EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Miestų oro užterštumas pavojingesnis nei radioaktyvios atliekos

Posted by ramūnas - 9 balandžio, 2007

Praeitą savaitę laisvo priėjimo (open access) žurnale BMC Public Health buvo išspausdintas vienas svarbiausių šių metų straipsnis apie šiuolaikinių vakarietiško gyvenimo atributų – oro užterštumo, pasyvaus ir aktyvaus rūkymo bei nutukimo – poveikį sveikatai, kuris yra didesnis negu radiacijos po Hirošimos-Nagasakio bei Černobilio atominių incidentų ilgalaikis žalingas poveikis.

Ši žinia plačiai nuskambėjo užsieninėje žiniasklaidoje, tačiau mūsuose tik balsas.lt apie tai parašė. Įprasti kasdieniniai veiksniai, kaip kenksmingomis medžiagomis ar automobilių išmetamosiomis dujomis užterštas oras arba kitų rūkomų cigarečių dūmai mūsų sveikatai potencialiai yra pavojingesni, nei radioaktyviosios nuosėdos po branduolinio sprogimo. Nors tie sprogimai nusinešė tūkstančius gyvybių, tačiau jų ilgalaikis žalingas poveikis sveiktai yra mažiau reikšmingas, nei gyvenimas didmiestyje (pvz, Londone) – tie, kurie gavo maksimalią radiacijos dozę, bet liko gyvi, pragyveno vidutiniškai ilgiau už rūkančius ir dėl didelio antsvorio kenčiančius žmones. Rūkaliai dėl šio žalingo įpročio vidutiniškai iš savęs atima 10 gyvenimo metų; antsvorį turintys sutrumpina savo gyvenimą nuo 4 iki 10 metų. Tuo tarpu po atominio bombardavimo likusių gyvų žmonių, buvusių 1,5 kilometro spinduliu nuo sprogimo epicentro ir gavusių stiprias radiacijos dozes, gyvenimas vidutiniškai sutrumpėjo vos 2,6 m.daugiau…

Įrodyta, kad sveikatos problemos, kurias sukelia oro užteršumas ir pasyvus rūkymas yra kur kas svarbesnės. Žalingas užteršto oro poveikis Londono centre, lyginant su mažiausiai užterštu Inverneso miestu Škotijoje, mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų riziką padidina 2,8 proc., o gyvenantys su rūkančiuoju tą riziką padidina 1,7 proc. Žinoma, šių rezultatų nereikėtų laikyti universaliais, nes atliekant skaičiavimus nebuvo atsižvelgta į socialinius veiksnius ir gyvenimo būdo ypatumus.

Kitas šiais metais paskelbtas tyrimas taip pat nustatė, kad moterys, gyvenančios užterštose vietovėse turi didesnę riziką numirti nuo širdies ligų, o tuo tarpu Lancet straipsnis teigia, kad vaikai, gyvenantys 500m. nuo pagrindinių kelių, dažniau patiria plaučių pažeidimą, serga astma ir trumpiau gyvena.

Praeitą mėnesį taip pat buvo paskelbtas Karališkosios Aplinkos Taršos Komisijos epidemiologinis tyrimas, teigiantis, kad oro tarša D. Britanijoje kas metus sukelia 24000 išankstines mirtis.

Manau įrodymų pakanka – didmiesčių užterštumo problema yra svarbesnė negu hiperbolizuota radioaktyvumo keliama žala – geriau statykime modernią AE, bet mažinkime automobilių skaičių mieste. Kita vertus, naujausi tyrimai rodo, kad automobilių viduje užterštumas 20% viršija esantį išorėje kiekį – kas yra gera žinia dviratininkams.

Miestų užterštumas turi būti suvokiamas kaip reali grėsmė ir veiksmų turi būti imamasi tuoj pat. Džiugu, kad mūsų diskusijų paskatinta, šį mėnesį Kritinė Masė vyks dėvint respiratorius, taip siekiant atkreipti dėmesį į didėjantį miesto oro užterštumą.

Man nesuvokiama ir keista, kad Vilniuje (ir kitur LT) šalia besiplėčiančių kelių niekur nėra bent garsą izoliuojančių/ekranuojančių užkardų, kurios yra neatsiejamos daugelio Vakarų Europos (ar net mūsų kaimyninėje Lenkijoje) miestų ar priemiesčių peizažo dalis. Ką veikia visuomenės sveikatos specialistai? Ką veikia “verslininkai“? Ką veikia valdžia? O žmonės dūsta ir kenčia triukšmą – užjaučiu Molėtų plento pradžioje gyvenančius, kur ryškėja naujas “transporto (tiksliau: taršos) mazgas“ tiesiog po langais…

8 atsakymai į “Miestų oro užterštumas pavojingesnis nei radioaktyvios atliekos”

 1. O žmoge, pradžiuginai mane su ta gera žinia dviratininkams ‘].. Aš pats vis abejojau ar važinėdamas dviračiu darban pats daugiau neprisitraukiu visokio šššš.
  Ir šiaip super blog’as jūsų. Pagarba ‘]~

 2. Che, kaip ir aš sakiau – atominė energija nėra tokia pavojinga kaip kiti teršalai, pvz. automobilių. Ačiū už straipsnį.

 3. kriste said

  labai geras staipsnis… panaudojau pamokai…

 4. asturiass said

  is tikruju nenustebino toki duomenys…tikiuosi susiprotes kadanors zmones,kad patys save zudo….geras straipsnis,remsiuosi rasydama referata ekologijai :)…

 5. Bela said

  Idomus straipsnis. Labai pravete chemijos pamokai

 6. evelina said

  idomus straipsnis labai padejo lietjuviu pamokia…………..

 7. laura said

  padekime sau
  http://www.oras.rms.lt/

 8. cmtoocnyx FreeInternet ChatRooms cmtoocnyxVery nice blog eh

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: