiviai ar studentai, bet ir paprasti piliečiai, ypač turintys pripažinimą Lietuvoje, taip parodydami gerą pavyzdį visiems kitiems.

 3. ramūnas said

  o kodėl gi ne? nešiukšlinusių nebūna – tegu mokosi “sugyventi“ su atliekomis. tiesiog turėtų skirtos tam tikros aplinkos tvarkymo dienos – pvz, du kartus į metus – jei tai pateikti iš edukacinės pusės (ekskursijos į sąvartyną, atliekų perdirbimo įmones, paskaita apie šiukšlių keliamas problemas ir pan.), neliktų ir prievartos elementų.

 4. Dovile said

  Aš vakar dalyvavau Lietuvos pėsčiųjų maratone ir pagalvojau, kad galbūt nebloga talka būtų kiekvienam maratono, orientacinio ar kitokių varžybų, kurios vyksta gamtoje, dalyviui, privalomai surinkti maišelį šiukšlių. Taip ir patys nešiukšlintų ir gamtą aptvarkytų. Nežinau, ar tai suveiktų.. Gal daug pasipiktinusių būtų tokiu varžybų apsunkinimu.
  O iš tikrųjų svarbiausia tai būtent švietimas ir socialinė reklama, kad kiekvienas įsisąmonintų, kaip kenkia aplinkai šiukšlindamas. Ir ta vaikų talka, manau, padėtų, nes nuo mažens įprastų rūpintis aplinka ir gal net kitus sudrausminti. Nesvarbu, kad patys nešiukšlino. Dar svarbu labai gerai paaiškinti, kodėl yra vykdoma tokia talka. Kad vaikai nesijaustų išnaudojami, o galėtų savimi didžiuotis.

 5. G. said

  Išnaudotume mažiausiai galinčią pasipriešinti darbo jėgą? 🙂 Ar negalvos paskui koks nors “pacanas“, atvažiavęs į gamtą, kad aš čia numesiu, vis tiek vaikeliai ateis ir surinks. 🙂 ir tas pats vaikas – “aš savo jau susirinkau“, reikia dabar kitiems to džiaugsmo palikt. Bet jei, kaip Dovile sako, su paaiškinimu, tai jau gražiau skamba. Tik kodėl būtent vaikai? o gal tegul mokytojai daro tokias šiukšlių rinkimo talkas, o vaikai jei norės, prisijungs? Savo pavyzdžiu kažkaip manau reiktų vaikus mokyt, tik kaip tą savą pavyzdį išgaut? 🙂 Visi labai užsiėmę. Būt gerai dar kokią dieną paskirt, kad įstaigų dėdės pajudėtų, pvz. ir Seimo. Na, gal jie labai dirba.. 🙂 Bet vietoj valstybinės šventės renginių, kaip vienas programos punktas… juk teoriškai galėtų kiekviena įstaiga kartą per metus kažką susiorganizuot.

 6. ramūnas said

  su “pacanais“ tai bėda… būna užrašų, kad gręsia baudos už šiukšlinimą, bet nelabai kas kontroliuoja…
  tai kad ne išnaudojimas ar prievarta – bet kaip edukacinio ugdymo dalis – su visais paaiškinimais ir alternatyvomis. svarbu pateikti įdomiai, patiems sudominti. Neapsikenčiu kartais pats, kitų primėtytas šiukšles parankioju besikeikdamas panosėj… tačiau dažniausiai rankos nusvyra..
  Tačiau reikia suintersuotumo iš savivaldybės – paskiros talkos mažai ką pagelbės. Socialinė reklama irgi būtų gerai – kaži kiek veiks kabantys plakatai “Privalai surinkti savo augintinių atliekas!“.

 7. mashius said

  Daug yra variantų, kaip galima būtų gelbėti situaciją.

  Tačiau manau visų pirma, reiktų švietimo (kaip minėjo Ramūnas, apie šiukšles, jų žalą ir t.t.), nes kol nepasikeis pats žmonių mąstymas, todėl didelių žingsnių į priekį ir nebus.

 8. mashius said

  *tol didelių žingsnių į priekį ir nebus.

 9. leon187 said

  gal pradžiai daugiau ir tankiau šiukšliadežes pastato, nes dažnai žmonės meta tik del to kad arti nėra ne vienos šiukšliadežės. Pats vakar buvau parke ir teko isitikinti, kad artimiausiai šiukšliadežė buvo prie maximos, pačiame parke jų beveik nėra

 10. ramūnas said

  tas tai tiesa – konteineris tas perpildytas vienintelis prie ežero mano matytas. pernai pamenu, stovėjo plastikiniu buteliu konteineris, tik deja, nuolat apverstas būdavo ir turinys išbarstytas kelių metrų spinduliu… niekaip nerandu parko direkcijos emailo – http://www.pavilniai-verkiai.lt – nusiųsčiau šią nuorodą.

 11. ramūnas said

  šiandien delfi irgi apie šiukšles rašo kartu su nuotraukomis: http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=13262708&albumID=13262252

 12. Ieva said

  irgi paveikusis menas

  http://www.chrisjordan.com/

  o dėl šiukšlių, manau, yra ne vien šiukšlinimo/rūšiavimo aspektai. man siaubą kelia ir tai, kiek daug gaminama kad ir tų pačių pakuočių, kurių realiai būtų galima negaminti. be abejo, tai reikštų didelius pokyčius dabartiniame marketinge,kur pakuotė yra “viskas“, na bet… sooner or later – teks. kuo daugiau brangių daugkartinių pakuočių, tuo mažiau šiukšlių.

 13. Gabija said

  Kiekvienam reikia pradėti nuo savęs, o paskui skatinti mąstyti kitus apie teršimą ir apskritai žemės ateitį!
  Na o kad privaloma talka duotų rezultatų manau reikia daugiau dėmesio skirti švietimui apie ekologiją

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: