EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Žemės diena – kiekvieną dieną

Posted by ramūnas balandžio 22, 2007

Šiandien Pasaulinė Žemės diena (neformalioji) – ta proga Google pristatė specialų edukacinį GoogleEarth projektą Scholastic skirtą klimato kaitos problemai – Pažinkime Savo Žemę. Tačiau Lietuvoje šiemet štilis – taip ir nepavyko bent suorganizuoti važiavimą dviračiais. Priežasčių gali būti įvairių: išvykę potencialūs organizatoriai, laiko stoka, asmeniniai reikalai etc. Galbūt. Todėl švęskime asmeniškai.

Šiandien tūkstančiai aplinkosaugai neabejingų žmonių visame pasaulyje susirinks kartu protestuoti, koncertuoti, tvarkytis, sodinti medžių ir kt. Tačiau jie beveik nieko nepakeis… Visame pasaulyje jaučiama, kad Žemės diena jau išsikvėpia – ji kasmet tampa vis mažiau ir mažiau revoliucingesnė nei buvo pradžioje, labiau tolsta nuo protingos darnios aplinkosaugos principų, tampa labiau komercializuota. Didžiausia Žemės dienos problema ta, kad ji tapo tarsi ritualine simpatija aplinkosaugai ir retrogradiškai užsiciklino savyje. Maži dalykai (vandens čiaupo užsukimas valant dantis, daugkartinis maišelių panaudojimas, taros pridavimas) yra beprasmiai jei nėra visuotino plačiai priimto sutarimo ir bendrų veiksmų. Rūšiavimas taip pat nėra stebuklinga išeitis ar panacėja. Tai tas pat kas dėvėti guminę paramos apyrankę ir įsivaizduoti, kad esi labai svarbus bei jautiesi tarsi nusipirkęs indulgenciją leidžiančią tau pasijausti nežymiai geriau – iš tiesų tai būdas užsidirbti organizatoriams. Tai ydingas modelis ir mes galim žymiai daugiau. Prekybininkai pradėjo kabinti “žalias“ etiketes beveik ant visų prekių nepriklausomai nuo jų įtakos aplinkai ir stengiasi klaidinančiai pateikti dar vieną pirkimo terapijos variantą vietoje atsakingo vartojimo. Net ir tie saulės baterijų bikini tėra kičas (kaip patys turbūt supratote). Mes galime žymiai daugiau.daugiau…

Mes tiesiog neturime laiko švęsti Žemės dienas vieną ar du kartus per metus – turime per mažai laiko apskritai. Mes turime apie 30-40 metų, kad sumažintume savo ekologinį poveikį 10 kartų ir kuo ilgiau tai atidėliosime, tuo daugiau reikės dėti pastangų bei pasekmės bus skaudesnės. Jau dabar dėl klimato kaitos pasekmių kasmet žūsta apie 150 000 žmonių. Anot ekonomisto N. Sterno “klimato kaita bus didžiausias pasaulinės rinkos žlugimas“. “Žaliosios“ smegenų plovimo akcijos atitraukia mūsų dėmesį nuo svarbesnių dalykų ir kainuoja laiko. Mes galime žymiai daugiau.

Pirmiausia mes turime nusistatyti kriterijus. 1:3 – Viena planeta, trys dešimtmečiai – turėtų būti “aukso standartas“, pagal kurį mes turime formuoti visus savo veiksmus, politiką, verslą ir inovacijas. Kita vertus – “vienas lauke ne karys“. Pokyčiai tuti būti sisteminiai. Mums reikia geresnės informacijos, stipresnių ryšių ir naujų mąstymo būdų:

  • geresnė informacija įmanoma, kai yra socialinis, ekonominis ir politinis skaidrumas. Tam, kad būtume tikri, kokio dydžio “ekologine pėda“ gyvename ir kokios yra mūsų veiksmų pasekmės, turime žinoti tikrąsias prekių ir paslaugų “istorijas“. Turime žinoti energetinius ir finansinius srautus, kurie naudojami tų prekių/paslaugų gamybai ir dažnai yra viešai nematomi. Reikia visiško visuomenės skaidrumo, kad būtume tikri, kad valdžia (svariausias bendrų veiksmų svertas) iš tiesų dirba savo darbą (ko vis dar trūksta mums – vyrauja šmeižtai, korupcija, bylinėjimaisi ir pan.). Skaidrumas mums suteikia galią. Tikrosios “prekių gyvenimo“ istorijos žinojimas ir informuotas pasirinkimas leidžia mums protingai formuoti savo asmeninį gyvenimą ir imtis bendrų veiksmų. Tai sudaro sąlygas pereiti prie cikliškos gamybos procesų, kai nėra jokio pašalinio nenaudingo produkto (pvz., CCS). Tai nėra tas pats kaip perdirbti plastikinį butelį ar elektroniką – tai reiškia padaryti “uždarą kilpą“ gamybos procese pačioje gamykloje. Tai ateities neo-biologinė industrija.
  • stipresni ryšiai tarp tinkline organizacija paremtų individų ir organizacijų. Dabar “darbo įrankiai priklauso liaudžiai“ – kompiuterinės informacinės technologijos vis labiau plinta ir turi vis patogesnę vartotojo sąsają bei reikalauja mažo techninio išmanymo slenksčio. Wiki, Weblogai (blogai), atvirasis kodas, forumai – tai mūsų Šveičiamojo amžiaus įrankiai prieinami kiekvienam turinčiam internetą. Sienų ir disciplinų nepaisantis žinių apsikeitimas ir bendradarbiavimas – tai kelias į Žaliąjį Renesansą. Tereikia surinkti darnią globalią komandą.
  • nauji mąstymo būdai turi būti teigiami. Aplinkos neteršianti gamybos technologija yra įmanoma, oro užterštumo mažinimas yra įmanomas, sveikas maistas yra įmanomas, energiją taupantis būstas yra įmanomas – beveik viskas yra įmanoma. Protingas ir atsakingas vartojimas, orientuotas į kokybę, bet ne į kiekybę yra įmanomas. Priemonės ir būdai kurti geresnę ateitį yra žinomos ir atrastos – tereikia jas kūrybingai susieti ir jomis vadovautis kasdieniniame gyvenime. Tam mes turime visas sąlygas, galimybes ir norą. Mes galime žymiai daugiau. Atliekos yra brangios, bloga gamyba bei dizainas yra brangūs ir pinigai, kuriuos mes sutaupome atsisakydami abiejų jų leidžia mums pasirinkti geresnį gyvenimą. Mes galime kurti šviesiai žalią gyvenimą ir klestėti.

Reikia padaryti Žemės dieną paskutine – taip parodytume, kad pasiekėme tą lygį, kuomet kiekviena diena mums reiškia Žemės dieną. Nes mes turime Vieną Žemę ir mes galime žymiai daugiau.

Reklama

Vienas atsakymas to “Žemės diena – kiekvieną dieną”

  1. Pelkine said

    hm..gerai cia…bet nemanau,kad pasitikejimas valdzia pades Zemei…mes sukurem klipuka su klase.pati rusiuoju siuksles,nemetau ju kur papuola.kai valau dantis uzsuku ciaupa“:DD rimtai.ir dar seseri mokau.isjungiu kambary sviesa,kai sedziu prie pc…IR DAR NERUKAU!!!!!!
    noreciau,kad butu daugiau tokiu kaip as.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: