EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Vėl lemputės: praktinis požiūris

Posted by ramūnas - 17 kovo, 2007

Parašysiu apie kompaktines fluorescentines elektros lemputes (KFL/CFL arba energiją taupančias lemputes), kurios pastarosiomis dienomis niekaip nelenda man iš galvos… Lietuviškoje wikipedijoje radau puikų straipsnį apie šias lemputes, kur pateikti skaičiavimai turėtų išsklaidyti abejones dėl energiją taupančių lempučių įsigijimo naudos (dėl iš pirmo žvilgsnio kiek didesnės jų kainos).

2006 m. spalio mėnesį mažmeninėje prekyboje (prekybos centruose, parduotuvėse ir pan.), pavyzdžiui, 100 W kaitrinė lemputė vidutiniškai kainavo 0,8 Lt, o jos apšvietimą atitinkanti 20 W CFL lemputė – 8 Lt. Taigi CFL lemputė kainavo 10 kartų daugiau, tačiau veikia nuo 4 iki 16 kartų (vidutiniškai 10 kartų) ilgiau ir sunaudoja 4-5 kartus mažiau elektros energijos.

Jei naudojama 1000 valandų kaitrinė (100 W) lemputė išleidžiama (įskaitant lemputės įsigyjimo kainą), kai 1 kW kainuoja 0,31 Lt:

 • 0,1 kWh x (1000 h x 0,31 Lt) + 0,8 Lt = 31,80 Lt
Jei naudojama 1000 valandų CFL (20 W) lemputė išleidžiama (įskaitant lemputės įsigyjimo kainą), kai 1 kW kainuoja 0,31 Lt:

 • 0,02 kWh x (1000 h x 0,31 Lt) + 8 Lt = 14,20 Lt

Taigi, gali būti sutaupyta iki 31,80 – 14,20 Lt = 17,60 Lt, jei 1000 valandų naudojama CFL lemputė vietoje kaitrinės.

Kadangi per metus vidutiniškai viena lemputė dega 3 val. per dieną x 365 dienas per metus = 1095 valandas, o vidutinis namų ūkis naudoja 5 tokias lemputes, tai per metus kiekvienas namų ūkis Lietuvoje, esant 0,31 Lt už kWh elektros energijos kainai, gali sutaupyti 17,60 x 1,095 x 5 = 96,36 Lt (lempučių įsigyjimo kaina įskaityta).

daugiau…

Internetinė taupymo skaičiuoklė Osram puslapyje turėtų taip pat padėti išsklaidyti abejones dėl CFL ekonomiškumo.

Tik viena tokia lemputė per savo veikimo laikotarpį gali jums sutaupyti iki 60 eurų ir sumažinti CO2 emisijas 400 kg. Be to, tokių lempučių veikimo laikas yra iki 10 kartų ilgesnis už paprastų lempučių. Energiją taupančios lemputės brangesnės, tačiau dėl ilgaamžiškumo jas naudoti yra pigiau.

Šiandien kaip tik peržvelgiau Senukuose energiją taupančiųjų lempučių asortimentą – visai neblogas (tiesa mūsų minėto Sirijaus nėra). Kainos įvairios – nuo ~6 iki 49lt – jos paprastai prilauso nuo lempučių modelio efektyvumo ir gyvavimo trukmės. Pavyzdžiui, Philps Genie lemputė 18 W savo apžvietimu prilygstanti 100 w kaitrinei gyvuoja 6000 val (6 metai) ir naudoja >5x mažiau energijos – ji priskiriama A klasei. Jei 24W = 100 W, jau bus rašoma B klasė ir truputį pigesnė bus. Brangiausia matyta buvo Osram Dulux 23W=120W ir gyvuoja apie 15000 val. (prilygsta 15 kaitrinių) – ir ji vis tiek apsimoka. Visai neblogą CFL pasiūlą mūsų parduotuvėse turi lenkų AppoloLighting, kurių kaina prasideda nuo 4 Lt (15W, klasė B, 6000 val.). Taigi, rinkdamiesi lemputes (kas greti taps būtinybe ES ir kitose šalyse), būtinai atkreipkite dėmesį į efektyvumo klasę (ženklinimą) bei gyvavimo laikotarpį – pigiausios ne visada būna tokios efektyvios bei ilgaamžės. Kaitrinės lemputės yra visiškos atgyvenos – tesiekia E-G klasę.

energy.gif

Lemputės paprastai būna dviejų “sriegių dydžių“ – cokolių – E14 (mažesnis) ir E27 (didesnis). Visas didesnio cokolio savo namuose jau pasiketęs senokai esu, tik kiek kėbliau su E14 cokoliukais, kurių yra koridoriuje – nelabai mačiau trumpų modelių.

Dėje, CFL nėra jau tokios nekenksmingos – jose yra nedidelis kiekis gyvsidabrio, todėl jas išmesti (ir daužyti!) taip paprastai jokiu būdu negalima. Tačiau kaip jas reikės tinkmai utilizuoti niekas dorai ir nepaaiškina. Manau, turėtų būti įrengti specialūs šių lempučių surinkimo punktai ar konteineriai. Nebetinkamas CFL lemputes galima perdirbti ir panaudoti naujiems gaminiams. Philips ir GE nuo 2006 m. gerokai sumažino naudojamo gyvsidabrio kiekį, o Osram teigia labai besirūpinantys aplinkosauga ir siekia, kad lemputės būtų utilizuojamos ir panaudojamos naujiems gaminiams net 100 proc.
kaip.tik.ten

22 atsakymai į “Vėl lemputės: praktinis požiūris”

 1. būtų įdomu kur pamatyti pilnesnius skaičiavimus, nes lemputės gyvenimas susideda iš kelių dalių: gamybos, naudojimo ir utilizavimo. tik tada būtų galima būtų pasakyti, kurios lemputės “ekologiškesnės“. gal būt gamybos ir utilizavimo etapai nereikšmingi, bet vėl gi, tam reikalingas tyrimas.

  kitas nepilnai išanalizuotas klausimas yra lemputės naudojimo amžius — reikia įvertinti, kad tam tikra dalis lempučių sudužta (sudaužomos). tai irgi įtakoja vidutinį lemputės amžių. gal būt tai yra labai mažai ir galima nevertinti, bet tada tai turi būti kažkaip argumentuota.

  kuo skiriasi osram lempučių reklaminę skaičiuoklė nuo kokios nors shell kuro deginimo ekologiškumo skaičiuokles?

  aš nesu prieš taupančias lemputes, bet nemėgstu, kai pateikiama tik dalis info

 2. ramūnas said

  Pasiduodu 🙂 Tikrai nepretenduoju į visažinį.

  p.s. jei būsi Vilniuj – duok žinią – skolingas tau alaus už dviračio tašę 🙂

 3. sugebėjau pataikyti į nepažįstamo pažįstamo blogą 😉

  ar gerai laiko krepšys?

  o dėl lempučių, tai kabinėjuosi todėl, kad beveik visuose palyginimuose būna tik eksploatacija, bet nėra nei gamybos, nei utilizacijos, ar dar kažkokių faktorių. ir man tada atsiranda toks jausmas, kad mane bando apgauti 😉

 4. […] vieta, kur dažnai pasisemiu progresyvių idėjų – Ekoblogas. Pats laikas kilti į kovą su netaupiomis kaitinamosiomis lemputėmis, bet aš, kaip ištikimas technomaniakas, norėčiau jas keisti ne į fluorescentines o į daug […]

 5. Kęstas said

  diodai? žvakės?

 6. audrys said

  Reikėtu nepamiršti, kad lemputės ilgiausiai šviečia šaltuoju metų laiku, taigi kaitrinės lemputės ne tik šviečia, bet ir šildo. Ta energija niekur nedingsta. Man labiau patinka sėdėti prie stalo, kai sklinda, ne tik šviesa, bet ir lemputės šiluma. Beto, mažiau vargsta akys.

 7. ramūnas said

  Nors esu ne fizikas, bet drąsiai galiu teigti, kad kaitrinės lemputės yra pats neefektyviausias šviesos šaltinis išrastas žmogaus. Tas minimalus šilumos kiekis vis tiek išgaruoja lauk. Visai nebloga ta CFL lempučių šviesa – įpročio reikalas. O stalo ir romantiškos atmosferos gali paprasčiausiai nebelikti – praūž štai Katrina ar Anatlijus ir nusineš kartu su lempute bei stalu 🙂

 8. Hablicelis said

  Matau, kilo klausimas dėl utilizavimo. Leisiu sau pastebėti: pilnos komplektacijos tokių ir visų kitų perdirbtinų (t.y. ne kaitrinių, nors ir jas reikia perdirbinėti) lempų tvarkymo įranga iš švedų kainuoja kuklius ~ 0,5 mln. €
  Lietuvoje niekas nedotuos tokio perdirbimo, o vietiniai surinkėjai/perdirbėjai gaus naudotis užsienio “partnerių“ paslaugomis, bet ne už ačiū. Gamybos peripetijas išmanau skystai, tai nekomentuosiu, bet tvarkymas pastarųjų – turtingųjų užsiėmimas, kai vulgarioji kaitrinė apsiriboja stiklo atskyrimu nuo metalo.
  Ces’t la vie: mesime jas ir toliau į konteinerius arba dėsime į kartonines dėžutes ir siųsime kur nors Vokietijon?
  Spėju, kad dauguma mes.

 9. […] veikiančių) – taip būtų išspręsta žalingų atliekų problema (pvz gyvsidabrio turinčių CFL). Panašu, kad General Electrics ima lyderiauti šioje pozicijoje. Gal galima bus sulankstyti […]

 10. […] (sveiki atvykę į žaliųjų žibintų kvartalą) – tą kaitinančią lemputę galėjo juk pakeisti į CFL – vis šiuolaikiškiau būtų… Vis daugiau aplinkosauga besirūpinanti Apple (po pernykštės […]

 11. voker said

  aš jau daugiau kaip pusę metų naudoju halogeninę stalo lemputę ir ji man labai patinka.taip pats efektyviausias energijos taupymas.anksčiau naudojau kaitrinę.tačiau kaitrinė lemputė daugiausiai energijos atiduoda šilumai, todėl labai daug energijos šios lemputės išeikvoja.jos šviesa maloni ir jauki, tačiau ji labiau tinka apšviesti ne darbui skirtą vietą, o poilsiui išryškinant kambario atitinkamą kampą ar paveikslus.Arba žiūrint televizorių. Žiūrint televizorių būtinas apšvietimas, nes kitaip akys labai kenčia nuo šviesos kontrasto.
  halogeninės lemputės 20w atstoja kaitrinės 100w lemputes, nes jos šviesa labai ryški.
  lemputės dažniausiai naudojamos tamsiuoju metu laiku, todėl verta pasidomėti halogeninėm lemputėm

 12. Kęstutis S. said

  Halogeninės lemputės yra mažiau efektyvios už CFL ir dar sukelia didesnį gaisro pavojų, nes labai kaista, tačiau yra efektyvesnės nei paprastos kaitrinės lemputės.
  Man taip pat neduoda ramybės CFL, FL perdirbimo klausimas — kur galima būtų priduoti jau sugedusias lemputes ir tas kurios dar suges 🙂

 13. sigurdas said

  Pagal atliekos.visiems.lt, elektros lemputes (jei jos kartu su prietaisais) galima atiduoti UAB „Elektroninių mašinų perdirbimas“. Dėl vienos elektros lemputės įmonės darbuotojai pas jus nevažiuos, tačiau jei namuose atsiras daugiau sugedusių elektros prietaisų – juos galima išsikviesti nemokamu telefonu 8 800 10108.
  Nieko atskirai apie lemputes, ir tuo labiau CFL, nesako, bet gal galima tiesiog paskambinti jiems ir susižinoti?

 14. vytas said

  Turiu sodybą,kurioje yra nemažai šviestuvų,kuriuose tinka ti energiją taupančiuos lempos.
  Energiją taupo ir šviečia neblogai, TAČIAU KEIČIU DAŽNIAU NEI KAITRINESW LEMPAS ,O KAINA TARP 13 – 14 lt.
  KAD JOS TARNAUJA 5000 – 6000VALANDŲ PASAKOS. Matyt reikia keisti šviestuvus ,o į ką ????
  Kaitrines lempas greitai nustos gaminti. Taupančios dėl aukščiau išvardintų priežaščių labai brangu ,o lauko apšvietimui hologeninių lempų ir nemačiau,tik prožektoriai. Lyg ir nėra jokių variantų

 15. Rmūnas said

  Viename kambaryje sumontuotas el.jungiklis su šviesos indikatoriumi.Įsukus energiją taupančią lemputę-ji nežymiai žybsi(jungiklis išjungtas).Fazė,kap ir priklauso,pajungta į jungiklį.Kituose kambariuose ,kur paprasti el. jungikliai,žybsėjimo nėra.Vadinasi,norint taupyti,turi atsiskyti patogumo naktį negrabinėti sienų,kad surasti el.jungiklį?

 16. zonder said

  yra kaune firmele, kuri utilizuoja fluorascensines lempas, nu vienu zodziu ir visokias kitokias. savos gamybos aparatas, kuris veikia puikiai. pirma atskiriamos metalines detales, poto traiskomos lempos, merkiamos i specialu skysti. Lieka svarus stiklas, kuris sumalamas.

 17. Zalias said

  As uz gamtos tausojima, taciau CFL sviecia tikrai trumpiau. “Apolo“ firmos lempute veike tik vienerius metus, o kita – pakeite spalva i violetine. Brangesnes lemputes kol kas dar dirba, taciau kaip su ju utilizavimu.

 18. zalias said

  Ir kaip Ramunas sake, CFL galimybes ribotos, nes “el.jungiklis su šviesos indikatoriumi.Įsukus energiją taupančią lemputę-ji nežymiai žybsi(jungiklis išjungtas)“, pas mane lygiai tas pats buvo, tai vel teko isukti kaitrine lempute.

 19. lempute said

  skaiciau straipsni, kad del gyvsidabrio skleidziami ultavioletiniai spinduliai, kurie ne i nauda: jei arti odos, tai gali odai kenkti ir epilektikams kenkia, o ju kiekis priklauso nuo baliono stiklo kokybes.taip pat ju neverta naudoti ten kur bus naudojamos kelias min, tai tarnaus tiek kiek ir kaitrine, o kainuos n kartu brangiau.

 20. Genutė said

  yra vienas bloga taupiųjų lempučių savybė -elektromagnetinė radijo dažnių spinduliuotė

  http://www.magdahavas.org/category/publications-abstracts/electronic-devices/

 21. Genutė said

  yra vienas bloga taupiųjų lempučių savybė -elektromagnetinė radijo dažnių spinduliuotė .Pagooglinkit:

  Electronic Devices « Dr. Magda Havas, PhD

 22. Agnė said

  Matau įdomi diskusija pas jus. Dėl led lempučių ekonomiškumo visas abejones galima išsklaidyti perskaičius http://www.taupisviesa.lt/lt/led-technologija/1/32/ straipsnį. Aišku, ne jis skirtas ne dideliems žinovams (kuriems dėl to abejonių nekyla), tačiau paprastam žmogeliui tokiam kaip man ten surašyta viskas aiškiai 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: