EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

ePeticija: Dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimo Lietuvoje

Posted by pranesimas balandžio 2, 2007

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija
Ministrui Arūnui Kundrotui
Genetiškai modifikuotų organizmų skyriaus vedėjui Daniui Lygiui.

DĖL GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ (GMO) AUGINIMO LIETUVOJE

Kadangi Lietuvoje GMO valstybinis valdymas patikėtas Aplinkos ministerijai, kreipiamės į Jus, siekdami išreikšti savo pilietinę poziciją.
Remiantis pranešimais žiniasklaidoje, kad Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija ruošiasi priimti sprendimą dėl GMO auginimo Lietuvos ūkiuose leidimo, manome, kad priimant tokį sprendimą turėtų būti būtinai atsižvelgta į Lietuvos gyventojų nuomonę. Todėl prieš priimant sprendimą dėl GMO auginimo Lietuvos ūkiuose, prašome įvykdyti gyventojų nuomonės šiuo klausimu tyrimą ir paviešinti tyrimo rezultatus.
Manydami, kad šiandien niekas negali pasakyt kokios yra GMO galimos pasėkmės ateityje aplinkai ir žmogaus sveikatai, mes, žemiau pasirašiusieji, kategoriškai pasisakome prieš tai, kad Lietuvoje būtų auginami GMO moksliniais ar kitais tikslais.

www.laiskas.tinkle.lt

Reklama

19 atsakymai to “ePeticija: Dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimo Lietuvoje”

 1. Hablicelis said

  Rinktumėt parašus dėl elektros ir interneto uždraudimo, tikrai su didžiausiu noru pasirašyčiau, nes akivaizdu, kad dalies smegenis pastarieji dirgikliai ir jais “maitinami“ prietaisai negrįžtamai sunaikino…

  Žinote, kas keista? O gi dar nesutikau nei vieno, kuris mėgtų laukinius, nemodifikuotus, chemikalais neapdorotus ir selektyviai nekryžmintus obuoliukus. Tokie, graikinio riešuto dydžio ir nežmoniškai rūgštūs, bet kažkodėl mūsų ekofreak’ai jų nevalgo… Keista, mat tie vaškuoti iš Lenkijos tikrai nėra natūralus produktas, bet perkami ir valgomi…

 2. ramūnas said

  atrodo, kad neskiri selekcijos nuo genų inžinerijos. ir komercijos nuo mokslo bei demokratijos. man rodos, tu kalbėjai apie svarainį 🙂

 3. mashius said

  Hablicelis – derėtų daugiau pasidomėti apie gamtinę selekciją, atranką, rūšių kryžminimą, veislių vedimą ir kt. Tai ne GMO 🙂

  Beto, kiekvienas renkasi pagal save.
  Ir man asmeniškai žymiai skanesni ‘antaniniai’ iš kaimo, nei vaškuoti iš Lenkijos. (kalbant apie obuolius).

 4. Hablicelis said

  Ramūnai, man atrodo, kad mažai gamtoj buvai, jei nežinai, kaip atrodo laukinė obelis ir kokius vaisius ji veda.
  Mašiau, o kodėl kurt mėgintuvėlyje nebegalima? Net jei rizikuojame neaišku kuo, bet galėtume sumažinti išgaunamos naftos kiekius ir taip saugoti gamtą? Mano žiniom genetiškai modifikuoti su savo tripletais yra sterilūs, o mutacijos vyksta ir be žmogaus įsikišimo. Saugokit galvas nuo radiacijos, o tai sumutuosite visai: juk rapsas, kuris duoda daugiau ir prašo mažiau nėra blogai? Žemę nualinsime? Na taip, pamiršęs buvau: geriau augint bulves ir jas pūdyti…

 5. ramūnas said

  nea – aš turbūt tuo metu sode svarainį sodinau, sodinau, sodinau….:)
  pastebėjimai dėl tripletų čia visai nelogiški. žinoma, mutacijos vyksta ir savaime, 10^-6 dažniu žnoguje, pvz – ir tai yra gerai. tačiau radiacijos indukuota mutagenezė yra visai kas kita. beje, ne tiek galvas saugoti reikėtų, kiek kitą kūno dalį:)
  natūraliai kintamumas yra ilgalaikis procesas, prie kurio turi laiko adaptuotis ir visa ekosistema.

 6. Hablicelis said

  Be abejo, juk paleidus triušius Australijoje anie ne per 2 dienas po kontinentą išplito. Be abejo švitinimo kitimai kitokio pobūdžio, bet kuo tai blogas pavyzdys?
  Pamodeliuokime: užsėjome 10 ha modifikuotu rapsu, kas gali nutikti?
  a. anas vienais ar kitais būdais pradės išstūminėti kažkurią augalų rušį ar kryžmintis su jais? Na, rapse ne plieno genai, anas vistiek bus neatsparus vienam ar kitam herbicidui, kaip ir jo potencialiai galimos atšakos ir kryžminimaisi (nepaisant to, kad jis sterilus :D).
  b. bus rastas efektyvesnis biodyzelio gaminimo metodas, ko pasekoje atsiras alternetyva naftai.

  Jei jūs taip šventai įsitikine nebūtų neigiamu poveikiu žmogaus sveikatai, galime net BMR’ą pasidaryt VU ChF: natūralaus rapso aliejus duos tokį pat ežiuką, kaip ir genetiškai modifikuoto, tad kame čia šventvagystė ir nusikaltimas prieš planetą? Turimų patogumų atsisakyti nenorite: avalynė ir dviratis – velnioniškai geri dalykai, tad kaip ir apmaudu būtų netekt? Žmonių daugėja, tad arba ieškome efektyvesnių būdų arba turime atsisakyti.
  Man labai patinka viena itališka patarlė: negali turėti girtos žmonos ir butelio vyno tuo pat metu.
  Aš nesuprantu, kuo grindžiamas tas pavojus: nežinome, kas bus? Jei nebandysime sužinoti – pradėsime rūgt savo sultyse, juk tai ir yra progresas.

 7. ramūnas said

  yra tiesos tavo komentare, sutinku. tačiau tas kryžminimąsis būtų ekologinę žemdirbystę plėtojančių žmonių diskriminacija – ir tai bene vienintelis mano argumentas dėl rapsų. taip, biokuro gamyba iš gm augalų – dabar labai mandingas didelių korporacijų arkliukas. tik ar bėgdami nuo vilko neužšoksime ant meškos? o progresas gali būti įvairiose srityse. jei mes neįsileidžaime gmo – tai tikrai nėra regresas. galime būti progresyvūs ekologiniame ūkyje, pvz.

 8. Jonas said

  Uzsienio bendroves uzkariaus visus kolukius su modifikuotais augalais. Kas bus? – ogi Lietuvos augaliukai nebus pajegus konkuruoti su uzsienio super augalais. Ir taip Vokieciai, USA paims i savo rankas paskutinia Lietuvos rinka – Zemes Uki!
  Lietuvoje GMO dar mokslininkai negamina, jie to uzsieni neparduotu ir todel tam nera biznio. Nebent reiktu pasikviesti dirbanti jaunima (su PhD) is uzsienio, tada galima koki bizni ir is Lietuvos puses padaryti.

 9. Hablicelis said

  Ramūnai, o tu nepagalvoji, kad ekologinis ūkis, kai grūdelį pasitrešiame mėšlu ir nauvaus optimizmo kupini kiekvieną rytą žiūrime į dangų laukdami lietaus kadangi modernaus drėkinimo neįkandame yra tas pats kaip ir kaitrinės lemputės – neefektyvu?
  Visas rūšis saugoti reikia, bet ar tikrai pagrįstos pastarosios baimės ir apokaliptinės prognozės? Gal tai tiesiog dar vienas žingsnis į žemdirbystę 2.0 kuri duoda daugiau vaisių mažesnėmis sąnaudomis? Aukot žinome reikia, bet tą puikiausiai aiškina termodinamika.

 10. Maja said

  Habliceli, o Tu žiūrėjai tam pačiam ekobloge filmuką
  https://ekoblogas.wordpress.com/2007/02/17/gm-maistas-panaceja-ar-nuodai-iid/#respond

  Kas, jei tie derliai, kurie žadami, iš tikrųjų tokie dideli nebūna? internete galima apie tai info rast; o be to prisideda įsipareigojimai kompanijoms, sėklas reikia pirkti, pats nesusirinksi sėklos, ir kas pradžioje atrodė žavu, finale gali pasirodyti, kad nėr taip gražu.

  Beje, apie ekologinius ūkius. Yra būdai, kuriuos naudojant nereikia į dangų žiūrėt ir lietaus laukt. 🙂 Tas pats mulčiavimas, kuris optimaliai padeda išsaugoti drėgmę ir augalai dar ir patręšiami.

 11. mashius said

  Na, šiuo atveju galima ir įžvelgti tiesos Hablicelio pasisakymuose 🙂

  Pritariu, kad GMO gali atnešti labai daug naudos.

  Bet kaip pats sakei, kodėl negalima tų bandymų daryti kur nors šiltnamį kalnų glūdumoje. Ta prasme, visiškai izoliuotą. Ten ištyrinėti galimus genų pakitimus, ju sąveiką su kitais organizmais, o tada jau visa tai perkelti į natūralią aplinką. Kodėl ?

  Va čia ir pasirodo viskas. Kažkam reikia pinigų, ir kuo greičiau – tuo geriau.

  Beje, one more thing.
  Nei aš, nei, kiek supratau, Ramūnas, nesako, kad GMO yra absoliutus blogis ir jį reiktų išmest iš galvų. Tiesiog manome, kad žmogus turėtų būti 110% garantuotas dėl galimų pasekmių.

 12. mashius said

  Jonai , pasiskaityk apie ekologinį ūkį. Taip pat straipsnį (čia – ekoblog’e) apie tai. Taip, visą JAV , vakarų Europą užkariaus GMO produktai.

  Ir tuo labai galėtume džiaugtis, nes ekologiškų produktų pasiūla sumažės, o paklausa – tik išaugs. It means , eksporto augimas ir t.t. ir pan.

  Ir nereik čia pasakoti, kad ekologiški produktai bus šū** verti. Nes jau matoma kaip per pastaruosius metus stipriai ir greitai vystosi būtent ekologiniai ūkiai ir eko prekių parduotuvių tinklai.

 13. ramūnas said

  kam patinka siaubai-baubai apie gmo – prašom: http://www.gmo.lt
  man tai ten jau per daug – į viską mėginantis apeliuoti kratinys..

 14. Hablicelis said

  Maja, aš į tai žvelgčiau kitaip: nereikai aklai priešintis, reikia statytis savo sąlygas, bet ne užtrenkt duris. Mes neįsileisime, įsileis lenkai ar latviai ir kas gi nutiks tada? Jei gausis pravalas – kentėsime ir mes kadangi sienos tarp valstybių – teisinis dalykas, gamta jo nepaiso. Jie gausis didelė nauda – ta nauda mėgausis be mūsų. Štai ir viskas.
  Mašiau, klausimas išliekas tas pats: kas mokės už tūkstančius kvardatinių metrų aukštai kalnuose, kur reikės šildyti, riebinti atmosferą ir viską vežiot pirmyna atgal? Tai ir yra verslas: mažesnėm arba tom pačiom sąnaudom padaryti geriau. Žmogus garantuotas niekada nebus.
  Jei broliai Raitai būtų pakilę į orą keliais šimtais metų anksčiau – papildytų gretas tų, kurie linksminasi su Koperniku. Aš didžiuojamės tuo, kad daugelį šviesų protų ir tai, ką jie galėjo sukurt sudeginome? Aš ne. Jūs?
  Panašiai su kamieninėm ląstelėm. Kanibalizmas išsigimimai ir kiti baisūs žodžiai. Nenoriu būt tas mirties pranašas, bet visi žaidžiame ir daliai mūsų teks atgult anksčiau. Mūsų vaikams, anūkams tos rizikos dar labiau išauga. Mūsų tėvai ir artimieji taip pat žaidžia. Ar nebus taip, kad vienturtis po dirbtinio apvaisinimo susilauktas palikuonis be galimybių susilaukt antrojo mirs nuo kokios patalogijos vien dėl to, kad dabar aktyviai priešinamasi tam? Visi esame šio žaidimo dalyviai, o moralės normas kuriame patys sau.
  Viską ir visada reikia daryt pasvertai, bet jei lauksime iki 110% galiausiai kita rūšis išgudrės iki tiek, kad suvalgys mus visus tik tam, kad dar po 20000 metų sėdėtų prie savo interneto ir diskutuotų – ar moralu ėst gorilas – juk žmonės jau visus suėdėm.

 15. mashius said

  Iš dalies irgi pritariu. Bet žinant dabartinę mokslo pažangą, apsisaugoti tikrai nebūtų sunku.
  Man patiko Tavo mintis, kad visa tai verslas.
  Taip, vien dėl to ir esu PRIEŠ GMO Lietuvoje.

  Jei esi matęs “an inconvenient truth“, ten labai gerai parodo, ką reiškia kai svarbūs dalykai tampa komercija (apie priklausomybę nuo nikotino. Jei tada būtų buvę nubalsuota prieš, įdomu kiek dabar žmonių gyvų dar būtų).
  Pinigai užvaldo žmonių protus, jie nebegalvoja apie savo, savo anūkų ateitį, jie galvoja apie šiandieną ir dar, geriausiu atveju, rytojų.
  Viskas.

  Ir nebūkim tokie radikalistai – arba taip, arba ne.
  Gi čia galime laisvai diskutuoti, o daugelyje post’ų teisybės tikrai galima surasti ;]

 16. ramūnas said

  viduramžiais ir renesanso laikais buvo visai kas kita. aš irgi lenkiu galvą tiems sudegintiems ir grūmoju klerikalams bei fanatikams, bet dėl monsanto aš kategoriškas.

 17. ramūnas said

  taip – nebūkime radikalais – diskutuokime ! 🙂

 18. Taip – diskutuokime. 🙂

  Va, raportas apie tai, kad nuo 1996 iki 2006 per 10 metų GMO žadėjo žadėjo, bet taip nieko ir nedavė:
  http://www.foei.org/publications/pdfs/gmcrops2007full.pdf

  Herbicelis įsitikinęs, kad davė, kad modifikuoti rapsai yra naudingesni. Tai gal galima skaičius pamatyt kiek jie naudingesni? Ne pažaduose, o realiai.

  Be to, kai kurie GMO šalininkai sako – DABAR gmo nėra saugus, bet ATEITY, kai mokslas paprogresuos, tai jie tikrai galės išgelbėt pasaulį. Na, na, čia irgi veda ne skaičiai į priekį, o TIKĖJIMAS. Konkrečių įrodymų nėr. GMO šalininkas neturi jokių įrodymų, o remiasi tik tikėjimu ir vaizduoja baisiai išsimokslinusį, neva tai tikėjimas mokslu ir patį jį padaro nors kiek protingesniu. Deja…

 19. Hablicelis said

  Laimi, o tu potencialias grėsmes faktais gali aprašyti?
  Au au au, karavanas eina toliau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: