EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Boikotas: Lietuvai nereikia genetiškai modifikuoto maisto

Posted by ramūnas - 14 balandžio, 2007

Žalieji gmo.lt iniciatoriai ragina boikotuoti GMO produktus mūsų parduotuvių lentynose – šiuo atvejų balsuojama ne balsavimo lapeliais, bet pinigais ir čekiu. Tai, ką visuomet dariau, dabar patvirtinu raštu. Smagu 🙂

Lietuva pamažu žengia visuomenei ir aplinkai palankaus verslo link. Visame pasaulyje prieštaringai vertinami genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) ir iš jų gaminami maisto produktai trukdo tokiam verslui vystytis, o vartotojai daugeliu atveju praranda pasirinkimo laisvę. Maisto produktai, jei jų sudėtyje GMO yra daugiau negu 0,9 proc., vadinami genetiškai modifikuotais produktais. Jų etiketėse privaloma tai paminėti, tačiau ne visi pirkėjai gali perskaityti smulkiu šriftu parašytą produkto sudėtį, kiti tam paprasčiausiai neturi kantrybės. Būtų daug paprasčiau, jei prekybos tinklai turėtų savo politiką GMO atžvilgiu ir apie tai informuotų visuomenę. Aš rinkčiausi tik tą prekybos centrą, kuris būtų pažymėtas ženklu, kad čia genetiškai modifikuotais produktais neprekiaujama.

Taip pat raginu importuotojus vežti į Lietuvą tik kokybiškus, genetiškai nemodifikuotus maisto produktus, kadangi nei aš, nei mano šeimos nariai šių produktų paprasčiausiai nebepirks ir ilgainiui jie nenaudingai užims vietą prekystaliuose. Lietuvai maisto netrūksta. Anaiptol, ji šiemet priversta sumokėti 11 milijonų litų baudą už sukauptas per dideles žemės ūkio produktų atsargas. Todėl nėra jokio reikalo užversti prekybos centrus pigiais, abejotinos kokybės, genetiškai modifikuotais maisto produktais.

Pasaulinė prekybos organizacija ir Europos Komisija neleidžia trukdyti laisvajai rinkai, kol genetiškai modifikuotų produktų pavojingumas žmonių sveikatai neįrodytas. Tačiau man daug svarbiau yra tai, kad neįrodytas šių produktų saugumas. Atlikti tyrimai su žiurkėmis (A.Puštai, 1998; I.Jermakova, 2005 ir kt.) parodė, kad genetiškai modifikuotas maistas turi pražūtingą poveikį jų vystymuisi ir ypač paveldimumui (hm, ar tikrai? ekoblog past.). Ne visas genetiškai modifikuotas maistas yra vienodai pavojingas, tačiau kol nuo visuomenės slepiama informacija ir tebetrukdoma nepriklausomiems tyrimams dėl GMO poveikio sveikatai ir aplinkai, aš susilaikysiu nuo tokio genetiškai „pagerinto“ maisto ir kitus raginsiu taip pat pasielgti.
Valdininkai nėra pajėgūs mus apsaugoti nuo GMO, tačiau ko negali biurokratai, tai gali pirkėjai – balsuodami pinigais.

Pasirašyti galima čia.

Tarp kitko – mėgstu patikrinti GMO produktų žymėjimą – pvz. ant aliejaus lietuvių, latvių ir estų kalbomis tai radau parašytą, tačiau rusiškame tekste jokios informacijos nėra. Kaip tai pavadinti, diskriminacija ar tiesiog mūsų kaimynai įpratę nekreipti dėmesio į tokią “smulkmeną“?

11 atsakymai į “Boikotas: Lietuvai nereikia genetiškai modifikuoto maisto”

 1. Tomas said

  Žaliems *** ir protestuotojams siūlau pasiskaityti vidurinės mokyklos biologijos vadovėlius. Gal prašviesės. Nors abejoju…

 2. to Tomas said

  Jei ne taip tavo vadinami “zalieji idiotai“, iki siol pasaulyje nebutu atkreiptas demesys i klimato kaita, ar kitas problemas, kaip kad ir genetiskai modifikuota maista. Vartotojai turi teise zinoti,ka valgo.

 3. ramūnas said

  Tomai: dar vienas įžeidžiantis žodis ir būsi užbanintas…
  Nesijaudink, čia daugelis ne tik vidurinės mokyklos biologijos vadovėlius skaitė, bet ir aukštosios – ir ne tik lietuviškus ar rusiškus:) Konkrečiai – ką gi ten tu tokio įdomaus perskaitei? Kitą vertus vien biologijos vadovėlių čia nepakanka – reikia ir ekonomikos, teisės, sociologijos…

 4. RB said

  Jo, žmogau, čia laisva šalis, pasidalink vertinga informacija su kitais ir būsi gerbiamas. O dėl rusų tai tikriausiai teisybė. Va dukra gavo plaukų balzamą rusų gamybos, kur etiketėj parašyta, kad pagamintas iš nat. produktų- juodos duonos ir rūgpienio ir daugiau nei žodžio (čia rusų kalba). Gi atidarius buteliuką į nosį trenkia tradicinio chemizuoto ir prisodrinto dirbtinų kvapų produkto aromatas. Lietuviškas tekstas dar suktesnis. Parašyta: apie sudėtį skaitykit etiketėj :].

 5. Hablicelis said

  RB, aš kaip paikas vartotojas ir mėgėjas antropologas nepamenu, kad baltai būtų naudoję šampūnus ir balzamus, tad ir natūralumas yra toks pat, kaip ir guminių padų. Kitavertus kažin ar norėtum tept savo galvą homoenizuotos juodos duonos ir rūgpienio geliu?
  Mano mergaitė turi tokį virtuvinį įrenginį, kuris kiek primena laboratorinį homogenizatorių. Ne toks jau ir brangus, galėtum tuo, ką valgai tept ir plaukus, jei jau taip natūralumo trokšti. 🙂
  C’est la vie.

 6. RB said

  Gavo šiuo atveju reiškia gavo dovanų nuo klasiokės gimtadienio proga. Taip sakant, žiūrim ką turim…
  Požiūris, kad jei jau tau įdomi ekologija tai būk malonus ir atsisakyk kompo, dantų pastos ar plastiko sagų marškiniuose yra primityvus.

 7. Hablicelis said

  Mąstymas, kad natūralus, tai toks, kuris užaugo be žmogaus įsikišimo irgi kiek archaiškas, o “ekologiškas“ ant pakuotės, tai tik dar vienas būdas čiulpt iš paikesnio vartotojo pinigus. Šiuo atveju arba nėra nenatūralių dalykų (viskas yra natūralu) arba viskas, kas mus supa ir prie ko prisilietėme – nenatūralu. Pati ekologijos sąvoka yra paprastutė: “Ecology is the scientific study of the distribution and abundance of living organisms and how the distribution and abundance are affected by interactions between the organisms and their environment.“
  Tas pats paikasis vartotojas ir sugalvojo, kad ekologija, tai švarumo ir taurumo rodiklis, kai tuo tarpu kokybe ir kilme rūpinasi higiena.
  Kad lengviau būtų suvokt, tai ekologiškas produktas yra tas pats, kas temperatūriškas oras (suprask ne per karšta ir ne per šalta) arba slėgiška atmosfera (760 mm Hg ir nei mm į šoną).

 8. ramūnas said

  ne viskas taip paprasta kaip atrodo – jei prašyta “ekologiškas“ ir viskas – tai gali būti, kad apgaudinėja prekybininkai, o patiklus pirkėjas ir patikės. tačiau jei yra sertifikatai (ekoagros, organic soil association etc.) – vadinasi produktas pagamintas pagal standartus. Redukcionistinis mąstymas gal ir klasifikuotų viską į natūralu ar ne, tačiau man tai kaip tik ir atrodo primityvu. Natūralus produktas nėra toks kuris išaugo be žmogaus įsikišimo – anaiptol – tam skirtas didžiulis žmogaus dėmesys ir atitinkamos priemonės.

 9. Hablicelis said

  Žinoma, kad nėra tik juodo ar balto, bet ar pirkėjas ieško sertifikato ir tikrina ar tai ne gudri imitacija, jei nesugeba perskaityti, kad aliejus modifikuotų rapsų?
  ekologiškas = gerai
  modifikuotas (krakmolas ar rapsai, visai nesvarbu) = blogai

 10. Būtų gerai, atsiribojus nuo ekonominių, teisinių ir sociologinių dalykų, kad kas nors paaiškintų, ką reiškia „genetiškai modifikuotas“? Kuo skiriasi natūrali genų mutacija nuo dirbtinės (t.y., ar įmanoma, žiūrint (mikroskopu?) į genus, atskirti, kuriuo būdu – natūraliu, ar dirbtiniu – jie pakito)?

  Kiek atsimenu evoliucijos teoriją, genų mutacijos (nuolatinis kitimas) + natūrali atranka ir yra tas mechanizmas, kuris atvedė amebas iš startinio kisieliaus į eilėraščius apie saulėlydį, deklamuojamus ramų žiemos vakarą prie židinio su viskio taure rankoje.

 11. Gabrielė said

  genų inžinerijos būdu tarpusavyje gali būti kryžminami augalai, kurie natūraliai niekaip negalėtų susikryžminti, taip pat ir gyvūnai, bakterijos kryžminami su augalais

  Gal kas galės pakomentuoti normaliai kaip atskiriama, tikrai būtų labai įdomu.

  Čia nuoroda, kur atrodo bent iš dalies atsakoma į Raimundo klausimą kuo skiriasi natūrali genų mutacija nuo dirbtinės
  http://www.technologijos.lt/archyvas/gamta/gmo/gmo_1_dalis/view

  dar viena nuoroda prie to paties http://www.technologijos.lt/archyvas/gamta/gmo/gmo_2_dalis/view

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: