EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Monsanto ateina į Lietuvą: ar įsileisim?

Posted by ramūnas - 9 vasario, 2007

Taigi mielieji – jie ateina… Tiksliau dar ruošiasi. Didžiausias agrocheminių trąšų ir genetiškai modifikuotų (GM) augalų gamintojas. Aplinkosaugininkų nedraugas Nr. 1.

Info iš GMO.AM—>2007 m. sausio 17 d. Monsanto kompanijai atstovaujanti Monsanto Crop Sciences Sweden AB pateikė Aplinkos ministerijai prašymą dėl leidimo atlikti genetiškai modifikuotų kukurūzų lauko bandymą Kėdainių rajone.
Aplinkos ministerija įvertins, ar šis pranešimas atitinka GMO įstatymo numatytus reikalavimus, ir apsvarstys visuomenės pareikštas pastabas, susijusias su šio tyrimo saugumu sveikatai ir aplinkai.
<— daugiau…

Priklausys nuo mūsų pačių, ar mes tylėsime, niurnėsime ar drąsiai pareikšime savo nuomonę. Kaip tai galime padaryti, užklausiau Aplinkosaugos ministerijos – pagal galiojantį Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. birželio 11 d. isakymą Nr. 299 “Dėl visuomenes informavimo ir dalyvavimo išduodant leidimus naudoti genetiškai modifikuotus organizmus“ (GMO)
(Žin., 2003, Nr. 62-2832; 2006, Nr. 4-127) 14-16 punktus:

14. Visuomenė turi teisę:

14.1. per 40 dienų nuo informacijos apie ketinimą naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ar jų produktus paskelbimo visuomenės informavimo priemonėse dienos teikti Aplinkos ministerijai motyvuotus pasiūlymus ar pastabas. Aplinkos ministerija juos turi registruoti pagal 1 priede nustatytą formą ir atsižvelgti į visuomenės motyvuotus pasiūlymus bei pastabas (16);

14.2. per 10 dienų nuo pirminės išvados dėl ketinimo naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ar jų produktus paskelbimo visuomenės informavimo priemonėse dienos pagal šios tvarkos 9.2 punktą teikti Aplinkos ministerijai pastabas. Aplinkos ministerija jas turi registruoti pagal 1 priede nustatytą formą ir atsižvelgti į visuomenės motyvuotas pastabas (16).

15. Visuomenė, teikdama motyvuotus pasiūlymus ar pastabas dėl ketinimo naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ir jų produktus bei pastabas dėl pirminės išvados, privalo nurodyti klausėjo vardą, pavardę (organizacijos pavadinimą), adresą, telefoną ir datą.

16. Aplinkos ministerija pagal galimybes atsižvelgia į motyvuotus visuomenės pasiūlymus ir pastabas ar argumentuotai paaiškina, dėl ko jie nebuvo priimti.

Taigi, gerbiamieji, turime laiko iki vasario 26 d. (nors į mano laišką ataskiusi GMO skyriaus darbuotoja nurodė 30 d. – taigi iki vasario 16d.(!) [jei nesuklydau]. Tagi pareiškime savo nuomonę!

Apskritai mano pozicija GMO atžvilgiu būtų tokia: GMO galima naudoti tik griežtai kontroliuojamoje aplinkoje – pvz., spec. cisternose (mikroorganizmus) (panašiai kaip radioakatyvų kurą reaktoriuose), kur jie iš ties būtų vertingi ir gamintų naudingus produktus medicinai, buičiai ar pvz., biokurą (kaip užsimenama filme FreedomFuels). Tačiau aš kategoriškai pasisakau prieš tokių organizmų (šiuo atveju kukurūzų Roundup Ready – genetiškai modifikuotų augalų, kurie atsparūs herbicidui glifosatui – Roundup, gamintojas tas pats Monsanto) išleidimą į aplinką ir lauko bandymus. Man nerimą kelia ne jų tiesioginė žala žmogaus sveikatai, bet galimas netiesioginis neigiamas poveikis ekosistemos būklei, padidėjęs glifosato naudojimas (tai organofosfatinis junginys, pasak gamintojų, greit skylantis, tačiau kontraversijos pakanka), rezistentiškumo geno perdavimo tikimybė kitiems augalams ir kt. ilgalaikio saugumo klaustukai.

Aš manau, kad Lietuva turi unikalią galimybę plėtoti ekologinį žemės ūkį ir tokia GMO invazija yra nepateisinama žvelgiant iš ilgalaikių perspektyvų pusės.

Tai ne pirma žinia apie GMO augalus Lietuvoje – medijoje figūravo modifikuoti rapsai. Tačiau aš niekur daugiau negirdėjau apie Monsanto Roundup Ready kukurūzus, kurie manau yra kur kas svarbesni šiuo atveju.

Taigi, reiškime savo motyvuotą nuomonę.

Kontra informacija lietuviškai: čia , čia ir čia

Pozityvi: štai čia (kuri man atrodo ypač paviršutiniška ir neiformuota)

Neutrum: čia.

Na, belieka spręsti Jums. Aš jau apsisprendžiau.

kaip.tik.ten

19 atsakymai į “Monsanto ateina į Lietuvą: ar įsileisim?”

 1. baltas said

  Tai gal reikia rimciau cia pabanguoti su tais apsisprendimais ir kokia peticija bent online sukurti? nes per silpnai tesigaus jei visi individualias nuomones atskirai kazkur spresis..

 2. Skindrukas said

  Peticija būtų neblogai. Mokėčiau – pati sukurčiau. Bet jei kas sukurs – mokėsiu paplatint.

 3. leon187 said

  manau reikia sukurti peticija kuria galima butu pasirashyti internetu (kaip culture.lt), tai butu patogiausias, daugiausiai zmoniu surenkantis, ir produktyviausias budas

 4. ramūnas said

  potencialiai galima būtų kurti peticiją (kad ir online, tačiau per mažai laiko (o ir procesui reikia laiko – užtruktų). jei kas ryžtusi – galėčiau padėti analize. dabar manau, svarbiau būtų paplatinti žinią visuomenei, nes kaip matau, informacija beveik nebuvo viešinta. pilną savo motyvaciją įdėsių į postą vėliau – dabar dėlioju literatūros nuorodas. Taip pat reiks pranešt organic.lt žmonėms. Mes laimėsim 🙂

 5. aiste said

  Laba diena,
  manau reiketu kad zinovai parengtu trumpa tipini tksta ir riekia tiesiog uzversti minsiterija laiskais…. regsitruotais….. Tipinins tekstas galetu atsidurti internete su prierasu kur paraysti varda pavarde parasa, adresa ir kur isisusti meilu arba pastu, kas netingi.

 6. Andrius said

  Sveiki,

  dekui uz si puslapi. Dziugu matyti, kaip jis isivaziuoja. Preliminaria peticija paruosiu iki rytojaus ir patalpinsiu i tinklalapi http://www.zalieji.lt
  Paskui teksta galesime tobulinti, pasitare su Ramunu ir kitais.
  Beje, siuo metu mes kuriame alternatyvu tinklalapi gmo.zalieji.lt. Gal kas norite prisideti?

  Iki susirasymo,
  Andrejus Gaidamavicius
  GMO valdymo prieziuros komiteto narys,
  atstovaujantis Lietuvos zaliuju judejima
  8 678 87600

 7. Andrius said

  Beje, Aplinkos ministerijoje si klausima svarstys tik balandzio 5 diena. Taigi to laiko, per kuri galima daryti spaudima musu komitetui – dar pakankamai. Siuo metu is mazdaug 20 komiteto nariu pries GMO ten kol kas pastoviai pasisako tik trys…

  Andrejus Gaidamavicius

 8. ramūnas said

  Ačiū. Tik primygtinai siūlau “nepasišiūkšlinti“ su peticija. Jei dar napastebite ir nematote, jums primenu, kad žaliųjų įvaizdis Lietuvoje yra tragiškas. To priežastis – naudojami tie patys veiklos metodai, kurie gal ir buvo efektyvūs 80-aisias; vyrauja pernelyg didelis kategoriškumas; nelankstumas; stagnuota organizacija. Visa tai lėmė, kad visuomenėje žaliųjų įvaizdis siejamas su piktu, viskuo nepatenkintu, neišsilavinusiu, šūkaujančiu žmogumi (ir tai nėra mano vieno pastebėjimai). Tokiais šūkiais kur figūruoja neiko nepasakantys žodžiai “vagys, mafija, plėšikai etc.“ jūs nieko nepasieksite, tik dar labiau sukiršinsite visuomene. Tikrai ne kas… Vienintelė išimtis iš viso judėjimo būtų Klaipėdos “Žvejonė“. Pasižiūrėkite į Vakarų šalis – ten situacija visai kita – vyrauja dialogas, diskusija, o ne kategoriškumas.
  Todėl ir nenorėčiau būti tapatinamas su “žaliuoju“ pagal Lietuvoje vyraujančius kriterijus.
  Linkiu daugiau pagrįstumo ir pozityvumo.
  P.S. tikiu, kad toks požiūris “iš šalies“ įneš teigiamų pokyčių mūsų šalies aplinkosauginiame judėjime (ar bent sukels diskusijas :))

 9. Raimondas said

  Būtinai reikia nepalikti šio reikalo neišsakius Mūsų visų nuomonės. Lietuva gali turėti puikią ateitį ir be GMO. Nesistengiu būti kategoriškas, bet prieš GMO nusiteikęs labai neigiamai.
  p.Ramūnai, Jūsų paskutinis komentaras labai teisingas!

 10. Mama said

  Savo ir savo triju vaiku vardu pasisakau ketegoriskai pries GMO. Tai visu musu labui.

 11. mashius said

  manau būtina peticija…

 12. Andrius said

  Ramūnai, visa tai, ką išvardinai apie žaliuosius – man ne naujiena. Bet tokį įvaizdį suformuojame ne mes, o žiniasklaida, kuri, dėkui Dievui, nors į protesto akcijas dar reaguoja, kas yra tik ledkalnio viršūnė viso mūsų darbo. Antra, tikriausiai per daug pats judėjimas sutapatinamas su organizacijos vadais, kurie iš tikrųjų yra karštakošiai, bet jeigu vienu atveju tai trūkumas, kitu atveju yra privalumas – jei būtume nuosaikesni, ko gero, nepavyktų sustabdyti daugelio neigiamų dalykų (pragaištingų įstatymų, detaliųjų planų ir pan.). Lietuvos žaliųjų judėjimas yra jau tokia organizacija, kuriai rūpi ne įvaizdis, o veiklos rezultatas, nesvarbu, kokiomis priemonėmis jis pasiekiamas. Beje, mūsų radikalumas, priešingai negu tavo paminėtų Vakarų žaliųjų, yra įstatymų ribose, mums netenka mokėti baudas už nesankcionuotas akcijas. Sutinku, kad daliai visuomenės (gal netgi didžiajai) mūsų veiklos metodai nepatinka, bet ir visi kiti tavo išvardinti metodai yra naudojami, tik jie nėra visuomenei matomi. Kita vertus, man kaip tik atrodo, kad mums dabar trūksta to radikalumo, tapome nuosaikesni nei kada nors anksčiau. Nežiūrint į požiūrio skirtumus, manau, kad jeigu jau yra koks bendras sąlyčio taškas, visada naudingiau bendradarbiauti. Pavyzdžiui, kovoje dėl vilkų medžioklės uždraudimo, aš visada pasitelkiu medžiotojus, jeigu tik randu bendraminčių, nors kitu atveju pasisakau prieš pačią medžioklę kaip po tokią. Ir dėl GMO tas pats – mes esame dideli draugai su Žemės ūkio ministerija, kuri lygiai taip pat, kaip ir mes, priešinasi GMO auginimui Lietuvoje. Bet kitu atveju – esame dideli priešai, nes Žemės ūkio ministerija stengiasi leisti privatizuoti miško parkus. Tai yra vadinama strateginiu dalykiškumu, kuris pradedamas susirašinėjimu ir dialogais, o galiausiai, kai jau niekas nebepadeda – baigiasi protesto akcijomis ir teismais. Kalbi apie visuomenės kiršinimą… Taip, mes stengiamės ugdyti visuomenės nepakantumą antiekologijai. Nes, kol jo nebus, tol ta kitoji radikalioji pusė, kuri stengiasi naikinti, nebus atsverta tos radikalios pusės, kuri stengiasi išsaugoti.
  Aš žaliųjų judėjime esu pakankamai naujas žmogus, bet mano pažiūros visada išliks tokios pat – priklausysiu šiai organizacijai ar ne. Matau daug spręstinų problemų, todėl jaučiu pareigą ne mesti viską, o bandyti taisyti situaciją. Nes man, kaip ir tau, rūpi, kad ši organizacija būtų žalia pačia geriausia prasme. Aš džiaugiuosi, kad turiu galimybę to siekti ir didžiuojuosi tuo, kad galiu vadinti save žaliuoju. Kadangi tai visuomeninė organizacija – prie jos keitimo gali prisidėti kiekvienas savo dalyvavimu, bet ne kritika. Nes nėra tiek žmogiškųjų resursų, kad galima būtų reaguoti į visas neigiamas pastabas. Kiekvienas naujas mūsų aktyvistas, kuris su savimi atsineša žinias, patirtį ir idėjas, visą mūsų situaciją keičia iš esmės. Belieka reziumuoti, kad kokia visuomenė, tokie yra ir žalieji – neatskiriama jos dalis. Mano manymu, šiandien žalieji, kaip ir visa visuomenė, yra per daug pasyvūs.

 13. egle said

  as pries. teko kiek studijuoti apie GM augalus, tai sansai juos “testuojant“ atviroje aplinkoje islaikyti uzdaroje teritorijoje ir sukontroliuoti ju plitima labai menki.. peticiju platinimu ir rengimu puikiai pasizymi http://www.culture.lt galima ju rengejams parasyt jie panasiai dalykais domisi ir rupinasi, gal prisijungtu.. ju rengiamas peticijas pasiraso desimtys tukstanciu.
  sekmes

 14. jn said

  prieš šita nesamonė

 15. jn said

  peticija mano visa giminė palaikis, tik skambinkit

 16. astunkojis said

  Taigi, kad geriausia jei kas nors nepatinka ir matai problema, eiti ir spresti paciam, jei esi vienas is tokiu pat bendraminciu, – jungtis, jei pirmas, – eiti ir oranizuoti. sakyti kad zalieji to nedaro ir ano, paprasta, bet ko galima tiketis is zmoniu kuriuos galima ant pirstu suskaiciuoti… taigi taip ir su GMO ir su daugybe kitu problemu, kurias kartais visuomene net nelaiko problemomis nes per mazai zino… o is nezinojimo, arba net paprasciausio egocentriskumo, atsiranda ‘visuomenes nuomone’ ir visokie demokratiniai zaidimai. Bet gamta nezino kompromisu, arba jai tai gerai arba ne, taigi reikia eiti ir veikti, jungtis, dirbti, kad ir kokia maza kruopelyte prisideti, jei nera laiko…

 17. Jonukas said

  Faktas tas kad reikia burtis ir uzhkirsti kelia tokioms invazijoms, cia ishlikimo klausimas! Dauk zmoniu masto kad GMO yra ciki piki ir galim tai vartoti nes jau 30 metu kaip zmones vartoja ir gyvena.. O ar ilgai ir kas laukia toliau?

 18. magas said

  jau seniai domiuosi ekologinemis politinemis ir ekonominemis aktualijomis pasakulyje. dabar ziuriu filma Tunkashila kuriame kalba kad 1500000 ukininku nusizude indijoje, del to kad buvo isakyta pirkti monsanto seklas kurios yra genetiskai modifikuotos ir patentuotos o naturalios buvo draudziamos del sio monopolio. jei to nesustabdysime turesime tik isigimusius vaisius o ne naturalias gamtos dovanas.

 19. ramas said

  Zalieji ir visi kas uz ekologija turi eiti i valdzia,tik taip isspresi problema.Valstybe turi tapti ekologine.Visi protestai tik laikinai isspres problema.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: