EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Naftos lobistų atsakas

Posted by Kęstas vasario 3, 2007

oil_well.gifVasario 2 dieną paskelbta ataskaita (Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC)) iš kart sulaukė atsako iš naftos verslo pramonės atstovų. Mokslininkams įvairiose šalyse išsiuntinėti laiškai siūlantys kiekvienam po $10000 už tai kad šie pareikštų abejones paskelbtai tarpvyriausybinei ataskaitai. Amerikos Įmonių Institutas (American Enterprise Institute) iš korporacijos Exxon-Mobil (kuri tiesiogiai susijusi su Dž. Bušo administracija) gavo 1,6 mln. dolerių, kuriuos mėgins panaudoti užsakomiesiems straipsniams.

Turint galvoje, kad ekologijoje, o ypač klimato kaitos, kaip akivaizdu bebūtų, kažką įrodyti 100% yra praktiškai neįmanoma (kadangi ši sritis apima labai daug veiksnių kurie yra tarpusavyje susiję), tokie ginčai gali tęstis dar ilgai. Ypač kai politinis interesas yra labai svarus.

2006 m. klimato kaitos problema tapo masinės kultūros dalimi, ir dabar tikėtina, kad tokių prieštaraujančiųjų bus mažuma. Vis daugiau ir daugiau žmonių suvokia, kad žmonijos veikla, kokia ji buvo iki šiol bei “tradicinis verslas“ yra per daug rizikingas sprendimas ir reikalingos tarptautinės pastangos, kad žalingas poveikis planetai būtų ne toks drastiškas.

 

kaip.tik.ten

Reklama

14 atsakymai to “Naftos lobistų atsakas”

 1. doo said

  Teisingai, tam, kad gręsiančius politinius sprendimus, kurie atneš žalos ekonomikai, lobistai galėtų atstūminėti, reikalinga skeptiškų mokslininkų parama. Štai ir darbuojasi. Įdomu, ar mūsų Laisvos rinkos institutas daug skiriasi nuo Amerikos Įmonių Instituto?

 2. Rytis said

  Čia gi yra mokslas, o moksle vyrauja diskusija. Jeigu JT paskelbė, kad atšilimas vyksta dėl žmogaus, tai dar nereiškia, kad taip būtinai ir yra. Juk ten ir tikimybė kažkokia. Labai abejoju, ar paskelbtuose raportuose nėra klaidų, o jeigu tie 10000 dolerių padės jas atrasti, tai tuo geriau. Juk Exxon nesiūlo fabrikuot duomenų, jie tik siūlo pažiūrėt į tai iš kitos pusės.
  Visos studijos yra vienaip ir kitaip finansuojamos. Aišku, visada malonu žinot, iš ko ir kiek. Besmegeniai žalieji (ne visi, o tik besmegeniai) ne ką geriau už naftos kompanijas.

 3. Kęstas said

  diskusija 🙂

 4. Pritariu Ryčiui. Man pačiam įtarimas kilo, kai staiga mokslininkai pasidarė kaip niekad vieningi, kai T.Bleras ir kiti pradėjo šnekėt apie CO2 sąryšį su globaliniu atšilimu. Keista, šiaip pasaulyje vyrauja kelios prieštaringos nuomonės, o čia staiga prieita vieningos nuomonės. Čia tikrai kažkas įtartina. Aš manau, kad galbūt šia problema prisidengiant bandoma išvengti rimtesnių klausimų.

  Galbūt žmogus planetai padaro didesnę žalą su sunkiaisiais metalais, cheminėmis medžiagomis žemės ūkyje ir kt.

  Dar vienas dalykas. Jau beveik visuotinai priimta ir faktu laikoma, kad dėl žmogaus kaltės gaminamas CO2 turi įtakos globaliniam atšilimui, tačiau… tačiau… argi kas nors keičiasi? Nesikeičia. Va, čia ir esmė. Jeigu, net mokslininkai ir politikai taip vieningai nusiteikę, tai kodėl nesikeičia niekas?

  Čia kažkas įtartina. Ir tam, kažkam išaiškinti tai gerai, kad kasnors duotų laisvės ir pinigų. 🙂

 5. ramūnas said

  aš manau, kad esmė būtent ir yra tame (gal mūsyse..:)), kad kaip tik keičiasi, nes po tokios ataskaitos globali problema bus sprenžiame kitokiame lygmenyje. Štai, Ž.Chirakas net siūlo atskira institucija tam įkurti. Nors manau efektyviausias būdas kažką keisti, yra pradėti nuo savęs.
  Prie vieningos nuomonės buvo prieita ne iš karto, bet 10 metų nuo kyoto protokolo. Dar 2001m. IPCC paskelbė savo nuogastavimus, bet tada nelabai kas jų paisė.

 6. doo said

  Dabar gi priimta manyti, kad toks dalykas kaip tiesa neegzistuoja, mat viskas labai reliatyvu. Postmoderni visuomenė ir pliuralizmas.. Tačiau sprendžiant bet kurią problemą būtina užimti poziciją. Asmeninių unikalių nuomonių mišrainė veda tik į pasyvumą. O “kažkas įtartina“ – netgi labai nestipri pozicija..

 7. 1. Postmodernios visuomenės Lietuvoje nėra. Yra prileista daug knygų apie postmodernizmą, tačiau nėra nei vieno postmodernistinio mąstytojo.

  2. Žaliųjų laikraščio 2007 metų Nr.1. yra labai nuostabus straipsnis apie klimato kaitą. Anglišką jo variantą galite rasti čia:
  http://www.earthsave.org/news/earthsave_global_warming_report.pdf
  Ten dėstoma, jog CO2 yra ne tokios pavojingos dujos klimato kaitai kaip metanas. Dėl CO2 mes galime mažai ką padaryti, o dėl metano sumažinimo – galime. Kiekvienas galime, keisdami savo gyvenimo būdą. Va, čia tai rimtas dalykas. Siūlau pasidomėt. 😉

 8. Doo said

  Laimi, dėl “1“ iš esmės nesutinku, nors aišku, egzistuoja ir didžiulė “nepostmoderni visuomenė“ – vien jau jūsų suabsoliutintas požiūris tai rodo.

  Dėl “2“ – tvarkoj, bet negaliu sutikti, kad kalbėjimas apie CO2 problemą dėl to yra klaidingas prioritetas. Svarbios abi problemos, o jūs sakot maždaug: “nesimokykit matematikos, gramatika svarbiau“.

 9. Doo, 🙂

  1. Išvardinkite bent 3 jums žinomus Lietuvos postmodernizmo mąstytojus.

  2. CO2 yra išgalvota problema. Ja bandoma uždengti daug svarbesnį dalyką – žmonių gyvenimo būdą. Tai, kad Širakas įkurs dar vieną instituciją ar Pasaulio bankas perves dar kelis milijardus Kinijos didžiausioms įmonėms, kad tos sumažintų CO2 emisiją 10 procentų, tai niekas nesikeičia. Tai jau vyksta. Institucijos prikurtos. Projektai vykdomi. Aš pats dalyvauju viename projekte, kuris skirtas klimato kaitos mažinimui. Tačiau niekas nesikeičia. Net ir pakeitus visą naftą, anglį ir dujų kurą – vėjo, saulės, potvynių ir kita energija, žmonių gyvenimo būdas nepasikeis. O nepasikeitus gyvenimo būdui planeta Žemė bus ir toliau niokojama – bus tiesiami elektros laidai, gatvės, ariami laukai, kertami miškai ir pilama chemija, vartojimas vartojimas vartojimas… Šitas dalykas turi keistis. Žmonės turi matyti save, o ne CO2. CO2 yra dar vienas išsisukinėjimas.

  (Metano problema man patinka labiau, nes ten raginama keisti gyvenimo būdą. Tai gali padaryti kiekvienas. Ir nuo to situacija gali keistis. Bet yra ir kitų dalykų kuo žmonija turėtų užsiimt.)

 10. ramūnas said

  smagu, kad plėtojasis diskusija 🙂
  “cogito ergo sum“ – jei yra tikinčių ir mąstančių apie postmodernizmaą, vadinasi jis ir yra. ir nebūtina mums savų filosofų – galime pasiskaityti prancūzų. nemanau, kad jei mes savų neturime, vadinasi gyvenam dar viduramžiuose. tai ne rodiklis.
  dėl metano tai tiesa, jo IR kumuliuojantis poveikis stipresnis nei Co2. Tačiau jo kiekis daugiausia padidejo nuo industrinės revoliucijos ir dėl to jis išlieka atskaitos taškas. Ir CO2 emisiją kaip tik manau lengviau būtų reguliuti, nes didžiausias jo kiekis patenka dėl augančių žmonijos energentinių poreikių. Didžiulis kiekis metano – 500 gigatonų – dar laukia mūsų Sibiro pelkėse – joms patirpus jis iškils į paviršių, ir tada…
  Sutinkų, kad reikia keisti gyvenimo būdą. Taip efektyviausiai kaip tik ir galima sumažinti CO2 suvarojimą – energijos taupymas, “auto-no-pasaran“ ir panašiai. Vegetarizmas irgi variantas, tačiau augalininkysė irgi prsisdeda prie šiltnamio dujų išmetimo, tad tai nėra panacėja.

 11. 1. Prašom be abstrakcijų. Konkrečiai pavardėmis. Išvardinkit nors 3 postmodernistus. 🙂

  2. Kaip jūs siūlote mažinti CO2 emisiją ir ką dėl to galite padaryti? Tik prašom konkrečiai… aš galiu tą ir tą.

 12. ramūnas said

  1. m. foucault; j. baudrillard; g. deleuze, f. guattari (pastarųjų laukiu kada išvers:))
  2. dviratis, visuomeninis transportas, energiją taupančios lemputės, investuoti į atsinaujinančią energetiką, nuspirkti žemės galbaliuką->statyti vėjo jėgainę:), aktyviai reikšti savo nuomonę etc… daug ką galima. žolę auginti ant stogo taip pat:)

 13. 1. 3 Lietuvius postmodrenistus. Gi apie Lietuvą kalbam. 🙂 Sakėt, kad Lietuvoj yra.

  2. gerai. 🙂 nesiginčysiu…

 14. ramūnas said

  a tai ne, sakiau, kad Lietuvoj nėra, bet tai ne rodiklis, mano galva… 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: