EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Worldchanging pagaliau LT!

Posted by ramūnas balandžio 21, 2007

Šiandien pagaliau gavau ilgai lauktą knygą iš Amazon.com – “Worldchanging: A User’s guide for the 21st century (Pasaulio keitimas: 21-ojo amžiaus vartotojo vadovas).

Tai bendraminčių blogerių (dizaineriai, žurnalistai, architektai, technologai, verslininkai, biologai ir kt.) iš Worldchanging.com straipsnių ir nuorodų kolekcija (knygos ir blog’o redaktorius Alex Steffen iš Sietlo, JAV)

Knyga tarsi atkartoja blog’o struktūrą – yra skyriai daiktai, pastogė, miestai, visuomenė, verslas, politika ir planeta. Knygos pratarmę parašė mums jau žinomas Al Goras, įžangą – rašytojas fantastas Bruce Sterlingas (cyberpunk ir steampunk žanro vienas iš pradininkų).

Nepakartojamas dizainas, atspausdinta ant 100% perdirbto popieriaus (su sertifikatu) bei pagaminta užsakant vėjo energijos ekvivalentinius kreditus.

Tai ne šiaip sau geriausių patarimų rinkinys – tokios knygos paprastai būna klaidingos ir menkavertės. Čia pateikiamos idėjos, kurios padės permąstyti mūsų kasdieninį gyvenimą ir susikurti mums patiems priimtiną gyvenimo būdą, kuris bendrai prisidės prie darnios šviesiai žalios ir visiems prieinamos ateities kūrimo. Čia nėra galutinių atsakymų – tai erdvė mąstymo pradžiai.daugiau…

Ši knyga nėra niūriai nuteikianti ir visas negeroves vardinantis (tamsiai) žaliasis apokaliptinis nekrologas: “pasaulis keičiasi į gerą pusę – mūsų pareiga pasirūpinti, kad tokių teigiamų pokyčių nenustelbtų neigiami“. Tam, kad žmonės gyventų vadovaudamiesi amerikietišku gyvenimo būdu (kas ypač yra geidžiama postsovietinėse šalyse), reikėtų 5-ių Žemės planetų (pagal europietišką – 3-jų). Mes (8 milijardai) jau dabar naudojame 50% visų Žemės resursų (ir gyvybės) savo reikmėms tenkinti (tiesa, esant didžiulei disproporcijai tarp išsivysčiusių šalių ir likusio pasaulio). Tačiau savo poreikių bei norų apribojimas taip pat nelabai ką padės išspręsti – pokyčiai turi būti teigiami, patogūs ir priimtini daugeliui. Svarbi mintis – esmė ne daiktų kiekybėje, bet kokybėje. Taip pat ši knyga nėra dar vienas grįžimo “atgal į gamtą“ manifestas – priešingai, čia teigima, kad ateitis priklauso didmiesčiams ir darniomis technologijomis paremtai atvirai visuomenei.

Daugeliui gali pasirodyti, kad “žalias“ seka po “auksinio“ (t.y. pradžioje reikia tapti turtingu, kad paskui galėtum propaguoti “žaliąjį“ gyvenimo būdą“). Šiek tiek tiesos tame yra. Vakarų visuomenė išrado garo katilą ir čia prasidėjo industrinė revoliucija – centralizuota energija, garo varikliai ir rūkstantys fabrikų kaminai padarė Vakarus stipriais ir turtingais. Dabar iš naftos galime (kol kas dar) pasigaminti beveik viską. Tačiau taip pat labiausiai išsivysčiusioje šalyse (JAV) atsirado aplinkosauginis judėjimas, yra priimta nemažai įstatymų ribojančių besaikę gamybą (ar bent jau offshore’inama) . Daugelis mėgina pakartoti šį industrinį modelį, tačiau jis jau yra nebepakartojamas – tai riboja baigtiniai ir neatsinaujinantys resursai bei makroekosistemos ribos. Rekomenduoju pagyventi ar bent paklaidžioti pirmajame industriniame mieste Mančesteryje (UK), kad pajustumėte buvusią industrinės revoliucijos (ir jos žlugimo) karštligę. Reikia naujo modelio, kuris palaikytų darnų vystymąsi. Kitą vertus veikti reikia greitai – apskaičiuota, kad jei toliau vadovausimės tokiu neatsakingu gyvenimo būdu, nuo 2050m. jau nieko pakeisti nebegalėsime. Vienas didžiausių psichologinių barjerų yra tas, kad bet koks pokytis asocijuojasi su nepatogumu ir kažko atsižadėjimu. Tačiau priešingai – egzistuoja daug būdų ir galimybių, kad savo gyvenimą padarytume gražesnį ir geresnį. Priemonės ir būdai kurti geresnę ateitį yra žinomos ir atrastos – tereikia jas kūrybingai susieti ir jomis vadovautis kasdieniniame gyvenime – tam mes turime visas sąlygas ir galimybes – reikia tik noro.

Tokią teigiamą žinią transliuosime ir toliau, suderindami savo ir Worldchanging požiūrius bei idėjas. (p.s. siųstis knygą visai apsimoka – doleris dabar kritęs, o muitinės apmokestinimo galima išvengti pasirinkus “gift“ :))

Reklama

3 atsakymai to “Worldchanging pagaliau LT!”

 1. Tomas said

  Kalle Lasn (Adbusters įkūrėjas) teigia, kad JAV gyventojai kenčia nuo pilnybės: kai viską turi, nieko nereikia siekti; ir kai nieko nereikia siekti, niekas pilnai ir netenkina.
  Todėl mums smarkiai reikia pergalvoti patogumo sąvoką ne tiek ekologiniu požiūriu, o kiek psichologinių.

 2. rmtx said

  Tomai, ne vien JAV. Jau prieš gerus 5 metus norvegai skundėsi ta pačia problema, su kuria susiduria jų jaunimas, turintis viską.

 3. ramūnas said

  K. Lasn man kurį laiką inspiravo, skaičiau jų knygas, Adbusters žurnalą (štai ir dabar ant stalo guli naujas numeris… Tačiau kuo toliau, tuo mažiau juos gerbiu. Ypač pasidomėjes apie juos http://www.activistcash.com/. Jau senokai Adbusters kritikuojami, kad tiesiog parduoda maištą. Žinoma, matau ir gerų dalykų – tos BuyNothing, TVTurnOff dienos (be abejo, jų nesuprantu tiesiogiai – tai tik siekimas atkreipti visuomenės dėmesį). Tačiau man kartais nepriimtinas yra jų brukamas negatyvumas. Žinoma, materialinis perteklius atspindi daugumos JAV gyventojų realybę. Tačiau iš tos pačios JAV atsiranda ir teigiamų dalykų (kad ir pats aplinkosaugnis judėjimas, worldchanging ir kt). Per daug paprasta viską vertinti vienapusiškai. Matyt, toks požiūris palankus K.Lasn – jis gali daugiau parduoti savo idėjų. Ir vis vien permečiu akimis jų žurnalą… Patogumas turėtų būti suvokiamas ne kaip trumpalaikė būsena, bet ilgalaikė – kompaktinės fluorescentinės lemputės būtų pavyzdys.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: