EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Sąžininga prekyba G9: žiūrėk po prekės ženklu

Posted by ramūnas balandžio 21, 2007

Nieko nepadarysi – prekybos centrai yra svarbi mūsų gyvenimo dalis, kad ir kaip tai būtu nepatogu pripažinti. Šiandien užsukau į naująjį Vilniaus “G-tašką“ prekybos centrą Gedimino 9 – ir likau maloniai nustebintas. Nors esu įsitikinęs, kad svarbi yra mažų krautuvėlių savininkų, smulkių įmonių verslas ar prekyba mugėse, G9 man patiko dėl kelių priežasčių.

 • Neperkrautas ir lengvas interjeras – visiška priešingybė kičiškam GrandDukePalace ar tuštybės ir kinietiško šlamšto sostinei Šūd(Akr)opoliui.
 • Kompaktiškumas – keli aukštai (nepalyginsi su Nekropolio platybėmis)
 • Nėra beveidžių maisto įstaigų – picerijų, “kaimų“ ir pan., kuriose tektų praleisti didelę dalį laiko – tik kelios mini kavinukės, kinietiškų patiekalų užkandinė. Eiti valgyti į prekybos centrą man būtų tikra kančia – yra ir geresnių vietų. Prekybos centruose stengiuosi užsibūti minimaliai – kitaip man ima skaudėti galvą.
 • Kava “Vagos“ knygyne – pagaliau! Man patinka knygynai, juose galėčiau gyventi. Pavartyti knygą begurkšnojant kavą Lietuvos knygyne (kas įprasta kitur) – sena mano svajonė. Čia ir knygos įgauna kitokį kvapą 🙂
 • Marks&Spencer (vienas didžiausias britų prekybos tinklas) atėjimą, pašaipiai vertinamą vietinių “verslininkų“, aš vertinu teigiamai. Tai pavyzdys, kaip net ir didžiulis prekybos tinklas gali pakeisti savo koncepciją atsakingo verslo linkme (ką vienas pažįstamas taip pat praktikuoja). Tai yra naujovė mūsų verslininkams ir pirkėjams, sakyčiau, tai naujovė mūsų prekybos centrų versle apskritai. M&S įmonės puslapyje “Look Behind the Label“ (Žiūrėk po prekės ženklu) pamatysime, kad M&S yra svarbūs socialiai atsakingi prioritetai: sąžininga prekyba (fairtrade – jau metus prekiaujama tik sertifikuotomis arbatomis ir kava – plačiau apie tai – žemiau), darni žvejyba (pripažįstama tik mažiausiai neigiamą poveikį turinti žuvininkystė – tai įvertino net Greenpeace), drabužių kokybė (mažiau naudojama energijos skalbiant, taip pat puiki atsvara prastos kokybės pabrangintiems “skudurams“), 100% GMO FREE! (ei, kritikai, štai jums įrodymas, kad GM maisto produktai nereikalingi ne tik mums…), mažina pesticidų, konservantų ir sintetinių priedų naudojimą, darni gyvulininkystė ir kt.daugiau…

Tai pavyzdys, kaip galima vadovautis ekologiškais principais ir uždirbti. Tikiuosi, tai bus pavyzdys į ką galėtų orientuotis ir mūsų prekybiniai “magnatai“.

Kaip žadėjau, apie naujovę mūsuose – Fairtrade“ ženklą (sąžiningos prekybos), kuriais žymėtas prekes išvydau M&S mažoje krautuvėlėje, labiau primenančioje oro uosto užeigą.

Sąžiningos prekybos (angl. Fair trade) ženklu ženklinama trečiųjų pasaulio šalių produkcija (pvz., kava, arbata, prieskoniai, kakava, šokoladas, vaisiai, ryžiai, vanilė). Jo tikslas – išskirti produktus, kuriuos gaminant buvo atsižvelgta į trečiojo pasaulio šalių socialines problemas. Todėl visų pirma jis reiškia, kad trečiojo pasaulio šalių gamintojai gavo padorų atlygį už pagamintą produkciją.
Tačiau „Sąžiningos prekybos“ ženklas reiškia kur kas daugiau nei sąžiningą kainą! Tai:

 • saugios darbo sąlygos ir normalus atlygis; darbui neišnaudojami vaikai;
 • tiesioginė prekyba, vengiant tarpininkų ir tuo pačiu kainų kėlimo;
 • demokratinė struktūra (plantacijų savininkai ir darbuotojai turi vienodą teisę lemti bendrus svarbius sprendimus);
 • bendruomenės vystymasis (gaunamos premijos skiriamos socialinėms, ekonominėms programoms, mokymams);
 • aplinkos apsauga (nenaudojamos pavojingos cheminės medžiagos, GMO, saugoma ekosistema…). [originalus šaltinis]

Kitas naujas ženklas mūsų prekybos centruose – “Suitable for Vegetarians“ (Tinkama vegetarams). Gal toks ženklinimas mūsų lašinukų ir riebių cepelinų mėgėjų šalyje bent kiek “įkrės proto“ kai kuriems tautiečiams – jei žmogus atsisako valgyti mėsą, tai yra jo asmeninis reikalas ir nėra ko badyti pirštais (žinoma, nebent jis to pats nori). Tai toks pat lygiavertis pasirinkimas, kaip ir valgyti dešrą. Ant daugelių maisto produktų etikečių kitose šalyse parašyta, tinkama ar ne vegetarams – ir tai nekelia niekam nuostabos. Taip pat nurodomas druskos kiekis (dėl poveikio kraujospūdžiui).

Kadangi daugelis maisto produktų esančių prekybos centruose gaminama masiškai didelėse įmonėse, beveik visur rasime įspėjimus “produkte gali būti riešutų pėdsakų“ ar “netinkamas alergiškiems riešutams“. Alergija riešutams yra plačiai paplitusi, ypač Vakarų šalyse.

Reklama

5 atsakymai to “Sąžininga prekyba G9: žiūrėk po prekės ženklu”

 1. Linas said

  tik trumpas komentaras, dėl to, kad mėsos nevalgymas yra lygiavertis pasirinkimui ją valgyti. kadangi čia EKOblogas, tai šiuo atžvilgiu toks pasirinkimas nėra lygiavertis ir ekologiškiau mėsos nevalgyti, negu ją valgyti. JT prieš pusę metų paskelbė savo panešimą ( http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=20772&Cr=global&Cr1=environment# ), jog gyvulininkystė pagamina daugiau šiltnamio dujų, nei transportas. “European Journal of Clinical Nutrition“ praėjusiais metais paskelbė straipsnį ( http://www-personal.umich.edu/~choucc/environmental_impact_of_various_dietary_patterns.pdf ), kuriame apžvelgė įvairių dietų įtaką ekologijai: vegetarizmas smarkiai aplenkia dietą su gyvūniniais produktais. tad besirūpinantys aplinka turėtų stengtis vartoti kuo daugiau augalinio maisto, nes taip sutaupoma daug energijos, tam reikia mažiau žemės (daugiau jos lieka žmogaus nepaliestai gamtai), sunaudojama mažiau degalų ir pan.

 2. ramūnas said

  geros nuorodos – būtent tą ir praktikuojame. tačiau gerbiam ir kitus pasirinkimus – juk nespręsi apie žmogų blogai jei jis valgo mėsą… čia turi būti sąmoningas pasirinkimas, ne vien tik mada. apie vegetarizmą sklando daug mitų – kad tai žalinga sveikatai ir pan. nieko panašaus – svarbu tik subalansuotai maitintis, derinti įvairius augalinius produktus (ir ne ratifikuotus ar nupoliruotus, pvz, ryžius, bet kuo mažiau apdirbtus, kadangi tuomet išlieka daugiau maistinių medžiagų – čia Kęsto pastebėjimas, kai lyginom poliruotų ir natūralių ryžių sudėtį). tačiau su veganizmu reikėtų atsargiau.

 3. Linas said

  sutinku, kad reikia gerbti 🙂 tik norėjau pasakyti, kad iš ekologinio taško tai nėra “lygiavertis“ pasrinkimas.

 4. J. said

  gal kas zinote kur Vilniuje nusipirkti Fair Trade produktu – kavos, arbatos?

 5. I. said

  Čia rasite sąrašą kur Vilniuje galima nusipirkti FT produktų (kavos, arbatos, šokolado, riešutų ir t.t.) http://www.apicentras.lt/?pid=169

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: