EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Vėjo parkai-fermos Lietuvoje

Posted by ramūnas balandžio 17, 2007

Vakar Kretingos rajone, Rūdaičių km. buvo oficialiai atidarytas didžiausias (15 jėgainių) Baltijos šalyse elektrinių parkas (dar kitaip vadinamas “vėjo ferma“ – “wind farm“). Pirmosios 3 iš 15 vėjo elektrinių pradėjo veikti praėjusių metų spalio mėnesį Kiauleikiuose, dar po kelių mėnesių 6 – Kvečiuose, o š.m. kovo mėn. inspekcijai buvo priduotos paskutinės 6 jėgainės Rūdaičių km.

Bendrovei “Vėjų spektras“ priklausančiame parke veikia penkiolika vėjo elektrinių, kurių bendras galingumas siekia 30 megavatų (MW), o per metus čia planuojama pagaminti apie 75 mln. kilovatvalandžių elektros energijos. Pajūryje šias elektrines statė Vokietijos bendrovė „Enercon“, užimanti apie 30 proc. vėjo jėgainių pasaulinės rinkos. Iš viso į “Vėjų spektro“ elektrinių parką investuota beveik 140 mln. litų. Šiai statybai iš bendrovės “Hanza lizingas“ buvo paimta beveik 100 mln. litų paskola. Tikimasi, kad paimti kreditai bus grąžinti per 10-12 metų. Per metus bendrovės vėjo elektrinių parke bus pagaminama maždaug tiek elektros energijos, kiek jos per metus suvartoja visas Kretingos rajonas (apie 75 milijonus kilovatvalandžių). Tai – penktadalis visos Kauno hidroelektrinėje per metus pagaminamos elektros energijos. Taip sutaupoma apie 50 tūkst. tonų CO2 išmetimo į atmosferą. Parko vėjo elektrinių garsas neviršija leistino lygio. Kitą vertus nuogastavimai dėl to, kad vėjo jėgainės gali žaloti paukščius yra menkai pagrįsti, nes paukščius atbaido ūžesys – jiems labiau pavojingesni būtų dangoraižių veidrodiniai stiklai, į kuriuos patys gali atsitrenkti.daugiau…

“Vėjų spektras“ vėjo elektrinių parko gaminamą elektros energiją bendrovei “Lietuvos energija“ parduoda po 22 centus už kilovatvalandę – jei tokia kaina būtų parduodama galutiniam vartotojui, būtų pigiau nei atominė energija. Decentralizuotos energetikos privalumas yra tai, kad sumažinamas energijos praradimas transportuojant, kadangi ją galima panaudoti lokaliau. Jei Vilniuje būtų galimybė pirkti šią “žaliąją“ energiją, tuoj pat “persijungčiau“. Iš viso per metus “Vėjų spektras“ planuoja gauti 16,5 mln. litų pajamų. Parko priežiūra kainuos daugiau nei 3 mln. litų. Planuojama, kad bendrovės pelnas per metus sieks apie 13 mln. litų. Pastatytos elektrinės nebus aptveriamos, bet jas saugos moderni lazerinė apsauga bei sumontuoti judesio davikliai.

Lietuva Europos Sąjungai iki 2010 metų įsipareigojusi 7 proc. elektros energijos pagaminti iš alternatyvių šaltinių, tarp jų ir vėjo. Šiuo metu vėjo elektrinės pagamina apie 1 proc. visos šalyje suvartojamos elektros energijos – iš viso veikia 31 vėjo jėgainė, iš jų Kretingos rajone – 23.

Tačiau dar prieš 3-jus metus greta Klaipėdos-Liepojos plento, netoli Palangos, pastatytų 6 vėjo jėgainių sparnai nesisuka iki šiol – tikrai kvailas bylinėjimasis, nors gal kam nors tai yra paranku. Danams priklausančios įmonės BNE akcininką stebina vietinės ir aukščiausios Lietuvos valdžios abejingumas – “nors viešai deklaruojama parama alternatyviajai energetikai iš atsinaujinančių šaltinių, jokios pagalbos mes nesulaukėme“. Jam susidarė įspūdis, jog lietuviams svarbu ne plėtoti tokios rūšies energetiką, o tik gauti Europos Sąjungos (ES) paramą šios srities plėtrai. Tikrai nemažai tiesos yra šiame pastebėjime (tai liečia ir visą “science made in LT“)…

Kitas estų įmonei 4energia priklausantis 7 vėjo jėgainių parkas Lietuvoje veikia Sūdėnuose, netoli Latvijos sienos, kurio metinė galia siekia 41.5 M kWh. 4energia taip pat planuoja plėstis toliau.

Tuo tarpu kovo mėnesį Klaipėdoje vykęs seminaras “Vėjo energetika: kaip pradėti verslą“ sulaukė daug dalyvių bei susidomėjimo ir balandžio 18 d. vėl bus organizuojamas pakartotinai.

Reklama

10 atsakymai to “Vėjo parkai-fermos Lietuvoje”

 1. mashius said

  super.
  jeigu būčiau jaunas verslininkas ir galvočiau kaip pradėti kažką naujo, pasirinkčiau būtent atsinaujinančią energetiką.

  Nes sparčiai auga 🙂

 2. ramūnas said

  o jooo. jei dar ir sąlygos investuoti į tai lietuvoje būtų sudarytos paprastiesiems mirtingiesiems – irgi prisidėčiau..

 3. krc said

  Nu del DIDZIAUSIO BALTIJOS SALYSE TAI ABEJOJU, nes liepojoj latvijoj yra apie 50 vienoj vietoj

 4. ramūnas said

  įdomu – gal tai lietuviškos didybės manijos apimti mūsiškiai taip apibūdino 🙂

 5. Tomas said

  O gal kas žino apie paukščių kelius?
  Teko girdėti, kad vėjo elektrinės juos iškraipo ir tai nėra į naudą ekosistemai.
  Nors žinoma mes esame ekosistemos dalis ir stengiamės prisitaikyti, tai ir kiti manau turėtų prisitaikyti.

 6. mashius said

  Tomai – kiek žinau į paukščių kelius (bent jau pagrindinius) atsižvelgiama. Kiek teko domėtis aišku.
  Nors nežinia kaip ten yra. Vienaip sako – kitaip daro. Dažnai taip būna.

 7. gaidys said

  ne pagal malunu kieki gi didziausia, o pagal galinguma.
  I pauksciu kelius nieks neatsizvelgia.

 8. zaliasis said

  tik vejo, saules ir hidro energetika, atsinaujinanciu energijos vartojimas isgelbes civilizacija nuo CO2 emisija skatinnaciu duju!

 9. Kęstas said

  siaurokas žvilgsnis. gal neišsiplėsiu, bet yra ir kitų būdų.
  ir tik ne hidro… Ne!!!

  >tik vejo, saules ir hidro energetika, atsinaujinanciu energijos >vartojimas isgelbes civilizacija nuo CO2 emisija skatinnaciu >duju!

 10. Paulius said

  informacija apie nekonkursines pramonines Lietuvoje pastatytas ir pajungtas į tinklą vėjo elektrines galima rasti
  http://www.ritvida.weebly.com
  Yra naudingų žinių ir http://blog.elektronika.lt/vytassblog
  Atrodo kad vėjo elektrinių daugės…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: