EKO((b))logas

ekologiškai švarios žinios | eco-friendly news

Šiltnamio efektas žaliems

Posted by Kęstas - 1 vasario, 2007

greenhouse_effect.gifŠis skyrelis skirtas trumpai ir paprastai paaiškinti Šiltnamio efektą, ir pažvelgti į šį reiškinį iš geologinio laiko perspektyvos.

Žemė gauna energiją iš saulės spinduliuotės. Maždaug 30% jos atspindima atgal į kosmosą. Kita dalis šildo žemės paviršių ir yra absorbuojama atmosferos dujų, kurios dar vadinamos šiltnamio dujomis (greenhouse gases). Pagrindinės jų yra: vandens garai (H2O), anglies dioksidas (CO2), metanas (CH4), azoto suboksidas (N2O), ozonas (O3). Anglies dioksidas yra antros, pagal reikšmingumą, šiltnamio dujos po vandens garų, kurios koncentracija paskutiniu metu sparčiai auga. Per 150 metų CO2 koncentracija atmosferoje išaugo vidutiniškai nuo 0,028% iki 0,038%, o temperatūra per praėjusį šimtmetį pakilo vidutiniškai 0,6C.likusi teksto dalis

fotosinteze.gifManoma, kad prieš 3 mlrd. metų CO2 koncentracija žemės atmosferoje galėjo siekti 95–97%, visai kaip Marse ar Veneroj. Atsiradus augalams, fotosintezės dėka (pav.), CO2 atmosferoje mažėjo, o deguonies (O2) koncentracija augo. Kartu augo ir biomasė, iš kurios per milijonus metų susidarė organinės kilmės naudingos iškasenos, kurios tarsi užkonservuoja nereikalingą C iš anglies dioksido (CO2). Tokiu būdu, per visą istoriją gamta tarsi pati sureguliavo sau palankiausias aplinkos sąlygas, t.y. – atmosferos sudėtį. O nukrypus nuo normos, neigiamas atgalinis ryšis vėl grąžina sąlygas į optimumą (padidėjus O2 koncentracijai – padidėja gaisringumas, CO2 – suintensyvėja fotosintezė).

Žmogus pradėjęs intensyviai eksploatuoti organinės ir neorganinės kilmės naudingas iškasenas, suardė per milijonus metų nusistovėjusį beatliekį ciklą, kaip atlieką į atmosferą išleisdamas milijardus tonų CO2 kasmet. Didžiausi kaltininkai dėl šio junginio kiekio didėjimo yra iškastinio kuro deginimas (nafta, akmens anglis), miškų naikinimas ir cemento pramonė (iš kalcio karbonato (CaCO3), kuris susidarė iš žuvusių organizmų, išgaunant kalkes (CaO)).

Jei ne natūralūs mechanizmai, kompensuojantys neigiamą žmogaus poveikį, atmosferoje šiuo metu būtų žymiai didesnis CO2 kiekis, pavyzdžiui vandenynai sugeria apie 30-50% CO2 išskirto deginant iškastinį kurą.

Visos kaltės suversti žmogui negalima, didelius šio junginio kiekius išskiria ir natūralūs gamtos reiškiniai, tokie kaip vulkanų išsiveržimai, bėje ir anksčiau egzistavo CO2 kiekio svyravimai. Tačiau žmogaus veiklos globalūs padariniai yra neabejotini, užaštrinantys ir pagreitinantys (gal ir) natūralius procesus.

7 atsakymai į “Šiltnamio efektas žaliems”

 1. Norėčiau pastebėti vieną tokį nekuklų pjovimą į lankas: skaitant galima pagalvoti, kad žmogus atsirado kaip tik tada, kai atmosferos sudėtis tapo tobula. Karvašūdis iš principo, kadangi ūkinės veiklos padariniai inertiškai atmosferai atsiliepia gerokai vėliau. Kaip greit Kaune pasijaus, kad Vilniuj kažkas Nerin myžtelėjo?

 2. Kęstas said

  Turbūt neperskaitėte teksto. Parašyta, kad ši atmosferos sudėtis jau nusistovėjusi milijonus metų

 3. Kęstas said

  Gal nelabai aiškiai išdėsčiau mintis, bet šiuo postu norėjau pasakyti, kad natūraliai gamtoje, priešingai nei žmogaus veikloje, atliekų nėra – visur egzistuoja ciklas. Taigi žmogui irgi reiktų eiti išvien su šiuo ciklu naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius, vystant ekologišką žemdirbystę ir t.t.

 4. […] veiklą tiesiogiai sietume su į atmosferą išmetamu anglies dvideginio – pagrindinėmis šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis – kiekiu. Pavyzdžiui, mūsų įprastos kaitrinės lemputės šviesa […]

 5. Qweez said

  cbkkr loxaj

 6. Audra said

  Man tai labai naudinga informacija yra;]

 7. Gugas said

  Jus gaidziai pediku siknaskyle supuve pedrylos isperstasmegenia

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: