EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Bioįvairovės nykimas

Posted by ramūnas - 18 balandžio, 2007

Praeitą savaitę žiniasklaidoje figūravo keli pranešimai apie kai kurių rūšių paspartėjusi nykimą. Kaip dažniausiai būna, verčiant originalius straipsnius, mūsų žurnalistai kiek iškreipia duomenis ir stengiasi pateikti tarsi jau viskas būtų įrodyta 100%. Toli gražu… (ir kodėl gi Delfi nesukūrus ekologiškų žinių skyrelio – ekoblogeriai kaip mat tvarką padarytų :))

La Selva drėgnųjų atogražų miškų rezervate Kosta Rikoje per pastaruosius 35 metus varlių, rupūžių, driežų, gyvačių ir salamandrų sumažėjo vidutiniškai net 75 procentais. Anksčiau toks amfibijų ir roplių nykimas kitose pasaulio vietose aiškinamas šių gyvūnų arealo ardymu bei grybeline liga chitridiomikoze, tačiau tai nepasitvirtino. Šiuo metu manoma, kad nykimo priežastis gali būti klimato pokyčiai: rezervatuose oras darosi vis šiltesnis ir drėgnesnis, dėl ko stipriai sumažėjo šiuose miškuose žemę dengiantis lapų sluoksnis, nuo kurio tiesiogiai priklauso visos ekosistemos gyvavimas (tai maistas, namai ir pan.). Ropliai ir amfibijos (šaltakraujai gyvūnai) – jautriausi klimato kaitos indikatoriai. Šią hipotezę bus mėginama patikrinti kitose atogražų miškų vietose: Peru, Ekvadore ir Kolumbijoje.

Kitas pranešimas The Independent apie nykstančias bičių populiacijas (prastai išverstas Delfi) man kelia didelį nerimą (ir liūdesį). Pirmą kartą masiškas bičių nykimo reiškinys buvo pastebėtas pernai rudenį – JAV Vakarų pakrantėje žuvo 60 procentų komerciniais tikslais augintos bičių populiacijos, rytinėje – 70%. Vėliau panašus reiškinys stebėtas Vokietijoje, Šveicarijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje, Graikijoje bei neseniai – D. Britanijoje, kai Londono stambiausias bitininkas John Chapple pranešė, kad 23 iš 40 jo avilių gyventojų staiga dingo. Toks nepaaiškintas fenomenas buvo pavadintas Netikėtu Kolonijų Išnykimo vardu (Colony Collapse Disorder (CCD)). Avilio gyventojai tiesiog išnyksta, palikdami motinėlę, kiaušinėlius bei kelis nesubrendusius darbininkus. Dingę vabzdžiai nerandami – manoma, jie žūsta atskirai. Išnykus vienai bičių kolonijai, kitos bitės neužima avilio.daugiau…

Priežasčių pasiūlyta daug: parazitai, pesticidai, klimato atšilimas, GM augalai, tačiau galutinai sunku buvo įrodyti. Nauji mokslininkų iš Vokietijos Landau universiteto nedidelio tyrimų rezultatai verčia manyti, kad bičių nykimo (CCD) priežastis galėtų būti mobiliųjų aparatų ir antenų, perduodančių ir priimančių jų signalus, elektromagnetinis spinduliavimas, kuris ardo bitės organizme natūralų orientavimosi mechanizmą – bitės negrįždavo į avilį namo, jei šalia buvo padėtas mobilus aparatas. Tyrimą reikės pakartoti su didesne imtimi.

Tai dar vienas akmuo į mobilaus ryšio kompanijų daržą – yra duomenų, kad reguliarus mobiliųjų telefonų naudojimas padidina smegenų auglių riziką toje galvos pusėje, sukelia pokyčius neuronuose, didina nevaisingumo riziką… Nors manau, kad šiuolaikiniai mobilūs nėra tokie jau žalingi. Tačiau nepriklausomas mobiliųjų telefonų poveikio vertinimo ekspertas Prof. W. Stewart teigia, kad vaikai iki 8 metų mobiliųjų telefonų naudoti neturėtų.

Ką gi, kad ir kokie būtų įrodymai, realiai į tai mobilaus ryšio kompanijos vargiai beatsižvelgtų artimiausiu metu, o ir kas norėtų atsisakyti tokio patogaus daikto kaip mobilus telefonas/internetas, juolab skvarbiausioje pagal mobilų ryšį šalyje (Lietuvoje)? Argi ne smagu būtų “bloginti“ iš mėnulio? 🙂 Tačiau vis tiek neramu dėl bičių… Galima išeitis – apriboti antenų statymą periferijoje – palikti laisvus plotus “rezervatus bitėms“. Tikiuosi nepakeis bičių kokie nors nano-robotai-apdulkintojai – būtų visai neįdomu ir tiesiog apmaudu, kad dėl mūsų kaltės išnyko bitės. Dėl pavojaus žmonių sveikatai mažiau bijau – jei tikrai padaugės ligų atvejų, priemonių bus imtasi greitai (ir baudžiama skaudžiai).

3 atsakymai į “Bioįvairovės nykimas”

  1. Aiste said

  2. ramūnas said

    super! ačiū tau aiste 🙂

  3. Aiste said

    Ner uz ka 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: