EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

“Šiltnamio“ dujų izoliavimo technologija

Posted by Kęstas balandžio 5, 2007

large_geostor2.gifVėl apie CO2, tik šį kartą apie bandymus mažinti šių šiltnamio dujų patekimą į atmosferą iškastinio kuro deginimo metu. Žalioji augalija geba sugerti tik mažąją dalį antropogeninės kilmės CO2, o Žemės plaučių – Atogrąžų miškų plotai kasmet sparčiai mažėja. Anglies sugavimo ir saugojimo technologija (Carbon capture and storage, CCS) tai inovacija kurią siekiama įdiegti į naujas gamyklas ar elektrines deginančias iškastinį kurą. Ši technologija gali sumažinti į atmosferą išmetamo CO2 kiekį 80-90%. CO2 “gaudymas“ reikalauja gana daug energijos, todėl kuro sąnaudos išauga 10-40%. JAV jau yra įmonių naudojančių CCS, kuriose 1t CO2 sugavimas ir saugojimas kainuoja 40-60 USD, o pagaminta kilovatvalandė brangesnė 1.5 cento.toliau…

Galimi sugauto CO2 izoliuojamo būdai:

 • Geologiniuose dariniuose. CO2 gali būti pumpuojamas į tuščias korėtų uolų ertmes, iš jų išsiurbus naftą ir dujas. Šio metodo privalumas tas, kad CO2 palengvina likusios naftos išgavimą nes sumažina jos klampumą.
 • Gilūs druskingo vandens sluoksniai taip pat pasižymi dideliu CO2 talpumu, kuriuose šis junginys gali būti saugomas. Druskingo vandens mineralai reaguoja su CO2 sudarydami karbonatus.
 • Nepanaudojamuose akmens anglies kloduose. Akmens anglis gali absorbuoti didelius kiekius CO2, tuo pačiu metu dar išgaunant metano dujas. Paskaičiuota, kad šiuo būdu galima patalpinta 90 milijardų t CO2(deginant iškastinį kurą per metus į atmosferą išmetama virš 7 mljd. t šių dujų).
 • Vandenynų gelmėse – turbūt labiausiai ginčytinas CO2 izoliavimo metodas. Vandenynai natūraliai veikia kaip buferis ir sugeria apie 40-50% antropogeninės kilmės CO2. Jau dabar skambinama pavojaus varpais, kad šis reiškinys sukelia vandenynų rūgštėjimą ir kelia pavojų ekosistemų išlikimui (pvz. koralinių rifų). Tačiau vandenynai turi labai dideles galimybes izoliuoti CO2, todėl tiriami galimi būdai ir jų poveikis aplinkai. Pvz. CO2 gelmėse gali sudaryti hidratus, kas turėtų minimalų poveikį gyvajai gamtai.

Natūraliai gamtoje atliekų nėra, joje egzistuoja ciklas, kurį žmogus, naudodamas iškastinį kurą, pažeidė. Taigi malonu girdėti, kad ieškom būdų kaip šią klaidą ištaisyti ir sugražinti anglį(CO2) ten kur jai ir priklauso – į žemės gelmes. Gal po kurio laiko deginsime biokurą ir naudosime CCS, taip atstatydami natūraliai, per milijonus metų, nusistovėjusią atmosferos dujų sudėtį. Minėtos technologijos yra gana brangios, todėl jos dar diegiamos gana lėtai. Paspartinti ši procesą apsiėmė ir garsusis Virgin kompanijos bosas Richardas Bransonas, kuris kartu su autoritetinga komanda: GAYA teorijos autoriumi Džeimsu Loveloku, Al Goru siūlo nemenką sumelę geriausio CCS autoriui.

CCS technologijas jau plėtoja STATOIL, kuri tokiu būdu išvengia milijonus eurų “anglies mokesčių“. Kiti projektai.

Reklama

4 atsakymai to ““Šiltnamio“ dujų izoliavimo technologija”

 1. Aiste said

  27 budai sustabdyti pasaulio atsilima… http://glamlt.typepad.com/my_weblog/2007/04/tu_gali_sustabd.html

 2. donce said

  as pasikeisiu elektros lemputes, vazineju transportu viesu

 3. […] pereiti prie cikliškos gamybos procesų, kai nėra jokio pašalinio nenaudingo produkto (pvz., CCS). Tai nėra tas pats kaip perdirbti plastikinį butelį ar elektroniką – tai reiškia padaryti […]

 4. […] valstybė turėtų laikytis CO2 mažinimo politikos, taikydama dvideginio emisijų mokesčius. Anglies sugavimo ir saugojimo technologijų (CCS) vystymas paskelbtas prioritetine kryptimi. Branduolinės ir atsinaujinančios energetikos […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: