EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

M. Castells: aplinkosaugos teorija Id.

Posted by ramūnas vasario 20, 2007

Pasidalinsiu su jumis sociologo Manuel Castells aplinkosauginio judėjimo analize, kuri man labai patiko. LT apskritai trūksta teorinio pagrindo – tikiuosi šis tekstas padės užpildyti susidariusį vakuumą. Čia skelbsiu nuskanuotus fragmentus iš jo knygos “Tapatumo galia“, 2006 m. Tikrai vertingas kūrinys, padedantis suvokti šiuolaikinę informacinę visuomenę (galite paieškoti, pvz. knygų mugėje). N.B. Informacija skirta tik pažintiniams tikslams ir nepažeidžia autorinių teisių. 🙂

toliau…

Savimonės “žalinimas“ – aplinkosauginis judėjimas

 

Jei mums reikėtų įvertinti socialinius judejimus pagal jų istorinį produktyvumą, t.y. pagal jų poveikį kultūrinėms vertybėms bei visuomenės institucijoms – tai aplinkosaugos judėjimas nusipelno ypatingos vietos žmogaus avantiūrų žemėlapyje.

Amžių sandūroje 80 procentų amerikiečių ir daugiau kaip du trečdaliai europiečių laiko save aplinkosaugininkais; partijos ir jų kandidatai vargu ar galėtų būti išrinkti į valdžią, jei “nenuspalvintų“ savo platformos žalia spalva; vyriausybės ir tarptautinės institucijos kuria vis naujas programas, specialiąsias agentūras bei įstatymus gamtai ginti, gyvenimo kokybei gerinti ir pagaliau Žemei išsaugoti tolimojoje ateityje bei mus pačius – artimiausioje ateityje. Bendrovės, tarp jų ir daugelis žinomų aplinkos teršėjų, aplinkosaugos ideologiją įtraukė į savo viešųjų ryšių programas bei pačią aplinkosaugą pavertė viena perspektyviausių savo naujųjų rinkų. O sena ir supaprastinta priešprieša tarp plėtros neturtingiesiems bei apsaugos turtingiesiems visame pasaulyje buvo transformuota į daugiabriaunę polemiką dėl to, ką iš tiesų reiškia darni plėtra kiekvienoje šalyje, mieste bei regione.

Be abejo, dauguma mūsų fundamentaliųjų problemų, susijusių su aplinkosauga, išlieka, nes norint jas spręsti, reikėtų transformuoti gamybos ir vartojimo būdus, taip pat mūsų visuomenės organizavimą bei asmeninius gyvenimus. Mirtiną grėsmę tebekelia pasaulio klimato atšilimas, atogražų miškuose vis dar liepsnoja gaisrai, nuodingieji chemikalai plačiai naudojami konvejerinėje maisto gamyboje, didžiulis skurdas sako gyvenimui “ne“, o vyriausybės žaidžia su žmonių sveikata, kaip rodo Majoro pamišimo dėl britų karvių kempinligės pavyzdys. Pats faktas, kad visi šie bei daugelis kitų probleminių klausimų yra viešai svarstomi, kad vis daugiau žmonių suvokia sių dalykų tarpusavio priklausomybę ir globalumą, sudaro pagrindą juos svarstyti, o galbūt ir kreipti institucijas bei politikas atsakingai veikti aplinkosauga grindžiamos socioekonominės sistemos linkme. Daugiakryptis aplinkosaugos judėjimas, didžiojoje pasaulio dalyje susiformavęs XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje bei turintis stiprias pozicijas Jungtinėse Valstijose ir Šiaures Europoje, daug prisidėjo prie mūsų mąstymo apie ekologiškos visuomenės bei gamtos santykio esminės transformacijos bei naujos kultūros atsiradimo.

 

Kalbėti apie aplinkosaugos judejimą yra kiek sutartinis dalykas, nes jo sudėtis tokia įvairi, o jo išraiškos formos kinta sulig kiekviena šalimi bei kultūra. Todėl prieš vertindamas jo transformacinį potencialią, pamėginsiu tipologiškai išskaidyti įvairias jo sudedamąsias dalis bei kiekvieną tipą iliustruosiu pavyzdžiais, kad mano argumentacija skambėtų tikroviškai. Po to leisiuosi į platesnį aplikosaugininkų gvildenamų temų ir pamatinių mūsų visuomenės struktūrinės transformacijos dimensijų ryšio nagrinėjimą. Turiu galvoje kovas dėl mokslo ir technologijų vaidmens, erdvės ir laiko kontrolės bei naujų tapatumų konstravimo. Apibūdinęs aplinkosaugos judėjimų socialinę įvairovę bei kultūrinius panašumus, imsiuosi nagrinėti, kokiomis priemonėmis ir kokiais būdais jos daro poveikį visuomenei, o tam tikslui turėsiu išsiaiškinti jų institucionalizavimo bei santykio su valstybe klausimus. Galop teks apsvarstyti ir stiprėjančią aplinkosaugos judėjimų ir socialinių kovų sąsają – tiek lokalinę, tiek ir globalinę – bei vis populiarėjančią aplinkosauginio teisingumo perspektyvą.

bus daugiau

 

Reklama

3 atsakymai to “M. Castells: aplinkosaugos teorija Id.”

 1. mashius said

  o ta knyga siaip knygynuose yra ?

 2. ramūnas said

  taip yra. viso išversta trilogijos du tomai (čia antrasis).

 3. leon187 said

  neradau sio weblogo savininko emailo, tad rasau cia
  Global warming could make faucets run dry
  http://news.com.com/2100-11395_3-6161447.html?part=rss&tag=2547-1_3-0-5&subj=news

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: